1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 2 мај 2010.

  1. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45

    хихиииииии епа кремите што се за тело не се ставаат и за лице затоа ти е мрсна :)
    за лице ке си земеш посебна крема со заштитен фактор.. еве јас ја користам на Авене кремата со заштитен фактор 30 и одлична е, плус е наменета за масна кожа и не е воопшто мрсна, кога ке ја ставиш на лицето е мат, е сега малце е поскапичка околу 900 денари ама вреди за парите и ке ти трае скоро една година зашто по малце се става ;)
     
  2. agi

    agi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    65
    а од Авене дали има таква крема и за мешана кожа
     
  3. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    За мене одмор без Блек ап не е се комплетен одмор :D
    Сериозно, мирисот ме потсеќа на плажа, море, бранови, песок, одмор....едоставно на лето :) Како мала цело време со таков ме мачкале, секогаш сме зимале блек ап и така ми е останато во подсвеста. А и никогаш не се покажало лошо па немам потреба да го сменам.
    Прво си го користам млекото со фактор 30, па после спрејот со 6

    А за лице си го купив ова, зашто е мало и практично, како стикче и си го носам секаде со мене летно време. Многу убаво мириса и заштитува, фактор 50. Иако не горам, имам страв од сонцето :)
    [​IMG]
     
    На rossonerka и JoxyTheFreak им се допаѓа ова.
  4. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Пред некој ден видов во Кам маркет нови млека и масла за сончање а не беа многу скапи- јас лани го купив портокаловото со 20 фактор и задоволна бев.

    Блек ап не се лоши, ама некако поубаво ми е кога се мачкам со масло, поубаво ми изгледа кожата некако посекси сум ]:) па во последно ставам Каротен масло мислам дека е со фактор 10 :wasntme:
     
  5. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Ке можеш да ми кажеш каде го има и колку чини? Масно е мн или? Имам чувствителна кожа па од страв ставам обични креми и секоја година се лупам по 5 пати на лице. Морам нешто да користам :worried:
     
  6. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    А зошто го сончате лицето :o , тоа е толку нежно и шансите да ви се направат брчки или да ви се “расипе“ кожата се големи.

    Јас ставам од кремата со заштитен фактор на лице, ама кога се сончам ставам крпа на лицето и вратот- страв ми е нив да ги сончам, а после ставам потемна пудра на лице и не ми дели бојата бидејќи и онака лицето е изложено на сонце и при пешачење и сл па нема некоја разлика ако не го сончаме на плажа
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    хахаххаха ..не сум до толку... :lol: за лице си купив каротен за лице со 30фактор ама сепак е масна
    сум ја имала и јас од авене и таа со 50 за масна и таа со 30 за масна , сега ја имам клинанс емулзијата со 30фактор , прекрасна е ама не се добива боја ..за тоа сакав со каротен малку боја да добијам ама ништо многу е масна и јас си се вракам на авене ;)
     
  8. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Воопшто не го сончам лицето, кога се сончам од градите нагоре сум под сенка обавезно. Ама во вода размисли колкава рефлексија има на зраците... Таму најмногу и гори лицето.
     
  9. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    Не е масно, затоа и си го сакам, не ми свети лицето :) Инаку не ми е од тука, од америка го земав, за цена не се сеќавам. Ако го видам кај нас ќе ви пишам
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Во вода со некој шешир или капче и готово ;) - порано кожата на главата ми гореше, лицето ми се сончаше- носот цел црвен, а сега влегувам со шешир и супер ми е :)
     
    На rajna-vojvoda и Jojoba им се допаѓа ова.
  11. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Најдобар, пред 2-3 дена го користев и не изгорев. А инаку сум многу бела и лесно горам па мора СПФ 50 да користам.
    [​IMG]
     
    На Marmalade му/ѝ се допаѓа ова.
  12. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    И јас го користам Блек ап, моментално имам со фактор 30.
    Ретко се мачкам- кога сум многу рано излезена на плажа, не сакам да се испечам, а и знаеме колку е штетно за кожата УВ зрачењето.
    На лицето не ставам ништо, немам мака, еден голем шешир на глава и тоа е тоа.
     
  13. goddess.Of.chaos

    goddess.Of.chaos Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    1.059
    Допаѓања:
    1.029
    [​IMG]
    Првото. Убаво ми е (жити тоа од Нивеа), густо, и дефинитивно штити, се нема случено да изгорам со ова. Треба додека се упие, ама немам подобро пробано.
     
  14. plavusaaa

    plavusaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    45
    има за секаква кожа побарај во аптека ке ти кажат


    хаха окејјј битно авене пак си ја врати назад :) за мене подобра од авене нема ниту е мрсна ниту пак се појавуваат акни на лицето едноставно нелииии супер ! :D
     
  15. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    дефинитивно!!!!!!!! вреди за секој денар
     
  16. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Јас користам од блек ап кремата со заштитен фактор 20 :)
    И многу сум задоволна бидејки не сум се изгорела,ја штити кожата од сонцето без проблем :)
     
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Верна сум си на нашиот блек ап.. Го користим веќе неколку години. Првите неколку дена кога излегувам на сонце користам 30 фактор, потоа 15-ка и на крај завршувам со 6-ка маслото за сончење. :lol:

     

    Прикачени фајлови:

  18. GreenEyedBabe

    GreenEyedBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2010
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    23
    Девојки ве молам препорачајте ми убаво масло за сончање, бев во Охрид на викенд имам фатено боја и сега за неколку денови одам за Грчка али се мислам што да купам за поубаво потемнување? Препорачајтеее :*
     
  19. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    ах колку само најубаво ми мирисаат :lol:
    black up и тоа е,првите денови со висок фактор а потоа и со мал :D
     
    На Divinebutterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MissCupcake

    MissCupcake Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    263
    Jaс имам Леа од 50 уф ама како смрди значи :puke: ама ефикасен е. :!: