1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криви нозе

Дискусија во 'Фитнес' започната од odbojkarka, 16 април 2011.

  1. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски

    Спас за криви нозе нема. Така си родена. Единствено нешто што можеш да го направиш е да прифатиш дека ти се криви и тоа е тоа. Nobody' s perfect. Тоа врежи го во глава & уживај.
    И моите не се нешто баш прави, па сега што да правам :)
     
  2. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    епа изгледа ке треба да се помирам :)
     
  3. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    ,

    иксарици најубави нозе? ајде како на сликава не се лоши, но има луѓе на кои нозете ептен многу им се нанадвор а по биологија учевме дека нозете во Х форма или О се знак за Рахитис или болест која се добива од влажни простории и недостаток на Д витамин.

    инаку моите се како на втората слика но не се толку многу криви но таа форма, камо среќа да се како на првата.
     
  4. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    ^ На сликава се нормални. Прави. Зборував за нозе од колената надолу кои забегуваат на нанадвор, како 4ка некако е ногата :rofl:
    Мене ама ич не ми се привлечни.
     
  5. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Јас сум височка и имам мн слаби нозе , сепак тие ми се некако поиспакнати на внатре кај колењата, односно се криви, но тоа мн не се забележува, порано ми беше комплекс и мн се нервирав, сепак забележав дека тоа ми е наследено од блиска личност во фамилијата и видов дека не можам ништо да превземам.сепак со тек на време, престанав да обрнувам внимание многу на тоа, порано дурии се срамам ва носам и сукњи, сега не, сега се пифатив онакв каква што сум целосно и тоа не ме загрижува воопшто.
     
  6. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    и јас се срамам да носам нешто кратко...поради нозете.. :(
     
  7. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    1.583
    Моите не се криви(колку што знам), ама, обликов незнам како се вика
    [​IMG](сликава ми изгледа фотошопирана, но може да не е)
    Значи океј, сите сакаат мускули ова она, но на нозете не, посебно ако се кратки. А јас, мојата фигура, кожа и цело тело ми се растегливи и многу лесно се оформувам. Значи да вежбам, за 1-2 месеци можам да се доведам во добра фигура. Тоа све е океј, ама нозете и малку што сум потрчала, возела точак, што сум вежбала, ми се обликувале како на сликата, значи мускулот. А мене ногата (долниот дел) ми е краток и сеа кај краток, па и зголемен заради тоа мускулот или што и да е (значи не ми биле од секогаш такви). И сега почнувам да вежбам (еве од денес почнав :muscle: ) никогаш не сум правела стомачни (само на физичко по 1-2 :D ) денес направив 30 (знам не треба наеднаш толку многу, но сакав да видам колку можам да издржам), правев и грбни, чучњеви и склекови (ама на зид, една професорка по физичко ми има покажано така за зацврстување на градите). И барам сега, некои вежби за оформување на долиниот дел, значи не уште повеќе да ми се зголеми, па и поцврст мускулот да стане туку да го снема тоа, барем за сантиметар, два, а знам нема вежба за издолжување на ногата :lol: затоа барам некоја таква.
    Ако има некој некоја вежба, што делува нека ја сподели, би му била благодарна, бидејќи се изнамачив со нозеве, само фармерки имаат видено кутрите, сонце само на плажа, а веќе како што растам и не ми се оди ни на плажа заради нозете. И да напоменам не ми се како на сликите точно такви, помали се, а должината иста.
     
  8. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Немам проблем со криви нозе.
     
  9. theAristoCat

    theAristoCat Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    384
    Пол:
    Женски
    немам ни јас проблем со криви нозе, но до тие што имаат им препорачувам да не мислам многу на тоа.
    сите ние имаме мани, никој не е совршен.
    ако ние самите си ги занемариме тие мани, верувајте дека некои од луѓето нема ни да приметат дека ги имаме! :)
     
  10. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Не ми се криви ама имам една другарка што има криви нозе. И можам да кажам дека многу неубаво изгледа, таа слаба и дека нозете криви, ама нема врска, нозе се и тие.
     
  11. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Има ли некои вежби да се подисправат нозете?
    Имам многу јаки мускули, сите ми се смеат, неможам фустанче или кратки пантолончиња да облечам..Ех, ништо ама баш ништо не би сменила на себе освен нозете..
     
  12. cveke123

    cveke123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    633
    Море и јас криви нозе.
    Викаат дека татко ми имал криви како мал, ама му се исправиле на мои години.
    Такашто не се секирам...
    И да не ми се исправат, не ми гајле 8)
    Еден недостаток не е се...
    Нема да се фокусирам на тоа, напротив, еве си носам кратки фустанчиња и шорцеви :D
     
  13. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Немам криви нозе,ама сигурно дека оние кои се родиле со криви нозе не може да се исправат,таква местоположба има коската,па тогаш како би се исправила коската.
    Али не се комплесирајте со криви нозе.
     
  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    од малечка ти биле криви само од одбојаката ти се зболемила мускулната маса и дошле до израс но треба да си го прифатиш телото такво какво што ти е ....
     
  15. Vesna.Spi

    Vesna.Spi Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    кривите нозе не се прават, до коската е, но мислам дека со правилно вежбање и тоа како се тонираат, затегнуваат и зајакнуваат мускулите така што ке изгледаат убаво.
     
  16. OneHeart

    OneHeart Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    33
    Има лек за се ! Па така и за кривите нозе ! Јас порано бев подебелка и нозите ми изгледаа прави ама ослабев и тогаш приметив дека ми се криви. Незнам како ми текна ама секогаш кога стоев се обидував да ги спојам колената со текот на времето ги спојував се повеќе и повеќе тоа ми стана како навика пробајте ви гарантирам резултати позз :*
     
  17. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Од физичка активност би ти препорачала пилатес,долго пешачење со брзо темпо(power walking) и пливање. А коскената структура не може да се смени, но со правилно мускулно дообликување и маскирање на проблематичните зони можеш да постигнеш задоволителен резултат.
     
  18. lextravagance

    lextravagance Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    604
    Јас имам читано дека Yoga многу им помогнала на девојки со криви нозе, и мене ми се... сакам да ја пробам таа пуста Yoga ама многу ми е досадно, по 10 мин се откажувам...
     
  19. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Фала богу мене нозете ми се пави и си немам проблем со нив, иначе имам слушнато дека јогара помагало за криви нозе :) Инаку мајка ми (дека порано работела во болница) ми кажуваше, дека повекето децата се раѓаат со прави нозе но додека е бебе му се искривуваат од неправилното држење, мислам да го фатите бебето во седечка положба а нозете да му висат, и така ако секој ден тоа се повторува, нозете веке почнуваат да се навикнуваат, нели сите сме свесни дека додека сме мали како ги навикнеме коските така за цел живот ке се.. :?:
     
  20. osmatetratka

    osmatetratka Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    11
    Имам едно прашање. Дали нозете ми се криви имам ли потреба од докторски преглед? сликано е од позади
    [​IMG]