1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.037
    Пол:
    Женски
    Моментално ја користам оваа на The Ordinary ама мноооогу лоша боја остава, како сива/виолетова, буквално како мртовец изгледам, ионака сум со светол тен, настрана тоа што мириса многу лошо.
    [​IMG]
    И ми здосади да морам одозгора да покривам со коректор само за да не е видливо сивилото.
    Чаре некое како да се снајдам за да ја дотрошам барем?
    И предлог за друга поевтина варијанта ако може?
    Гледав од Sundance вчера ама некако страв ме фаќа да земам крем што е и за на тело и за на лице, да не ме исфрли (имав лошо искуство претходно со друга крема додека бев на одмор, цела со осип бев).
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам 15ка ама мојата не мирисаше. Ја оставив во Мкд сега кога бев, сива е тоа го напоменав во темата кога ја фалев,ја сум со темен тен и не се познаваше. После неа ќе ставев прајмер па пудра и терав.

    Инаку на Моса ти ја препорачувам.
    780B70F6-7D99-4271-B20F-D7DBA078F086.jpeg
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Мешај ја со пудра, или над пудра.
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Моса, Скиндивижн или Леврана, така поевтини, макар втората е скапа за таа количина, ама е убава и дава многу убав сјај, за мирис да не зборам, на плажа мириса. Зависи и колкав спф сакаш, јас користам 30ка, не ми треба појак.

    [​IMG]
    [​IMG]

    [​IMG]

    Најефтин е последниов.
     
    На koritsaki и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  5. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Vichy-Sunscreen-Capital-Soleil-Mattifying-3-in-1-SPF-50-000-3337875695176-Front.jpg

    Го земав овој на Виши од аптека денес пошо никаде нема нешто избор на креми со спф. За масна кожа. Прв пат го пробувам. До сега користев на La Roche Anthelios 50+ spf и Eucerin 50+ spf gel creme for oily skin.
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, зависи од формулата. Обично оние само со цинк оксид се ок, затоа што цинк оксидот е УВБ и делумно УВА проблемот е доколку се земе крем само со титаниум диоксид кој е претежно УВБ филтер. Кога истиот е микронизиран има тенденција да ослободува слободни радикали и во формулата потребно е да биде обложен со нешто со цел да заштитува и од УВА или пак искомбиниран со состојки кои имаат антиоксидантно дејство. Во добро формулиран производ најчесто се наоѓа во комбинација со алумина (alumina)или гама оризанол (gamma orizanolo) и во тој случај производот одлично штити од УВА и УВБ. Значи не можам да генерализирам сѐ зависи од формулата на еден производ.

    Би сакала да ви оставам едно видео каде се објаснети сите најчести длеми поврзани со средтсвата за заштита од сонцето. Се надевам дека ќе ви биде од корист.

     
    Последна измена од модератор: 22 мај 2022
    На Maca Macka, IamSexyAndIKnowIt, Karm3en и 2 други им се допаѓа ова.
  7. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Дали е стварно мат и како ти се допаѓа ефектот?
     
  8. ***delfina***

    ***delfina*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, молба до @Biodevojka да ми препорача крем со фактор за кожа со депигментации за машка особа 30+
    Благодарам
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга дали може да ми дадеш буџет да знам горе долу кои марки да ги вклучам?
     
  10. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    709
    Допаѓања:
    738
    @Biodevojka Дали можеш да ми препорачаш крем со заштитен фактор за син ми ,8 и пол години ,светол тен со плави очи.
     
  11. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    2.812
    Пол:
    Женски
    Devojki , mozno li e Mossa da e komedogena? Imam nekolku bolni novi akni, edna na celo, edna na obraz, na nos , edna na brada. Staklo mi bese licevo, nemam nisto novo vo rutinata, osven Mossa spf toniraniot krem. Dali e koincidencija ne znam. Mozebi i vo PMS sum sega. Mnogu mi e ubava, kakov sjaj dava, bleskam :D Ne bi sakala da ja smenam. Pred toa koristev CeraVe day lotion so spf 30.
     
    На Sunshinee2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.826
    Допаѓања:
    9.746
    Пол:
    Женски
    Мене таква ми изгледа, има масла.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Немам таков проблем, многу е убава. Можеби дека си во Пмс ама следи ситуација и кога ќе си надвор од Пмс да видиш баш.
     
    На DaisyDream му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ***delfina***

    ***delfina*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2021
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    До 500 ден
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Не сум имала и немам таков проблем со Моса, комбинирана ми е кожата, во лето поизразено. Нека ти помине менструацијата, па види пак. Навистина е убава кремата.

    Исто убав сјај дава на Скиндивижн glowing spf cream, ама е поскапа, и од неа приметив како да ми се суши кожата околу устата и ми се прават како лишаи. Иначе кремот е убав и ефективен, мириса на плажа, не е нешто покривен, ама сјајот што го дава е wow.
     
    На IamSexyAndIKnowIt, DaisyDream и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. DaisyDream

    DaisyDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2020
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    2.812
    Пол:
    Женски
    Ne znam ,ke prodolzam da ja koristam pa ke vidime. Sklona sum na akni,taman vo red se staviv mozebi 2 godini terav, sega mi se stemni koga se vidov vo ogledalo
     
  17. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Кремата не чини воопшто. Џабе 1300ден. потрошив. Пишува дека е Mat/oil control, а напротив уште по масно го прави лицето, се растопува како да те поти. И тоа 5-10 мин. по нанесувањето. За штитење од сонце штити, ама џабе кога се друго фали. Има креми што се спф50 и мат. Единствено нешто што ми е океј е дека со многу малку крема се покрива цело лице, значи ептен малку. Ако ставам малку повеќе од тоа, не се размачкува останува бело. Дефинитивно тоа не е крема за низ град или за на работа, тоа ти е крема за на плажа, кај што не се замараш дали ти свети лицето.
    Најверојатно ќе се вратам на Еуцерин или ќе барам друга.
    Дајте солидна препорака за спф 30/50 крема за масна кожа?
     
    На UnordinaryOne му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.689
    Пол:
    Женски

    La roche posay anthelios xl
    Shiseido ultra sun protection lotion
    Levrana кремите за кои пишувавме пред неколку страни (единствен минус тешко се размачкува и го остава малку бело лицето)
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.773
    Која крема и да е, самиот факт што те „приморува“ да ставаш помалку треба да е доволна причина зошто не ти е погодена кремата. Кај СПФ кремите најмалку треба да имаш потреба да штедиш на крема; напротив, најчесто не ни ставаме доволно. А заштитата што ја добиваш зависи од количината што ја ставаш затоа што СПФ бројката, односно заштитата што ја пишува на шишето се добива кога се користи одредена количина од кремата. Треба да се става отприлика 2 цели прсти (не тенки линии) за лице+врат.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lovelygirl39

    lovelygirl39 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.151
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20220526-141747_Instagram.jpg
    Го има ли некоја користено крем- гелов ?