1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 2 мај 2010.

  1. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Искуства со Докторс млеково на сликава подолу?
    И помеѓу Даглас и Докторс Спф 30 кое би го избрале? :D8)
     

    Прикачени фајлови:

  2. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.749
    Пол:
    Женски
    Докторс сум го користела, сосема солиден. А за другиот не знам.
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. angel4444

    angel4444 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2016
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    421
    Пол:
    Женски
    Вака сега :D
    Дали ќе е во ред оваа комбинација: од 8 дена на одмор
    првите 4 да користам фактор 30/50 со реапликација на 3 4 часа секако, а останатите 4 дена наутро прво да ставам фактор 30/50 а потоа да реаплицирам фактор 10 со каротен?
    Конкретно на санденс млекото што е на попуст до крај на август :)
    Сакам да фатам убава боја без да изгорам :wasntme:
     
  4. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Јас го користев кремот на санденс 50ка фактор. Прво нанесував фактор па потоа масло, и тоа маслото еднаш во денот и не ставав многу. Убава боичка фатив релативно брзо и не изгорев. Можеш и вака како што имаш напишано, ама добро би било сепак крема со фактор да нанесуваш почесто, бидејќи 10ката од маслото не те штити баш. :)
     
    На angel4444 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.835
    Пол:
    Женски
    Маслото е за добивање боја?
     
  6. Fantasy33

    Fantasy33 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2019
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.025
    Пол:
    Женски
    Да.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    30
    Кој е најдобар лосион за после сончање и што користите за смирување на црвенило од сонце?
     
  8. Lebed04

    Lebed04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    Здраво на сите,
    Сакам да ве замолам за искуство/мислење за овие два спреја со СПФ од Sundance. Барам конкретно спреј со 50 СПФ заштита, што нема да остава траги. Моментално го користам MAX Spray SPF 50+ од Photoderm колекцијата на Bioderma но навистина сум многу разочара бидејќи ми остава жолти траги по алиштата. Скоро сите алишта што ќе ги облечам после нанесувањето на спрејот добиваат одвратна жолта боја која искрено тешко се пере и поради тоа морам да го сменам.
    Фала однапред на сите
     

    Прикачени фајлови:

  9. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    325
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Која крема со заштитен фактор се препорачува во бременост?
     
  10. chocolateheart

    chocolateheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    777
    Пол:
    Женски
    Козметичкиот производ „Докторс“ млеко за сончање СПФ 50 не е безбеден за употреба и е повлечен од трговската мрежа во земјата, откако инпекторите од Држаниот санитарен и здравствен инсекторат ДСЗИ, по земени три примероци, од производот кои биле доставени зо анализа за здравствена безбедност во ЈЗУ Институт за јавно здравје на РСМ Скопје откриле неправилности, дознава „Слободен печат“.

    Наод: зголемен вкупен број на аеробни мезофилни микроорганизми и Pseudomonas aeruginosa.

    Извор: Слободен печат
     
  11. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.328
    Допаѓања:
    5.841
    Портокаловиот го користев, ама во форма на крем, не знам дали ќе ти помогне нешто.

    Имаше два, чисто портокалово паковање (ми мирисаше на алкохол, некако прејак мирис, не толку пријатен) и тропски што мислам дека е од твојата слика со преубав мирис.
    Откако го нанесов, мислев некој од друштво парфем имаше ставено, зашто преубаво ми мирисаше.

    Позитивно ме изненади што не остава бели траги (на Сан денс ми има останато во сеќавање дека бели траги оставаат), густа текстура и што е најважно преживеав на 40+ степени без да изгорам.
    До сега ми нема никаква трага оставено на гардероба, а го користам еве и после одмор.

    Имам доста чувствителна кожа иначе, горам многу лесно.
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    И јас го имам Sundance портокаловиот, супер е. Прв пат го купив годинава за на одмор, не ни видов што е како е, ми беше битно само да биде со 50ка фактор и овој прв ми падна во очи па го зедов. Малку ми лепи на кожата, ама кога скроз ќе се впие го снемува лепливото чувство.
     
  13. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.129
    Допаѓања:
    18.390
    Пол:
    Женски
    Не давајте повеќе пари за фактор 50 кога е исто како и 30. Маркетиншки трик фактор 30 штити 97%, а фактор 50 98%. Исто скоро, а дупло поскапо ова од дерматолог ми е кажано исто и педијатаров на децава кога ја прашав за кој заштитен фактор да им земам.
     
    На Besmrten му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    Да, повеќе е за времетраењето на заштитата:)
     
  15. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Не е маркетиншки трик, туку лоша е перцепцијата. Не треба да се споредува колку „штити" од зраци, туку колку зраци пропушта, т.е. од колку не штити.
    Конкретно:
    - Фактор 30 пропушта 3% од вкупните зраци
    - Фактор 50 пропушта 2% од вкупните зраци.
    Таа разлика од 1% всушност кажува дека факторот 30 пропушта 50% повеќе зраци од факторот 50 (зошто? 50% од 2% е 1%, односно тој 1% плус зраци што ги пушта факторот 30). Тоа не е мала разлика.

    Плус, тука го имаме моментот што повеќето луѓе количински ја нанесуваат СПФ кремата исто како обична крема за лице, а факторот на кремата е во некоја пропорционална зависност од нанесената количина. Значи, ако ставиш да речеме пола од потребната количина, ќе биде исто како да си ставил крема со фактор 15 (ако гледаме во однос на кремата со фактор 30) или фактор 25 (ако гледаме во однос на кремата со фактор 50). Така што, тоа е причина плус зошто е пожелно да користиш повисок фактор.

    Не ги потценувам, ниту се ставам над нив, ама не само кај нас, туку и во светот, доста дерматолози (а уште помалку други специјалности на доктори) не се во тек со некои вакви факти (веројатно затоа што: 1. Не е дел од нивното формално образование или не се навлегува толку во козметика (подобро познавање имаат козметички хемичари за вакви работи) и 2. Зафатени се со третирање на посериозни кожни болести).
    Не би рекла дека трае подолго заштитата; и за едните, и за другите се препорачува при долга, директна изложеност на сонце или вода, да се реаплицира на два часа. Повеќе се работи за тоа што кога почнува да се „расипува" заштитата, со факторот 50 ти почнуваш од повисоко ниво на заштита во однос со факторот 30. Тоа е нешто како на пример да имаш превез на лицето, и сега се обидуваш да го скинеш, ама едниот е подебел, а другиот потенок материјал кој полесно се кине.
     
    Последна измена: 26 април 2022
    На Waverly Raven, Aschenputtel, YasMazza и 3 други им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Некоја да го пробала ова масло?
    A83379E6-3C74-4DA5-97A7-7A2A382DE49E.png
     
  17. Lija.ska

    Lija.ska Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Заштитен фактор на природна база за 3год дете?
    Цената не ми е битна, битно ми е да зазштитува , а да не му наштети на кожичката?
     
  18. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.739
    Допаѓања:
    5.859
    Јас оваа ја земав за бебе, тука ми ја предложија, органска и природна.

    https://logona.mk/product/eco-krema-za-sonce-spf50/
     
    На Lija.ska му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Lija.ska

    Lija.ska Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2022
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    Само онлајн ја има?
     
  20. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    41L0XtfJwaS._SS400_.jpg
    Мислење за овој крем со фактор 100?Полска козметика е, го видов на акција 1+1 гратис плус 2 мицеларни во пакувањето за 1000.