1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Еуцерин се за над 3 години, барем така пишува на нив. Можеби затоа што се со хемиски филтри.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20220516-200710_Chrome.jpg
    Дали ја има некоја користено оваа крема
    И сакав да прашам крема со спф за дете за тело 7години која би ми ја препорачале по можност доколку има во дм
     
  3. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Доколку седиш покрај прозорец постојано, пожелно е. Нема врска дека не фаќа директно сонце терасата или било што, зраците кои не се гледаат/чувствуваат се рефлектираат од површини, особено од бетон и сл. Затоа се случува и на плажа под сенка да изгориш (заради рефлексија на зраците од песок/море/што и да е), а и дури и кога е облачно продираат низ облаци, иако не ги гледаш (затоа се случува и луѓе на море/планина да изгорат иако е облачно). Затоа и напишав ако седиш покрај прозорец не е лошо да носиш. Нема да изгориш, да, затоа што стаклото ги филтрира зраците од кои најмногу ти гори кожата (видливите зраци - УВБ), ама ако целта ти е да спречиш предвремено стареење на кожата, имај предвид дека зраците кои влијаат на тоа (УВА - тие кои не се гледаат и не се чувствуваат) поминуваат низ стакло.

    Што се однесува до финансискиот дел, те разбирам, така е, треба да се подостапни... Јас почнав да практикувам да користам креми за тело за лицето и вратот, затоа што се во големи туби, а имаат слична цена. Секако, треба и да ти се погоди естетски кремата. Имам пишувано поназад на темава со впечатоци од 2 креми од Еуцерин (всушност, едната е таа што ја споменала @firequeenn на следната страна).
     
    На Ugly Duckling, Aztec, Waverly Raven и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас денес ја пробав levrana pink0+
    Само што ја нанесов на раце. Кремата е густа,тешко се размачкува и има розе боја.
    Бојата се губи кога доаѓа во контакт со кожата, и плус самата текстура е речиси впиена во кожата ко мрсна крема за тело. Не знам како да објаснам баш да речеме нема сјај. Ми се допаѓа мене тоа,што значи нема да се флека на облека.
    BF0BD27B-EAC3-4A45-ADF7-1D3BDA2D7788.jpeg
     
    На koritsaki и GirlRose им се допаѓа ова.
  5. jana*

    jana* Активен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2021
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    мене воопшто не ми се погоди оваа крема, розеникавата боја останува на лицето иако ја размачкувам долго прво на раце потоа на лице :^)
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Не знам баш, еве на раце ништо немам, буквално моја боја + плус штити гледам.
     
  7. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    За жал флека, без разлика што на кожа се изедначува:(
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Леле :(
    Јас пак темно облеков можеби затоа не забележав.
     
  9. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Во принцип не се трајни флеки, ама остава трага. Јас затоа и се мислам што понатаму со кремиве. Сега ја користам Алга Марис пигментираната и полесна е од оваа за летно време, ама со вратов незнам што ќе се прави. Ќе треба друга крема за врат да користам :drunk:
     
    На buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.940
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    https://ziajaonline.co.uk/products/ziaja-med-spf-50-matifying-cream

    Јас и ќерка ми ја користевме оваа на Ziaja претходниве две години. Добро штити и не ми го мастеше лицето премногу што ми е најбитно.
    Единствено ми беше проблем тоа што го пиша - оставањето траги на облеката, бидејќи ставав од неа секој ден на вратот и деколтето. Баш заприметив дека остава некои слаби жолти дамки на работ од маиците. Внимавав да не носам бели маички и крагњи ако ставам од кремата или да не ставам на вратот.
    Искрено не знам дали има и млеко за тело што не флека облека, за да може од него да се стави на врат и деколте. Досега сите биле исти..
    Ако знаете такво, пишете.
     
  11. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    3.798
    Од Балеа има нова крема, со нијацинамид и спф 30. Не сум ја пробала, но ја забележав во ДМ. Balea-Niacinamide-Day-Cream-SPF-30-50-ml.jpg
    Исто во ДМ има и од sundance креми со фактор, јас го имам флуидот со СПФ 50 и е доста солиден за цената, се впива во кожата и остава благ сјај но не е страшно, јас покрај тоа што имам мрсна кожа не ми ја масти дополнително кожата.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    На гугл ми излегува дека била кремава за кожа над 25г и повозрасни демек, а баш ми фати око...
    Нешто за помлада кожа тогаш? :(
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    А зошто не нанесуваш и на вратот од кремата на Алга марис? Јас и на вратот нанесувам, и за заштита и да не ми двои од лицето.
    Јас од Леврана ја пробав таа белата спф 50 на децата и на моите раце , тешко се размачкува инаку да, јас капка по капка ставам и така ми е полесно.
     
  14. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Ставам, ама кошулите ми страдаат :( сега па летно време како што најчесто бело носам. Ќе мора да ја комбинирам со непигментираната.
    А таа на леврана точно и јас малку по налку ако додавам полесно се размачкува и побрзо впива, ама дефинитивно полесно од други со физички филтри. Алверде и веледа кога користев за мали не се впиваше со саати и неможев ни да ја измијам. За разлика од нив оваа е одлична во тој поглед.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Па од Моса ја проба? Таа за врат дали е ок?
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.821
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Тоа да. Сите пигментирани прљаат :(
     
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    Таа ми е тешка за летно време а плус и как неа пигментот остава траги на алишта како пудра.

    Затоа сега оваа најверојатно ќе ја земам за врат, па ќе изедначувам некако. Јас секако ја земав најсветлата, таа средната од тестерот ми личеше потемна за мене, па со малку камена ем ќе сетирам ем ќе изедначувам.

    https://www.bellina.mk/p/1679/alga-maris-losion-za-litse-i-telo-so-spf50-100-ml?categories=124
     
    На buba4e89 и koritsaki им се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Чудно ми е, ова што ми кажуваш... До сега не сум имала проблем.
    Ајде ќе видиме, ја вака за прв ден ок ми е.
     
  19. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Што мислење имаш за креми кои што содржат само цинк оксид, а не и титаниум диоксид? Имаат доволна заштита?
     
  20. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате спф50 за осетлива кожа? Се што сум пробала до сега многу ми го исфрла лицето а сакам да почнам редовно да користам :)