1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми против брчки

Дискусија во 'Лице' започната од maja8, 17 јануари 2010.

  1. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Здраво, @Biodevojka пред некој временски период ми ја препорача овааа крема на Грамаде-мене ми се допадна густа структура, лицето како да ми стана поубаво, кожата поцврста, исто и тенот поубав. Со една колешка разговаравме за кремата и и кажав дека откако ќе ја нанесам кремата, целото лице како да ми се поти, кога пудра ќе ставев истото се случуваше, ми рече не ми одговара и отогаш пак лутам по крема. Дајте некој предлог за крема против брчки, сува кожа, а во последно време почнаа и по некоја црнка да ми се појавува. Може и крема околу очи, ноќна, маска... Незнам дали може да се користат креми од различни марки -производители во исто време. (пр. За очи од еден производител , ноќна друг...)
     

    Прикачени фајлови:

  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, можеби кремава не одговара на твојот тип на кожа сите сме различни и индивидуално е кај секого. Најнапред да ти кажам дека секако може да користиш креми и од разни производители не мора да бидат од ист важно е да ти одговараат. Потсети ме каков тип на кожа имаш за да ти предложам нешто друго. Поздрав.
     
  3. LiliMari

    LiliMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    18
    Сува кожа, не ми е осетлива, но во последно време ми се појавуват и по некоја црнка. Навечер често пати околу очите и устата ставам Арганово масло.Фала
     
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Биодевојка бидејќи се разбираш на оваа тема, ај препорачај некој природен начин како да се негува кожата на лицето и вратот.
     
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Дали би можеле да ми предложите крема за лифтинг на лицето?
    Немам брчки, меѓутоа многу чудно, кожата значително ми стана опуштена, иако ја негувам, и страв ми е дека за 2-3 години ќе изгледам како питбул, а тек па на 30....
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, колку години имаш, каков тип на кожа и што точно сакаш природно за нега на кожата, крем чистач, лосион итн. Поздрав.
    Здраво драга, колку години имаш и каков тип на кожа?
     
  7. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Имам 21 година и комбиниран тип на кожа, мрсна Т зона и нормални образи.
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга MacaLove не би си дозолила да ти препорачам лифтинг крема на 21 година. Како тоа ја чувствуваш кожата опуштена? Каква крема користиш за лице? Доколку имаш масна кожаа ти советувам да пробаш алое вера гел кој дава еден вид на лифтинг ефект кој е природен и моментален и е погоден за масна кожа со оглед на тоа што е на водеста база и доста освежува и хидрира а не масти. Тоа е единствен лифтинг ефект кој би можела да ти го препорачам. За сѐ друго ми изгледа рано. Поздрав
     
  9. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Така, опуштена, веќе се повеќе и повеќе ми се познава како вишок кожа во делот околу устата, 1 ипол cm од неа, ако ме разбираш на што мислам.
    Ти благодарам многу, а дали би можела да ми препорачаш каков алое вера да земам, и дали чист или? Не верувам дека во кремите го има во поголем процент...
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Јас би ти препорачала алое вера гел кој е за внатрешна употреба со оглед на тоа што е најчист како производ. Пробај го оној на Алое Ботаникалс ќе го најдеш во аптеки во големо бело пластично шише од литар. Освен за лице може слободно и да го конзумираш. Поздрав.
     
    На MacaLove му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.652
    Пол:
    Женски
    Заби имаш вадено? Ако си вадела заби, поради снижување на загризот може да се јави опуштање на кожата на лицето во пределот околу устата.
     
  12. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Само една 6ка доле ми е извадена...други немам.
    Ај фамилијарно да речам дека е, не е, моите воопшто не се старолики ниту пак имаат таков проблем.
     
  13. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Неодамна читав за еден домашен препарат кој го "пегла" лицето.Планирам да го испробам што поскоро.Рецептот беше вака:
    -1 лажица густин
    -5 лажици сок од морков и
    -1 лажица павлака
    Густинот се раствара со пола шолја вода.Се става во тенџере на оган и се досава уште 100 мл вода,се меша додека згусне.Потоа се додаваат сокот од морков и павлаката.Сето тоа се става на лице 25-30 минути и се плакне.За подобар ефект се повторува 2-3 пати псоледователно.Демек резултатите биле видливи веднаш.Освен за брчки го затегнувало и лицето и изгледало посвежо.Рецептов е од српски портал,не можев да го најдам па си го запишав за секој случај,може ќе помогне за некој.Немора само скапи препарати да купуваме. :)
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ako mozes i mene da me sovetuvas:)
    Sakam preventivno da pocnam da koristam krema protiv brcki.
    Glavnoto prasanje,koja?Sepak,cenata da e pristojna.
    Inaku,imam normalna koza.
    Nikogas ne sum praktikuvala krema ispod pudra.Ednostavno,nekako me prepotuvaat,dali ke me razberes:wasntme:I bez kremata,pudrata mi bila ok.Sum koristela revlon,maxfactor i veke skoro pola godina,essence.
    Krema stavam samo hidrantna nokna na nivea(taa temno plavata) i bas mi e nekako pogodena.
    Ama sega na um mi e preventivno za brcki,tvoj sovet,mislenje?
    Ti blagodaram na odvoenoto vreme:hai:
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга колку години имаш?
     
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.955
    Пол:
    Женски
    Lele zaboraviv mozebi najbitnoto,35.
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Ок, фала на одговорот. Значи мое мислење е дека пред пудра обавезно се става крем за лице не само како подлога туку и да ја негува кожата а и на некој начин да ја заштити. Доколку кожата ти се поти ќе одбереш флуидни креми кои тоа ќе го спречат, меѓутоа еве мој совет ти е да не ја ставаш пудрата без крем па ти како сакаш секако. Што се однесува до анти ејџ крем за лице со убава формула и пристојна цена ти го препорачувам кремот на алоедермал. Има два вида едниот е хидратантен го користев лично и многу ми се допадна за нормална до сува кожа, и одличен е под пудра, а вториот беше специфичен анти ејџ само што го немам видено во Ск, само во Италија. Е сега овој хидратантниот има и една алга која се нарекува хондрус (Chondrus Crispus) од која се извлекува една состојка која има структура како желатин. Оваа состојка има оргомно регенерирачко дејство врз кожата, особено врз чувствителната кожа склона кон иритации, благодарение на големото количество на магнезиум и калциум. Има големо антиоксидантно дејство и го намалува дејството на слободните радикали. Овој крем исто така содржи и хијалуронска киселина. Мислам дека ќе ти биде добар, а со пристојна цена е како што побара (460 денари). Има и други убави анти ејџ креми ама се доста поскапи (не знам до која цена сакаш). Поздрав.
     
    На LollySky, PUPICA и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  18. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    А каде има да се купи? :)
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. frosyGrc

    frosyGrc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2015
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.886
    Пол:
    Женски
    Јас користам некој флуид од Еуцерин за првите брчки... имам сува кожа особено во зима, не сум забележала ништо особено откако јакористам кремата освен што наутро повеќе неми е мрсна т зоната. Како да ми ја матира... Добро е тоа или?
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Во аптеките, на пример Зегин и Ани Фарм ја има. Поздрав.
     
    На PUPICA и Sky-butterfly им се допаѓа ова.