1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми против брчки

Дискусија во 'Лице' започната од maja8, 17 јануари 2010.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга јас не би можела да ти одговорам на ова не ја знам кремата, ама претпоставувам дека е на силиконска база. Доколку има силикони многу е можно истите да ја запушуваат кожата со оглед на тоа што имаат филмогено дејство. Само знај дека за сѐ има решение доколку кожата се негува на правилен начин и со добро формулирана козметика.
     
    На VikiVioleta$123 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. VikiVioleta$123

    VikiVioleta$123 Активен член

    Се зачлени на:
    8 март 2022
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KateKaterina

    KateKaterina Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2020
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    12
    Zdravo devojki
    Ke ve zamolam za preporaka za anti-aging ili antiwrinke krema.imam 36godini,veke 4godini kako ne upotrebuvam nishto.porano koristev Vichy .kozata mi e normalna mislam,se potam mnogu na liceto ako stavam pudra, I od poveketo kremi za lice se potam,gi osekam kako nekoja maska na mene,I toa mi e problem ,nemozam da si izberam sto e soodvetno za mene,ednas odamna si pogodiv edna pudra sto ne me poti,mislam na Deborah bese,ama koja poima nemam.sega mi treba krema dnevna nokna, pa I serum I sto I da e za cistenje,off topic sum so kremive veke 4godini,taka da sekoj predlog e dobredojden. Cenata ne mi e bitna mnogu.Thanks
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски

    За таа возраст можеш да ја пробаш линијата на Clinique Smart во сива амбалажа се кремите и серумот, јас имам пробано од кремите тестерче и многу ми се допаднаа само што уште не се за моја возраст за жал :D да знаеш секоја крема ноќна е малку потешка од дневната , земи тестерчиња и пробај ги кремиве прво зошто се поскапи. Има за два типа кожа ќе си побараш за таа што ти одговара. За миење за нормална кожа може ова да го пробаш

    https://www.bellina.mk/p/1512/the-c...tenje-na-litse-za-site-tipovi-na-kozha-150-ml

    Исто за серуми, за преку ден витамин ц , за навечер хијалуронска киселина земи си
     
  5. ANA08

    ANA08 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Поздрав Biodevojka, ако може совет за крема антиаге, инаку имам 33 години, и да не биде многу скап.
     
    На Tammsy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга единствен убав кој ми паѓа на ум и кој не е воошто скап е овој на Др. Конопка. Кошта 370 мкд

    https://www.bellina.mk/p/10/age-defying-krema-za-litse-za-khidratatsija-na-zrela-kozha-50-ml

    Ми се допаѓа затоа што нема специфични анти ејџ состојки кои се за многу возрасна кожа, туку самата формула (комбинацијата на масла, путери и ектракти) ја регенерира кожата и ја задржува правилната хидратација и на тој начин ја оддржува еластичноста на кожата. Би рекла дека после 35 може да се користи ама еве ти имаш 33 така да тука некаде си. Пробај го во комбинација со овој серум од истата линија кој е феноменален. Цената е 330 мкд. Значиза околу 700 мкд имаш комплетен третман.

    https://www.bellina.mk/p/495/smoothing-serum-za-litse-za-site-tipovi-na-kozha-30-ml
     
    На oblace1 и koritsaki им се допаѓа ова.
  7. ANA08

    ANA08 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Фала многу, исто сакав ако може мислење за крема за лице со заштитен фактор и какво мислење имаш за ова кре ма
    Креми за лице со заштитен фактор
     

    Прикачени фајлови:

  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга без декларација за жал не можам ништо да ти кажам. Овој крем не го познавам така да се оградувам од коментар доколку не постираш состав.
     
  9. ANA08

    ANA08 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
     

    Прикачени фајлови:

  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга содржи хемиски филтри, за жал не можам да ти го препорачам. Го знаете мојот став за филтрите за заштита од сончевите зраци. Поздрав.
     
  11. WorldInMyEyes

    WorldInMyEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не се разбирам многу од составот и што се содржат козметичкиве производи, ама ова баш ме зачуди, зашто оваа козметика ја продаваат како 98% природна , а ова "хемиски филтри" не ми звучи баш природно.
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга што да ти кажам во денешно време зборот природна козметика е доста злоупотребуван. Особено за маркетиншки цели секако. Хемиките филтри за разлика од минералните најнапред не ми се допаѓаат поради принципот на функционирање (ги апсорбираат сончевите зраци и ги претвораат во топлина која ја испуштаат во телото), а потоа и поради фактот што имаат огромна загадувачка моќ врз околината. Ова не значи дека минералните немаат, меѓутоа дупло помалку од хемиските. Ecolabel направи научно испитување на разни филри (првиот е физички другите сите хемиски) и еве ги резултатите од загадувачката моќ врз околината:

    Titanium Dioxide 833,33
    Octocrilene 1666,67
    Bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine 1666,67
    Butyl methoxydibenzoylmethane 1666,67

    Тутаниум диоксидот загадува половина од останатите хемиски филтри (што не е за потценување) и ова не е мое мислење, туку научно итражување поддржано од Европската комисија за козметика.
     
  13. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka може ли и мене да ми препорачаш некоја дневна/ноќна крема, серум, гел за миење лице за еластичност на кожата и против брчки? Инаку, имам 28 години и кожата ми е сува а веќе забележувам некои фини линии под очите, образите... :worried:
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга сеуште немаш потреба од производи за брчки, доволно е да земеш нешто добро што реално ќе ја хидрира кожата за да нема аспект на уморна и сува кожа. Може ли да ми дадеш горе долу буџет до кој може да се движм за да знм кои марки да ги вклучм? Блгодарам.
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Па од прилика 500-700 денари од крема/ гел, е сега серумите знам дека се малку поскапи а и повеќе траат па за него и малку повеќе би дала само да ми се среди лицево ако воопшто е можно тоа :(

    До сега користев креми од фармаси за сува кожа и секојднево СС крема од фармаси ама џабе очигледно...
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга доколку не е проблем да издвоиш 1000 мкд. би ти ја препорачала следнва рутина;

    Млеко два во еден за читење шминка и миење на лицето цена 320 мкд.

    [​IMG]

    Серум за лице цена 330 мкд.

    [​IMG]

    Крем за лице за чувствителна кожа цена 370 мкд

    [​IMG]

    Сето ова заедно кошта околу 1000 мкд. меѓутоа добиваш нега која навистина ќе и помогне на кожата, ќе ја подобри првилната хидратација и ќе ја направи помека и поздрава. Ова е најевтино што можев да најдам.
    Поздрав.
     
    На koritsaki и Ena05 им се допаѓа ова.
  17. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Таман е цената. Ќе помогне ли оваа комбинација за фините линии/брчките?
    И каде може да ги купам овие?
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски

    Во ДМ ги има. Кремата на Конопка е одлична :)
     
    На Ena05 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Овие ќе ја зголемат хидртацијата на кожата и ќе ја нправат поелстична, а со самото тоа и линиите ќе бидат помалку видливи. Млада си сеуште за анти ејџ козметика. Ќе ги најдеш онлајн на Белина.мк или во нивните БиоШоп. Сите ги имам лично пробано и предобри се а доста економични.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам :)
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.