1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 2 мај 2010.

  1. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Devojki dali koristite kremi so SP faktor i koi kremi gi preporacuvate??? 8)
     
  2. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Да јас користам крема со заштитен фактор моментално на NIVEA SPF 8 ама сега како што сонцево е се појако и појако ке почнам да користам со поголем фактор, дерматологот ми препорача од AVENE SPF 30+ ама јас ке ја користам со 50.
    Иначе пожелно е преку целата година да се користи крема со заштитен фактор и зимо и лето бидејки сонцето и во зимо е штетно за кожата на лицето а во лето да не правиме муабет сите знаеме коклку се штетни UVE зраците и затоа лицето мора секогаш да ни биде заштитено... позз ;)
     
  3. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    Хммм чекај малце јас ја утнав работава мислев за лице станува збор ама ова е за тело нели??? :lol: :lol: :lol:
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Користам само за време на летниот период и тоа претежно само кога одам на плажа. Не ми е многу важен факторот пошо неам толку осетлива кожа. Користам различни, но најчесто од Орифлејм или од Блек Ап колекцијата.
     
  5. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Hehe, pa neznaev kade da ja otvoram temava, mislam zastita i na liceto i na teloto :D :D :D
    Dobredojdeni se site soveti i iskustva 8)
     
  6. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Ако зборувате за лице, јас ја користам на Авене кремата со СПФ дерматолог ми ја препорача и стварно многу е добра.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.823
    Пол:
    Женски
    Треба да користиме сите без оглед на тоа дали имаме или немаме осетлива кожа, сепак UV зраците не се играчка. Јас лично не користам многу, многу (и знам дека тоа ми е грешка :?: ). Кремите за лице што го користам најчесто имаат заштитен фактор 15 или 20, па затоа лицето во последниве неколку години ми е бело преку цела година за разлика од порано кога и само еден час поминат на сонце ми даваше убава боја :) А за тело користам масло со заштитен фактор 4 или 8, ама исклучиво ако излегувам во периодот кога е сонцето најјако. Инаку се мачкам со обични лосиони.
     
  8. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    имам проблематична кожа и склона кон создавање бенки па морам да користам крема особено летно време и да не ја изложувам на сонце кога не е неопходно, користам крема со заштитен фактор 30 од блејк ап, ама од минатото лето си купив бекутан со заштитен фактор 50 и лицето па дури и телото со неа го мачкав, не добив боја многу ама барем донекаде ми беше заштитена кожата :)
     
  9. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    I jas sum sklona kon benki....si kupiv Bekutan, 50 SPF, mislam deka bese okolu 250 denari, tocno ne se sekavam! Se nadevam deka e dobar! I da tocno e toa, bez razlika dali sme skloni na ostetuvanja ili ne, sepak mislam deka treba da se koristat tie proizvodi, zatoa sto kako sto odi vremevo...sonceto e se postetno!!!
     
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    За лице дефинитивно на Авене колекцијата, ама е малку скапичок. Ама еве јас сега го користам на Доктор’ с тој со каротен и искрено супер ми е.
    А за тело повеќе сум пробала ама најдобар ми е Соларус, со 32 спф, баш со 32, стварно е добар, му нема рамен. И Блек ап не е лош. Оние од Авон ама воопшто не ми помагаат. И тоа замислете соларусот не е скап, околу 120 денари мислам беше. Ама е ептен добар. Значи не било се до парите.
     
  11. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13

    хееххе ок тогаш... ете јас важно си пишав.. и за лице на AVENE се супер не се ни мрсни не му даваат дополнителен сјај на лицето.. јас од денес почнав да ја користам со спф 50 8) ;)
     
  12. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328

    Da, pred nekoe leto, go koristev Avene.....za lice bese, i toa 50 ka! Mislam deka bese okolu 600-700 den! Sega pak otidov vo apteka da proveram...i aptekarkara mi rece 1000 i nesto istiot bil......I si vikam AH NE ...lol kako Gligorov na Ednooki :rofl:
    Ama kvalitet si e kvalitet......1000 denari e ama mn e dobar! A od Avon sum zadovolna od eden losion/krem, od Solutions, Hydra Radiance spf 30 ka......no ne sum sigurna dali go ima vo katalozite sega toj krem! Sega sum na Bekutan4e :rofl:
     
  13. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^ Е може, јас користев лани леотото на Авене, и стварно е добар, и го купив милсам 700 денари. Сега не знам колку е, ама штом е толку поскапен... :?: а да, помага и тоа многу. Е сега ако си стварно за ефикасна заштита, ќе си ставиш на страна илјадарче, и готово. Ама добро, па мене од медицински аспект ми беше препорачан, го користев, па не мора и сега, има и други варијанти.
     
  14. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    кате21 и јас сакам соларус да си купам за тело од кокос видов има а јас сум луда по кокоссссс мммм :lol:
    па кажи ми каде се продаваат во аптека или по маркетите??
     
  15. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^Секаде ги има, по аптеките прашај, сигурно ќе ги најдеш, јас од аптека си купувам. И ич не е скапо :lol: А има да се мачакш, јас си трошам ли трошам :lol: , не штедам од тоа, ама стварно е добра.
     
  16. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    океј фала ти ке си ги купам па ке се давам и јас во нив нема да штедам :lol: :lol: посебно дека се од кокос ммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммммм :D
     
  17. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    2.426
    Секое лето си користам на Докторс и задоволна сум.. добри се..а читам добри коментари и за соларус ај ако сакате ставете слика да видам какво е шишенцето бидејки немам сретнато таква крема со заштитен фактор по маркетиве...
     
  18. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    ayyyyy ги поскапеле бе овие млекава на SOLARUS ај не е битно важно си најдов јас од кокоссс ммм :lol: само со спф 18, немаше со 32 имаше од 27 ама со папаја а јас нејкев со тоа... :D
    сега ке се давам во млековооо охооооо :rofl: :lol: :D 8)
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.709
    Допаѓања:
    150.476
    Лани со момчето ми користевме Авене...висок фактор беше,не ми текнува дал 30,дали поише или помалце...Што да ви кажам...ракови не ни беа рамни,ај тој светол е,ама јас...па на колена да изгориш ама лоша работа е.Сува кожата,па уште од тоа уште посува,па боли,пече,солзи ти одат...и реков никогаш повеќе!Ужас!Среќа одморот ни се погоди супер,па ете ќе го проголташ,инаку едини одмор јас да изгорам,а никогаш,ама никогаш во живот немав изгорено до тогаш.Знаете што е тоа солзи да ти течат кога се движиш.Па уште се зезавме,не ме нервирај ќе те плеснам по грб или оди измиј садови инаку ноџето уште поцрвено ќе ти стане...тоа кај боли уште да те залепи некој!Насиље! :D

    Оваа година планирам од Авон да порачам 25 спф и за после сончање путерот,многу ми ги фалат,па ќе видиме...Ама едно научив,ако е скапо не значи дека е добро.Ама ќе комбинирам со Копертон 50спф (ако најдам,ретко се наоѓа) за првите денови и Каротен (непромашливо добри се!Нeма утка,лани од маслото,откако ми помина црвенилото каква боичка фатив...ммммммх) масло 6 спф.
    Порано се сеќавам како мала,сан микс беа фантастично добри,мајка ми е плава,па црнееше и ретко гореше со него,а и мирисот каков беше,а плус и очи не печеа ако се намачкаш на лице,ама повеќе го нема.
     
  20. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    јас бидејќи имам поблага алергија на сонце :( без крема не смеам да излезам надвор обично користам black up со 50 заштитен фактор