1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Криминалистика

Дискусија во 'Образование' започната од TralalaScorpio, 11 февруари 2011.

  1. Stoimenovska

    Stoimenovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    2.182
    Мала сум уште за факултет да размислувам. али од серииве на FoxCrime.. се заљубив во криминалистика, али како што ги прочитав мислењата тешко било :^)
     
  2. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.144
    Пол:
    Женски
    Не бе на економски ќе идам зошто не сакам за криминалистика ја сакав безбедност и финансова контрола ама го ставија во мирување :/
     
  3. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    имаш на мит универзитетот смер безбедност и финансиска контрола (цела програма комплет е префрлена таму) 1300 евра годишно, братучед ми е таму!
     
  4. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.144
    Пол:
    Женски
    Знам истото го видов и јас баш на Саем кога бев но на жал не можам да им барам толку пари на моите искрено кога можам ете на државен да идам и според мене бар ќе можам работа да најдам зошто со приватниве слабо работа некако . Имам и јас другр таму што е и вика не е тешко им дават и прашања и одговри за испитот ама нема теоретски шанси моите да ми дадат 1300 евра зошто солидна ученичка сум и не би ме пратиле на приватен
     
  5. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Според вас кој смер е поперспективен криминалистика и бфк? На денешен ден за што е полесно да се најде работа, некако криминалистика потешко ми изгледа или грешам :?:
     
  6. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14
    јас мислам БФК, но од оваа година т.е септеври смерот го нема
     
    На Hiii му/ѝ се допаѓа ова.
  7. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.144
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам искрено тешко е со овие смера да се најде работа не знаеш колку души се жалат што се невработени од овој факлутет и баш за двата смера. Ако имаш врски не му ја мисли запиши се но ако немаш мој совет ти е немој зошто на телевизија видов како се жалат луѓе дека нема работа со овој факс :)
     
    На Hiii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bonbona92

    bonbona92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2011
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    128
    сакам да прашам дали има приемен на криминалистика?
     
  9. mila.s

    mila.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    36
    Можеби малку каснам со одговорот, но да ти кажам дека физичко воопшто не е лесно како што кажуваат. Кога ќе си осетиш на своја кожа најубаво ќе знаеш. Во прв семестар немаш физичко, но од прв до шестти имаш. Во втор семестар полагаш трчање 2км за максимум 12мин и 50 сек, бенч 20кг за 30 секунди, стомачни за 30сек, растегливост, скок од место во далечина и шпринт 20м. Во трет семестар полагаш истото што го полагаш во втор и имаш плус карате и бокс. Во четврти семестар имаш полигон со пречки и џудо (падови,флања)... Додека петти и шести семестар се сценарија.
     
    На Tenkai и IvancheeTo им се допаѓа ова.
  10. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Озбилно :o До сега сите што сум ги прашувала сите ми имаат речено дека не е многу тешко и активноста се стекнува и се се научува.И криминалистика и БФК го има истото, бидејки прочитав дека скоро исти предмети имало и во двата смера?
    Фала ти многу што пиша и ве молам некој нека одговори на прашањето на bonbona92.Јас мислам дека нема приемен но да не грешам :?:
     
  11. IvancheeTo

    IvancheeTo Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Нема приемен 8)
     
  12. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Мене желбата да бидам детектив се повеќе и повеќе ми расте. Имам еден пријател кој студира во Идризово на факултетот и како што знам било многу тешко да се прима таму. Тој, иако одличен сите четири години, со сите петки пак морал да фати врски за да влезе. Е сега проблемот е што јас не сум одлична, многу добра сум значи со четворка и како што ги прочитав мислењата се разочарав дека мора просек 5.00. И проблемот е и тоа што многу тешко се наоѓа работа со овој факултет. Мислам да имаш врски многу е полесно, но што кога немаш? Можеби ќе ти се посреќи и ќе добиеш работа некаде, но тоа е 40% сигурно. Ајде тие што сте на овој факултет пишете ги своите искуства да знаеме што не чека и со ваша помош да го одбереме вистинското.
     
  13. Hiii

    Hiii Популарен член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.563
    Просекот многу, многу не игра улога дефинитивно.На факултети.мк ја гледав листата и со колку малку поени имаат некои влезено (да не речам двојкаши) па се примени ;) Така да желба и врски и терај :D
     
  14. lolitoo

    lolitoo Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    327
    Пол:
    Женски
    Кога за прв пат го слушнав зборот ФОРЕНЗИКА (судска медицина) нешто однатре многу ме влечи кон таа наука. ;) Најмногуу од се ги сакам природните наукии :rofl: :rofl: :rofl:
     
  15. Bananka

    Bananka Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    2
    што предмети има за безбедност и финансиска контрола? и сакам да ве прашам дали има работа после овој факултет?? и што предмети треба да земам за полагање?
     
  16. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.144
    Пол:
    Женски

    http://www.fb.uklo.edu.mk/studiska.programa.bfk.pdf
    Еве ти ги предметите а со смеров не се надај на работа :)
     
  17. Cence

    Cence Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Се што ти треба имаш на тој линк од факултетот. Науката е перфектна затоа и таму се запишав, но жал со ова кај нас не се просперира и цени. Се што гледаме по криминалистичкиве серии/филмови мислиме и кај нас е така, ама далеку е од тоа. Доколку го одбереш смерот БФК (на кој сум и јас) верувај дека нема да го работиш тоа за кое што си учела, а дефинитивно ни Криминалистите не се на завидно ниво со вработување за жал .. Кратко кажано факултетов е чисто срање или постручно кажано перење пари со што у здрав памет со твои пари те праат идиот..
     
    На TralalaScorpio му/ѝ се допаѓа ова.
  18. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.740
    Пол:
    Женски
    Девојки, ај да ве прашам нешто.
    Брат ми сегае матурант и слушнал дека од следната година смерот Криминалистика ќе го стават во мирување. Има ли вистина во тоа?
     
  19. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    Ќе може некој да ми ги каже предметите за криминалистика ?
     
  20. TralalaScorpio

    TralalaScorpio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    51

    И јас така слушнав .. ке го ''замрзнат'' смерот :)