1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крзно - природно vs вештачко

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 16 октомври 2011.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Ете ме мене. :D Не јадам месо, не носам крзно, прав веган сум. ;)
    И скроз сум против убивање на животните поради задоволување на наши потреби. :!:
     
    На Kaetana и Elen.b им се допаѓа ова.
  2. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Ако веќе се грижиш за животните на тој начин, ни млеко и јајца не би требало да конзумираш затоа што не се чуваат баш во идеални услови животните од кои се добиваат тие производи. Не верувам да се среќни така затворени и употребувани само за да нахранат луѓе. Уствари еве може да конзумираш, ама од селски луѓе што чуваат крава и ја пазат како член на семејство, пасе на отворено и е среќно животно, затоа што нели - припаѓа на пасиште а не во кафез. А човек што е вегетеријанец за добро на животните, за целосно да не ги повредува правилно би било да се откаже од спакувано млеко и млечни производи кои масовно се произведуваат и јајца од живинарски фарми (плус од јајцето се добива пиле), што во денешно време е практично невозможно.
    [​IMG][​IMG]



    Инаку на темава - природно крзно не.
    Не ми е сфатливо да носам на себе животинче кое било убиено за јакна.
    За кожата што се искористува од животните кои се јадат имам ист став како Росоњерка, да не се повторувам. Не го сметам за лицемерно тоа што не оправдувам крзно и други убивања на животни кои не задоволуваат основни човекови потреби, а јадам месо (а тоа повлекува оправдување на користењето на кожата добиена од животните што се јадат), зашто постои голема разлика од потребата за храна и потребата за облека на која може да и’ се најде соодветна, и подобра замена.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. smiley-32

    smiley-32 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    510
    Не носам крзно ,еднаш имав бунда од крзно ии повеќе од два пати не ја облеков :x Крзното не е за мене,
    кожата ме чеша и грозно стои :(
    Видов една жена лани ,стои пред ГТЦ ,искрено ми се слоши :puke: ГоооОлемА крзнена бунда ,а на неа глава од лисица :puke: :puke:
     
  4. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    а од тука не верувам некој, или ептен ретко, да е веган. :worried:[/quote] Кога веќе се оди оф топик нека се оди до крај ;)
    :rofl: A ти не се пукаш во гради дека не јадеш месо, а кажи ни, што бренд ти е маскарата ?
    или пудрата? ;)

    Која си ти нас да ни кажеш у осталом дали ние да јадеме месо или не?
    Месото крапиц е? има замена за месо? Немој само те молам да ми кажеш соја :D
    вегетаријанците знаеш ли како викаат за млекото- Млекото е за бебињата на животните-Тогаш ти зашто им го пиеш? :)

    или за јајцата- зашто ги јадеш?

    сигурно си лакто-ово вегетаријанка :) или се лажам!?

    и те молам, немој да споредуваш крзно и месо ама никако ;)
    Месото е потреба, физиолошка портеба, што некои луѓе се решиле да ја потиснат, а некои не!

    А додека пак крзното е каприц, и живи животни одрани се фрлаат во буниште само за некоја си да си го грее газот

    а ретки се веганите (ако не ја знаеш разликата меѓу веган-вегетаријанец) бидејќи веганите не користат апсолутно ништо што доаѓа од животните, и не користат производи кои се тестирани врз животни затоа се и толку ретки :)
     
  5. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Јас ја сфатив пораката од Каша.
    Како може да ти пречи на носиш крзно на себе, а не ти пречи да внесуваш животинска храна во својот организам низ уста.
    И да, навистина е контрадикторно ова, ама така е!
    Извинете за офф, ама на тие што пишаа над мене, јас напишав:
    што значи дека не јадам ништо животинско (ни месо, ни млеко, ни јајца).

    Логично на ова, да повторам сум против носењето крзно!
     
  6. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    НИКАКО!
    Колку само ми се насолзија очите кога ја видов сликата со лисицата, а не пак да го носам тоа..
    Жалосно :(
     
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Hе воопшто не е контрадикторно!
    девојко ти разбираш ли дека едно е месо друго е крзно? Tи ако си решила да бидеш веган секоја чест за тебе! Tвое право си е!
    Cамо немој толку арогантна да бидеш, контрадикторно, ако ги јадеме, не значи и дека сакаме да ги носиме
    Oд 7те основни продукти во исхраната месото е на 2 место по битност
    за жал така е, и утре кога ќе ми дојде пациент, сигурно дека нема да можам да му кажам не јади месо побогу
    право на избор е, ти не сакаш, не мора да значи и дека другите не сакаат
    Oд пра историјата се јаде месо, и после 5000 години човекот не нашол замена, а ако се најде замена јас прва ќе јадам вештачко месо, како што пре би вештачко крзно ;)
    Tака да тука да завршиме, си има тема вегетаријанство, тука си коментираме за крзно
    т.е крзнена индустрија, а таа стопанска гранка нема допирна точка со месната индустрија бидејќи тие животни не се за јадење
     
  8. Dona-Ares

    Dona-Ares Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    216
    Пол:
    Женски
    било какво,само убаво да ми стои :lol: :lol: :lol:
     
  9. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    За носење на природно крзно сум за огромно ПРОТИВ.Никогаш не би облекла природно, иако убаво изгледа - да, но при помислата дека којзнае колку животинчиња биле убиени за да се дојде до тоа ми се повраќа!И не ги сфаќам бре луѓето, како имаат совест да го носат. :worried:
    А вештачко може, тоа е доста добра замена (не доста добра туку идентично изгледаат), и никој не е убиен за да се дојде до таа бунда/елек/капа, што и да е.
    Поправо и си имам едно елече од вештачко крзно, и како додаток на капа од некоја јакна.
     
