1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кристал или други природни средства за под пазуви

Дискусија во 'Тело' започната од flowergarden, 16 јануари 2017.

 1. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Веќе подолг период барам антиперспиранти за под пазуви, кои се природни и не содржат ни алкохол, ни алуминиум, а се воедно ефикасни. Ги пробав тие на ДМ, ама не сум задоволна. Дајте предлози.. го пробал некој кристалот?
   
 2. *Amethyst*

  *Amethyst* Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2016
  Пораки:
  1.403
  Допаѓања:
  8.575
  Пол:
  Женски
 3. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  http://www.naturallivingideas.com/dangers-of-deodorant/
  http://organics.org/7-harmful-ingredients-in-your-deodorant/
  http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/why-you-should-use-aluminum-free-deodorant/

  овде е објаснет ризикот од користење на секакви антиперспиранти и дезодоранси. Јас пошнав да користам прво органски ролони од ДМ, ама без никаков ефект. Дури мислам дека имаше и контра ефект (полоша миризба дури и од ситуација во која нема да нанесам ништо). Сега употребувам ролони кои ги има во Стокомак по многу ниска вена (околу 50-60 ден (што не е најважно), ама без алуминиум и алкохол во составот.
  Моментално ме интересира вашето искуство со вакви и слишни производи. Или друга помалку штетна варијанта.
  https://grouper.mk/m/skopje/deal/kristalen-kamen-roll-on-ili-sprej-duris
  http://rsi.rs/proizvodi/kristalni-kamen/
  http://www.zegin.com.mk/home/products/product-detail.html?uuid=fe73841a-670b-45df-8a9c-1462da74240e
   
 4. ZAHRA

  ZAHRA Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2016
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  16.632
  Пол:
  Женски
  Јас ги имам користено ролонот и спрејот кристален.Ролонот беше друга амбалажа во маркети го има и аптеки.Задоволна сум не се чувствува лошата миризба на пот.Ролонот на секое користење треба да го намокриш со вода и да го нанесеш.Мислам дека е полесен спрејот за употреба.Користев и на Еуцерин ролон многу е добар не е кристален,но е без тие состојки што ги наведе:)
   
 5. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  416
  Ти благодарам за одговорот. Ме интересира уште дали се пристапни цените? благодарам
   
 6. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.947
  Допаѓања:
  79.573
  Пол:
  Женски
  А кристалниот камен на Балеа го имате користено?
  Мене најмногу ме интересира за него, се мислам дали да го земам или не. :)
   
 7. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.924
  Пол:
  Женски
  Тетка ми го имаше користено, неа не и се допадна баш.
  Јас се двоумам веќе доста време дали да го пробам, може ќе ми се погоди. :?:
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.947
  Допаѓања:
  79.573
  Пол:
  Женски
  Другарка моја го користи и вели дека ептен и` се допаѓал. Јас да ти кажам многу се двоумам затоа што антиперспирантите на Балеа ми се онака, ниту премногу погодени ниту крш.
  Па не знам што да мислам за ова. :)
   
  На Sanjichka007 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.924
  Пол:
  Женски
  ^ мене па сите на Балеа ич не ми се допаднале па затоа си викам пак да не биде џабе фрлени пари. Не дека се кој знае колку пари у прашање али сепак... :?:
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 10. eca333

  eca333 Активен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2017
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  И јас сум често во потрага на нешто вакво. Го имам користено кристалниот камен за кој што зборевте
  http://rsi.rs/proizvodi/kristalni-kamen/ но не е целосно природен , во составот има амониум алум што е пак еден вид на алуминиум. Во однос на намената мене лично не ме штитеше 100% секогаш плус и зимно време го користев а има некои па што се мноогу задоволни од него. Секој е различен. Не ги затнува порите и дозволува да се потиш нормално , а ја спречува непријатната миризба.
  Ги имам користено и тие од ДМ на Алверде но немаат никаков ефект, баш како што кажа членката погоре се сложувам со неа мислам дека повеќе имаат контра ефект.
   
