1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 2 мај 2010.

  1. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    во кам маркет има акција на лосиони со спф,јас за секој ден си земав крема со 30 фактор,многу лесно се размачкува,цената и е смешни 105 ден,а мирисот на кокос е ептен закон..иначе лето без мирис на култниот блек ап не е лето,и ке им бидам верна дури постојат,а ако сакате дооообра боја еве Ви домашен рецепт:во 100 мл маслиново масло(ладно цедено)се става сок од еден лимон и една лажичка јод и добро се промешува!со маслово се добива заштита и боја истовремено,само немојте уште од прв ден :) пријатно сончање 8)
     
  2. HoNeY93

    HoNeY93 Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Сигурно има заштита? најверојатно од маслиновото масло ...хмм лани јас се мачкав со едно масло, мислам дека беше кантарионово ама не сум сигурна и поизгорена во животот не сум била, се испржив тотално :o целата бев пликови, меурчиња , мислам кожата ми се распаѓаше, имав неверојатни последици, мислев некоја болест ќе фатам :sweat: и тоа последните денови од одморот, а се мачкав еден ден само, па сега ми е страв да се мачкам пак со обично масло без заштита :worried: Инаку знае некој да ми каже за нивеата дали е добар лосионот за лице со 30 SPF :)
     
  3. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    немојте да се мачкате масла , маслата ај што немаат фактор , плус и ве пржат !!! немојте масла ништо не е повредно од здравјето (мислам на катарионово маслиново бла бла и ред други )
     
    На Puflice и HoNeY93 им се допаѓа ова.
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Истото важи и за маргарин, путер :geek:
     
    На rajna-vojvoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Oвој за потемнување од блек ап дава резултати пошто планирам да си го земам?
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Маслата обично се користат откако ќе добиеш убава боја - тие не штитат од УВ зраците, немаат филтри кои се задолжителен дел од кремите за сончање. Купи си ти средство со фактор кој ти одговара, а маслата користи ги за после сончање, кога ќе се прибереш дома од плажа, после туширање - ем ја чуваат бојата, ем ја хранат кожата и ја спречуваат да се суши.
     
  7. rajna-vojvoda

    rajna-vojvoda Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    286
    Пол:
    Женски
    ова морам да го споделам со вас . пред 10 тина минути бев кај комшивката купила бекутан лосион во облик на спреј со 20 ка фактор леле преубаво мириса прекрасно лесно се размачкува мноогу е добар
    [​IMG]
     
  8. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Минатата година земав Carroten ама многу печат очи ако не ја нанесеш внимателно околу очите.Цел ден ми солзеа :@ Сега планирам да си земам од нивеа,да прошетам да видам каква има за лице кај нас
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Блеак ап,солариус,бекутани...никогаш веќе тие наши производи.Секоја година бев жар црвена,едвај спиев,се живо ме печеше и ме болеше,па лупење...Само Нивеа,поскапо ама сигурна работа ни поцрвенување ни горење ни офкање,особено Protect & Bronze за брзо потемнување.
     
  10. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    Која е цената на блек ап млекото со спф 20 и на млекото за после сончање? Исто и цената на оние за лице на Докторс :?:
     
  11. Talita

    Talita Популарен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2011
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    1.396
    Пол:
    Женски
    Долго време немав земено BLACKUP, и сеа си го зедов овај http://www.alkaloid.com.mk/content/Proizvodi/blackup-milk-spf-20.jpg со надеж дека ке мириса како порано,пошо заљубена бев у мирисот.Ама се разочарав.Ни приближно не мириса како порано,или јас го имам утнато ова за сончање друго да не мирисаше посилно ??? :(
     
  12. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Минатото лето купив Soleva 25фактор и ми се чини жива испогорев. :sweat:
    Не е водоотпорен и на секое излегување од водата треба да се мачкаш.
    После зедов од Авон со 50 фактор ама и од него не сум задоволна, не се размачкува убаво и грдо мириса.
    Имам уште од него ама се мислам дали да го употребувам пак оти една година е помината откако го отворив што мислите вие?
     
  13. Marmalade

    Marmalade Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Девојче моја препорака ти е да си купиш квалитетна крема за сончање,еуцерин,виши,нивеа,авене....нема играње со кожата,горењето води кон рак,меланоми ....подобро заштити се пред да ти биде предоцна.Ова време е кога има високо ув зражење и премногу кожни болести.
     
  14. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Дефинитивно за лицето го препорачвам Авен со заштитен фактор 50. Можи е малку скап, околу 1000 денари ама е многу квалитетен и сум презадоволна
     

    Прикачени фајлови:

    • spf 50 cream.jpg
      spf 50 cream.jpg
      Големина на фајлот:
      8,2 KB
      Прегледи:
      344
  15. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Дали сте користеле од маслата за потемнување на Black UP и дали се добри?

    Јас имам темен тен, ама сакам да потемнам уште повеќе и тоа побрзо и се мислам дали да земам од нив. :)
    Препорачајте ми некои од кои се потемнува побрзо.

    Јас ова го имав лани, братучед ми’ ми го донесе од Америка, ама кај нас не верувам да го има. Многу беше ефикасно, од еднаш мачкање и тоа еднаш во денот се добиваше неверојатен чоколаден тен.

    [​IMG]
     
  16. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Бидејќи моето лице е осетливо користам заштите фактор 50 Бекутан, а за телото 20 :)
    [​IMG]
     
  17. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Некој има пробано SunDance oд ДМ дали се добри?
    [​IMG]
     
  18. Lilly8

    Lilly8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    288
    Јас лани користев од овие со заштитен фактор 50ка за лицето и за телото првиот ден,а потоа од маслата на нивеа
    [​IMG]

    [​IMG]
     
  19. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Јас секоја година ги користам Black up и многу сум задоволна. Првите два дена користам крема со заштитен фактор 20, а потоа бекутан уље кое многу помага за да се добие боја.
     
    На malechkata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339
    За BlackUp-от не можам да кажам ништо, бидејќи не сум го користела долго време. Ако сакаш брзо да добиеш чоколадна боја, ти го препорачувам Carroten-чево, го има по аптеките некаде околу 500-600 денари е, ама навистина вреди.
    http://shopix.bg/img/products/339/produ ... 304242.jpg
     
    На malechkata му/ѝ се допаѓа ова.