1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. Karm3en

    Karm3en Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2022
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    @koritsaki zdravo mozhe da mi kazes koja e cenata na La roche posay anthelios xl vo Grcija?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Почетната цена е 20 евра, но често по аптеките ја има на попуст по околу 13-14 евра
     
    На Karm3en му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.711
    Допаѓања:
    5.678
    Heliocare gel oil free fluid.
    Цел ден не светнувам, се чудев.
    И мене Вишито ич не ми одговараше, порите огромни ми изгледаа.
     
    На Aschenputtel, Waverly Raven и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  4. Karm3en

    Karm3en Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2022
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mnogu ❤
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам користено еуцерин само што ја дотрошив пред 10тина дена, у меѓувреме го купиви Фризидерм 50ка. Перфектен е, поубав немам користено. Пробај обавезно, само внимавај има и тонирана крема.

    Фризидерм, презадоволна. Подобар е од еуцерин.
     
    Последна измена од модератор: 27 мај 2022
  6. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Ја имам тонираната, катастрофа е.
     
  7. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Факторов е предобар, може тонираната не е ок.
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга мене фаворит ми е дефинитивно овој на Биосолис
    [​IMG]

    Една од најголемите заблуди од која ми се крева коса е дека производите со масла се комедогени или не одговараат на масна кожа. Дечки секој тип на кожа, па и масната има потреба од производи кои во својот состав содржат и масла, тајната е во тоа како се искомбинирани. Запомнете не постојат комедогени масла и сите масла се потенцијално комедогени, во зависност од начинот на употреба и количината во еден производ. Стриктно производот за кој прашувате на Моса (кој е еден од моите омилени и моментално го користам) ја има следнава декларација

    СОСТОЈКИ (INCI): AQUA, ZINC OXIDE, ISOAMYL LAURATE, DICAPRYLYL CARBONATE, POLYGLYCERYL-3 POLYRICINOLEATE, GLYCERIN, CETYL RICINOLEATE, SORBITAN SESQUIOLEATE, HELIANTHUS ANNUUS (SUNFLOWER) SEED WAX, OLEA EUROPAEA (OLIVE) FRUIT OIL, SODIUM CHLORIDE, BEESWAX, GLYCERYL CAPRATE, MAGNESIUM STEARATE, AROMA, SODIUM DEHYDROACETATE, RHUS VERNICIFLUA (SUMAC) PEEL CERA, SHOREA ROBUSTA RESIN, CELLULOSE, HIPPOPHAE RHAMNOIDES (SEA-BUCKTHORN) FRUIT EXTRACT, XANTHAN GUMRUBUS IDAEUS (RASPBERRY) FRUIT EXTRACT, ALUMINUM TRISTEARATE, CI 77491 (IRON OXIDE), CI 77492 (IRON OXIDE), CI 77499 (IRON OXIDE), ASCORBYL PALMITATE (VITAMIN C), SODIUM PHYTATE, TOCOPHEROL, POTASSIUM HYDROXIDE, RUBUS IDAEUS (RASPBERRY) SEED OIL, GLYCOLIPIDS, HYDROLYZED HYALURONIC ACID, SODIUM HYALURONATE, LINALOOL, LIMONENE.

    Како база (од маслен аспект говорено) употебени се: добиено од преработка на кокосовото масло, многу лесно со свиленкаст ефект, потоа дикаприлил карбонат кој е многу лесно масло, лично го имам и јас и е одлично како база за сите типови на кожа. Густината на ова масло е 0,890. Во формулава истово е искомнинирано со сончогледово кое е средно лесно масло со густина од 0,921 и маслиново. Доколку во еден производ се користат само лесни масла, истите по два часа ќе се вратат на кожата и ќе е створи ефект ребоунд, односно кожа која изгледа масно, меѓутоа доколку се искомбинираат неколку масла со различна густина како овие, плус се додадат вооци (во случајот пчелин) и останати состојки како цетил рицинолеат кој ја подобрува структурата и густината и дава свиленкаст финиш на производот, се добива формула која нема да има ребоунд ефект. Токму затоа ве молам не употребувајте зборови како „има масла и мора да е комедогено“, сѐ зависи од формулата и умешноста. Откако го разјаснивме ова да ја прашам @DaisyDream што корити под самиот крем, како ја негува кожата и со кои производи. Дали прави двојна детерзија. Запомнете една многу важна работа летно време кожата се брани од сончевите зраци преку активирање на 3 важни механизми: зголемено лачење на себум (од проста причина што себумот е богат со вит. Е кој е антиоксиданс и не штити од слободните радикали од сончевите зраци), синтетизира многу повеќе кератин (кој е наш природен заштиен силтер и усшева да филтирра до 70% од сончевите зраци) и секако синтетизирање на меланин кој ги заштитува нашите клетки од мутација. Летно време многу е нормачно кожата повеќе да лаќи себум токму од оваа причина и можно е да се појави по некоја бубуљичка и онаму каде што немало. Еве ви отавам и едно видео каде имам говорено токму за овој проблем