 11. ZAHRA

  ZAHRA Популарен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2016
  Пораки:
  1.541
  Допаѓања:
  16.632
  Пол:
  Женски
  Ролонот мислам дека е до 300-400,спрејот го земав на попуст не се сеќавам точно мислам дека беше поскап од ролонот и Еуцерин ролон 500 денари
   
 12. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Кристалниот камен е глупост, и тој содржи алуминиум како антиперспирантите, само различна форма (различна сол на алуминиум). Не се лажете по ова, ако сакате да го одбегнете алуминиумот користете дезодоранси, ама тие пак содржт алкохол кој исто така е штетен. Од природниве препарати јас имам еднаш пробано рол он на Алверде, и не бев ич задоволна, катастрофа жива беше, ми се чини уште повеќе се потев откако ќе нанесев од него. За жал мислам дека нема производ кој е скрос нештетен а би бил ефикасен.
   
  На blueeparadise и eca333 им се допаѓа ова.
 13. FarmaGirl

  FarmaGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2016
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  171
  Пол:
  Женски
  Zdravo, sostavot na kristalite e slicen kako obicnite dezodoransi a I specificen e za koristenje. Ovoj rolon go koristam vekje 3-4 godini I porano go zemav od Srbija ili mi go nosea od Germanija. Sega go ima I vo Makedonija vo DM I Zegin I mislam deka bese okolu 320 denari. Eve I slika vo prilog, edniot e za zeni dr e za mazi.
   
 14. FarmaGirl

  FarmaGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2016
  Пораки:
  74
  Допаѓања:
  171
  Пол:
  Женски
   

  Прикачени фајлови:

  • balsam deo.jpg
   balsam deo.jpg
   Големина на фајлот:
   134,5 KB
   Прегледи:
   33
  • balsam maz.jpg
   balsam maz.jpg
   Големина на фајлот:
   152,7 KB
   Прегледи:
   29
  • balsam deo.jpg
   balsam deo.jpg
   Големина на фајлот:
   134,5 KB
   Прегледи:
   27
  • balsam maz.jpg
   balsam maz.jpg
   Големина на фајлот:
   152,7 KB
   Прегледи:
   27
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.037
  Допаѓања:
  97.840
  Пол:
  Женски
  Јас досега двапати го имам земано на Алверде спрејот со нане и баш ми се допадна само што треба 2-3 пати да се шприцнеш. Имам користено и кристал од аптека и тоа 10 евра го имав платено ама не штити од лоша миризба воопшто. Сега од Балеа корустам од тие новите дезодоранси и супер е.
   
 16. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.809
  Пол:
  Женски
  А кристалниот камен од Балеа, колку пари е?
   
 17. GoldenRose.

  GoldenRose. Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2016
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  1.092
  Пол:
  Женски
  Јас рол-он - ов го користам моментално , од Зегин ,и мислам дека подобар од овој немам користено до сега. Малку е скап, кошта околу 450 ден , ама вреди за секој денар.
   

  Прикачени фајлови:

 18. skorpija90

  skorpija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  12
  Од каде тоа содржи алуминиум кога на упатството пишува без алуминиум, ваљда не лажат..
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.317
  Допаѓања:
  194.751
  Пол:
  Женски
  Potassium alum, ammonium alum се состојки на кристалниот камен, сепак се алуминиумови соли, иако не се во форма на хлорохидрат како кај класичните антиперспиранти. Сепак содржат алуминиум.

  Има доста природни антиперспиранти и дезодоранси, јас лично ги имам пробано рол-оните и спрејовите на Алверде, ок беа, иако не ги користам веќе. Исто и на Уртекрам има рол-они, од тој со кокос сум позадоволна отколку од тој од нордиски бобинки. А најзадоволна сум од Аромако на Лаш и антиперспирантите на Ben&Anna. Овие вториве додуша оставаат бело на блузите, ама се пере, за разлика од класичните антиперспиранти.
   
 20. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.051
  Допаѓања:
  45.006
  Пол:
  Женски
  Од се природно што сум користела, а нема што не пробав, од се по извесно време потта замирисуваше :(
  Спасот го најдов во Аромако на Лаш, презадоволна сум, од летоска го користам и не знам зашто порано не го купив уште кога прочитав за него на форумов.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.