1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 2 мај 2010.

  1. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    За лице со заштитен фактор Авене ми е најдобра кремата, а за тело на Блек ап од Алкалоид ми е најубаво млекото за сончање, а и многу убаво мириса :)
     
  2. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Еее тикви, соларусот го има во нова колекција сега, лани, преклани не беше ваков, јас користев од тубичка, бела со шолто и црвено испишана :@ и плус имам уште малку од тоа со заштитен фактор 32, а сега има само со 18 и 27.
    Тоа е. А колку се поскапени сега? Изгледа ќе морам на Блек ап да се префрлам целосно :@ А овој баш беше добар.
    Сега иначе изгледа вака
    [​IMG]
     
  3. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.648
    Пол:
    Женски
    Mene eden dermatolog mi go preporaca Caroten mlekoto za soncanje i mnogu sum zadovolna. Inaku imam koristeno i Nivea, Black up i Doctors i od site sum zadovolna. Dosega koristev SPF 20 ili 30, ali ova leto si kupiv SPF 50 zasto mnogu jako bese sonceto :D
     
  4. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    зашто бе на блек ап да се префрлиш/?? а иначе јас го користев на одмор тоа со 18 па супер ми беше немој да мислиш дека факторот е низок па затоа да ги замениш нема везе чим ја не изгорев а како сум бела :D немаш гајле ;)
     
  5. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^Веќе си се исончав, имав на одмор блек ап, и од Кам маркет купив едно, германско, па арни беа, не беше страшно. Убава боја фатив :D За до година пак изгледа на ова ќе се вратам чим е добро :D :D
     
  6. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Блек ап. :rock:
    Ако употребам нешто друго, мајка ми во депресија ќе западне. :D
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Море најбитен фактор :) е датумот на производството на тие ствари. Ако и отишол рокот изгореници не ти гинат. Јас сум ти жив циркус за тоа, откако една година се здобив со изгореници и од тогаш без фактор 50 и 30 не одам никаде аможе и по некоја 6-ка да залета онака безвезе.
    Користам Нивеа, Мустела за малиот и понекад му крадам за лицето и Каротен (малку ме нервира што ако добро не го размачкаш остава бела трага по телото), али Нивеа уљето ми е закон и тоа строго 40-ка фактор.
     
  8. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Креми со заштитен фактор користам само кога одам на одмор, и тоа најчесто е Блек Ап. Ем наши, ем најефтини, ем ефикасни.
    И го обожавам мирисот. Некогаш кога ќе ми падне во раце некое кутивче од ланскиот одмор, штом го мириснам одма ме фаќа криза за плажа, сонце, лето...
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Користиме само кога сме на одмор, за малата -Докторс спф.50, а за нас Блек ап и Соларис, првите денови млеко, а последните 3-4 дена кога ќе фатиме боја користиме Блек ап уље.
     
  10. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ајде да ја активираме пак темава, ќе ни биде потребна :) Сакам да прашам дали ги имате кроистено кремите и млека за сончање од Нивеа и како сте задоволни?

    И во темава читам за АВЕНЕ, првпат слушам искрено. Кај ја купувате кремата, и дали е само за лице или цело тело?
     
  11. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Блек Ап :rock: Наше а светско! Сум користела се и сешто, ама Блек Ап ми е убедливо најдобро и секако најевтино.

    Ако не гледам на цената исто така бев задоволна со овие производи особено со кремата после сончање. Иако беа прилично скапи.
    [​IMG] Фактор 15.

    Исто така многу сум задоволна со каротен кремата на Нивеа, навистина потоа се добива убава црна боја.

    Секогаш почнувам со повисок фактор, 20 / 15, имам среќа што не горам, па така веднаш фаќам некоја млака кафена боја, и на крај се мачкам со каротен крема или со уље за сончање.

    И то је то, Биопро!
     
  12. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    За лице го користам Еуцеринот со заштитен фактор 50.
    [​IMG]
    Одличен е затоа што е флуид, и не дава тешко чувство на лицето како обичните креми со СПФ. :up:

    Телото на почеток со Бекутан СПФ 50, а после се префрлам на Блек Ап СПФ 30.
     
    На maja8 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    Јас секоја година со black up 30 се заштитувам,со тоа што не искачам многу на сонце зашто сепак ке подгорам.Иначе имам слушано дека овој производ на алкалоид е еден од најдобрите(ако е наш) и најефикасните! Лани прв пат купив нешто друго, Vichy 30 spf , и не изгорев ич! Ај јас,ама на мајка ми прво лето и беше да не изгори ни малце,се чудеше и по 100 пати го препрочитуваше составот на тубата :lol:
    Малце е скапичко мора да се признае,еве вака изгледа
    [​IMG]
     
  14. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Без крема со заштитен фактор и без неколку минути во солариум не се појавувам на сонце! Најзадоволна сум од Каротен и секогаш нив ги користам!
    За почеток ставам од оваа млеко (spf 30) [​IMG]
    Откако ќе добијам малце потемна боичка стaвам од улјето (spf 6) [​IMG]
    За лицето земам од оваа крема (spf 30) [​IMG] Но слабо ја користам,поточно ја користам само првите 2/3 дена а потоа не ставам ништо! Некако не можам да ја поднесам на лицето,мрсна ми е!
     
  15. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    јас користам на Дебора креми со фактор за тело и МНОГУ сум задоволна!користам 15ка фактор од оваа фирма.Сакам да го купам и пробам за лице истиот,сега го имам на Авон тој жолтиот за лице само што ми стигна,добар е но не баш кој знае што...30 фактор е тој за лице.
     
  16. macysh

    macysh Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2010
    Пораки:
    1.090
    Допаѓања:
    767
    Овој за лице е? Инаку да си прашам јас,за дневно изложување на сонце со колкав заштитен фактор е најдобро да се користи крем? И кој би ми го препорачале,ептен бело лице имам,не сакам да ми се појават пеги (иако досега сум немала,не би сакала да дозволам да ми се појават) :)
     
  17. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.887
    Мацуш, овој е за тело паакувањето е големо над 500 мл, јас лани го ставав и на лице зашто немав друго ама не ми одговараше. Оваа година ќе земам специјално само за лице со 50 фактор зашто имам флеки па да не ја влошам состојбата. И јас имам многу светол тен па ти препорачувам 30 или 50 спф за лице (барем додека не фатиш боја). Инаку фактор би требало да се користи преку цела година на лице и на најмало излеување на сонце ама кој да го прави тоа... :lol:
     
    На macysh му/ѝ се допаѓа ова.
  18. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Сум користела секакви креми со заштитен фактор, повеќето се покажале добри, а најмногу сум задоволна од Carroten, последниве неколку години го користам и фала Богу не сум изгорела. И нашево Black up не е лошо. :)
     
  19. bibini

    bibini Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    9
    Од каде ги купувате Carroten производите и како се движат цените? :)
     
  20. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Ги има во скоро сите маркети и парфимерии. Моментално имам пред мене каталог од една парфимерија и цените се од 300 до 700 ден.

    Млеко спф 30 ->470 ден, лосион спф 50 -> 680 ден
    Крема за лице спф 50 -> 337 ден, спф 30 ->268 ден
    Млеко за после сончање -> 300 ден