    Драга до таа цена природна тешко да најдам, а со хемиски филтри не може да ти препорачам, не е мој стил.
     
    На koritsaki, Cosmic Girl, Irreplaceablee и 4 други им се допаѓа ова.
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Дали некоја ја има користено оваа спф крема?
    Дали е добра за кожа склона кон акни Screenshot_20220529-210438_Chrome.jpg
     
  10. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Screenshot_2022-05-29-22-33-19-57_1c337646f29875672b5a61192b9010f9.jpg Досега немам користено но во план сум да ја купам оваа ; имам читано само позитивни рецензии.
     
  11. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Може да ми предложете крема за лице што можам и на плажа да ја користам, што не го мрси дополнително лицето? Ја купив лани Фризидерм тонирана ама ми се нафрли лицето, не знам дали беше до кремата или од нешто друго...
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Levrana можеш да ја пробаш, не е воопшѕо мрсна ама тешко се размачкува. Друга убава а не е мрсна на La roche posay anthelios xl
     
    На molikaMk и JustBeautiful им се допаѓа ова.
  13. MamaOfTwo

    MamaOfTwo Активен член

    Се зачлени на:
    25 април 2022
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Дали некој има користено Dermedic Melumin крема против пигментација и со заштитен фактор 50?
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас ја користев лани и супер се покажа арно ама остава сјај некој кој не ми сметаше. Ако ти е за под пудра треба да ја оставиш да упие па после. Идеална е за плажа пошто штити.
     
  15. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    Препорачајте крема за сува до нормална кожа? И со најниска можна цена бидејќи периодов не сум баш при пари.
     
  16. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Со најниска цена можеби нешто од Sundance, јас ја купив Sensitive кремата, 200 денари беше, ама пишав дека мене ужасно ми ги испече очите и ми солзеа пола ден од неа, најверојатно од хемиските филтри. И ја дадов на мајка ми, она ми кажа дека го избегнала делот околу очите и немала проблем. На Алверде исто можеш да пробаш, сигурно се малку поскапи од тие на Sundance, ама се со физички филтри и не би требало да има таков проблем. Друга крема, хмм, имам користено и од македонскиот бренд Black up, таа беше 150-200 денари, и таа ми правеше мал проблем со очите, ама внимавав како ставав и таа беше ок, добро штитеше.
     
    На Hellobeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LoveIsAllAround

    LoveIsAllAround Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    91
    Здраво девојки, имам лице со акни, па сакам да прашам што мислите која од овие две спф креми ќе ми одговара повеќе? Или пак да ми препорачате некоја? Обично кремите на биодерма ми се допаѓаат.
    natura-siberica-lab-biome-crema-facial-hidratante-spf30-1-68081.jpeg bioderma-cicabio-spf-50-creme-D11108309-p1_700x700.jpg
     
    Последна измена: 7 јуни 2022
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.822
    Допаѓања:
    102.692
    Пол:
    Женски

    Ако лицето ти е плус мрсно, јас би ти ги препорачала кремите со 50 на La roche posay anthelios , тие две што ги имаш постирано ги немам пробано
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Јас би ти ја препорачала на Mossa spf30 многу е убава. Првата ја имам од сликата во плаво пакување ама сеуште ја немам пробано.
     
  20. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.547
    Допаѓања:
    2.775
    Пол:
    Женски
    Шо цена е и кај го има?