  10. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Голема фаца ќе испаднеш А ?
    Бог да чува |(
    Се чувствуваш убаво и секси носејќи на себе крзно од сурово убиено животинче ?!
     
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Не сум многу голем љубител на крнзата и природно не би носела, вештачко ако морам :) или немам што друго да облечам :) :) :)
     
  12. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Еве го прво мојот пост, па твојот, и кажи кој е тука арогантен??? :tmi:
    Иначе знам дека едно е месо, а друго е крзно, правам разлика. Но дали сфаќаш дека тоа се два дела на ЕДНА целина? И се неодвоиви! |(
    Дека е на 2 место, хаха, баш ме изнасмеа, добро објасни ми како сум јас здрава и жива? :lol:
    И не барам никаква замена за месото. Не знам зошто би барала.... :?:
    Пишував во `вегетаријанство`
     
    На slatkichKa123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Oд каде па ја знам зашто си ти жива и здрава? ваљда витамини земаш :D
    Jас ти кажувам зашто го учам тоа и го знам
    јас реков ти ако си веган не значи дека и ние треба да бидеме

    Tоа кучињата и мачињата јадат месо, па што останува за луѓето
    чао пријатно :hai:
    и не е исто, телата на лисиците, ракуните итн не доаѓаат во пакет со крзното, за да си ги зготвиш :)
    точка :)
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Никакво.
    Од проста причина што ми е прва асоцијација за кичести певаљки и невкус.
    Ако вистинското крзно е единствениот начин да се згрееме во ладните денови - поголем fail од овој аргумент немам чуено.

    Воедно, не проповедам хипокризија како некои, си јадам месо, не верувам во вегани и вегетаријанци и моменталната финансиска состојба не ми дозволува да пребирам маскари и пудри, па да ги враќам зашто биле тестирани врз животни.

    Ама ова е веројатно чекорот кој не враќа на почетокот на еволуцијата и не рамни со неандерталци.
    Да се замотаме во крзно... пази немој. |( После сите неправди кои ги стигнуваат животните од страна на човекот (што патем и не ги љубам многу) фали уште во тој краток и кутар живот да се одерат.
     
    На mims-89, BoaVista и ludoto19 им се допаѓа ова.
  15. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Би носела само нешто слично на првиот и петтиот модел на сликава и тоа исклучиво вештачко крзно. Природното е прво и основно премногу скапо па и да ми течат пари не би дала за него толку. [​IMG]
     
  16. TheKiketoo

    TheKiketoo Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    883
    Малку ми се контрадикторни постовите затоа што голем дел од бундите, елеците и слично се од зајачко крзно, а луѓето јадат и зајаци :^)
    Од една страна викате, па да носам кожни чизми, но не е само за нив убиено кутрото животинче, синџир на исхрана ...
    И да може да преживееш и без да јадеш месо ;)

    Како и да е да не одам оффтопик никогаш не би носела природно крзно, како прво и прво гадно е, мртво животно да носиш на себе :puke:
    За вештачко :?: - зависи од моделот :D
     
  17. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Јас имам палто крзнено многу си го сакам ама не е од природно крзно фала богу,од природно никогаш не би го купила(да мислам дека некое животинче кутрото го одрале за да му го носам крзното-жално ;( )
     
  18. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Имам 2 будни од пред ратот, од вистинско крзно...Баба ми ги добила на поклон од Америка.
    Иначе имам неколку крзнени бундички што си ги направив сама од крзно кое го купував во продавница за текстил по солидна цена...
    Ги носам нив но поретко, ама немам срце да купам бунда од природно крзно. Не
     
  19. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Видете, кај нас, а и на многу места низ светов, не знам кој е запознаен кој не е, животните било за кожа, месо, крзно се убиваат на истиот начин. Има закони за тоа, ама кај нас кога и дали ќе стигнат не знам. Така да ако веќе мислите дека е ок да носиш нешто кожно/крзнено затоа што претходно тоа животно е убиено за месото, исто страдало, жалам ама вистина е. И месото не е неопходно за човечкиот организам, всушност човечкиот организам не е создаден за да се храни со месо, нити забите му се така градени, нити желудникот му е создаден да вари месо. Јас не сум вегетеријанец, јадам месо, не јадам многу од проста причина што мајка ми не готви толку често исклучиво месо, иако да биреме реални скоро во секое јадење има месо дали мелено, дали сланина, дали ребра или што ја знам итн.
    Конкретно за темава, немам никаква крзнена облека моментално, освен на капуљачите на капутчето и на една јакна. Едноставно не ме привлекува крзнена облека. Ако некогаш нешто ми се допадне би купила исклучиво вештачко, прво од жал, второ поради мирисот кој го има природното крзно, трето стварно би ми било многу језиво да носам природно крзно на мене.
     
    На TheKiketoo и ludoto19 им се допаѓа ова.
  20. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Кога некој држи диета на пример, не се откажува целосно од храната, сепак нешто јаде нели?!
    Читам коментари дека ако си решил да носиш вештачко крзно, зошто не си вегетаријанец.Јас јадам месо, ама тоа не значи сега да да земам да се расфрлам со вакви и онакви природни крзна, сепак ако можам на некој начин ќе ги "заштитам " животните, кога ете не можам да го исфрлам месото од исхрана.
    Освен тоа, споредбата е прилично глупава-месото во исхраната е битно и за здравје, а крзното за што, освен за чалам.
    Сепак, мислам дека многу луѓе, особено познатите последниве години се против природното, иако повеќето заради имиџ, но не е битно.
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.