1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Критики на фотографии

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Papillon.Papi, 5 мај 2015.

 1. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Темава ја отварам со цел да ги насочиме оние кои го негуваат фотографирањето.

  Правила на кандидатите за критикување:
  -Сликите да бидат со соодветна содржина
  -Не е битно дали е сликата фотографирана со профи апарат, идиотче или телефон
  -Да ги прифаќаат критиките како доброволни совети
  -Фотографиите да бидат лично дело на кандидатот за критикување

  Правила за критичарите:
  -Да ги знаат основните правила за фотографијата, значи поставеност, композиција, стилови на фотографирање и тн.
  -Критиките да бидат доброволни, без навредливи содржини

  Ќе скршам мраз, ќе поставам една моја скорешна фотографија:
  [​IMG]

  Доколку темава не поттикнува критики ни кандидати, може да оди во канта. :)
   
  На SV1911, Sunshine.Sunshine, Annath и 15 други им се допаѓа ова.
 2. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.749
  Допаѓања:
  60.967
  @Papillon.Papi фотографијава е совршена!!! Многу ми се допага, но јас само лаички можам да дадам критика!!!
  Мислам дека во оваа фотографија си сакала да ги нагласиш капките вода на ливчето од љубичицата!!! И тоа совршено ти успеало!!! Браво :clap:... Фотографијава ти е за чиста 10-ка!!!
   
  На sesilija, kjukli, Papillon.Papi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.335
  Допаѓања:
  83.592
  Пол:
  Женски
  Еве една и од мене :tmi:
  [​IMG]
   
  На Sunshine.Sunshine, Annath, galapce и 11 други им се допаѓа ова.
 4. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Само пофалби можам да ти дадам за сликава. Прекрасен пејзаж и супер е поставеноста. Од тревата, до дрвата, планините и небото со облаци- комплетна фотографија. Мене не ме бива за сликање пејзажи, во макро слики сум подобра... :D
   
  На IronLady и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Супер фотографија @Viktorijaaa5 :) Мене единствено ми пречи рефлексијата од прозорот на левата страна, претпоставувам од кола си ја сликала :?:
   
  На galapce, Hipster, Viktorijaaa5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  5.335
  Допаѓања:
  83.592
  Пол:
  Женски
  Да од кола е сликано :lol: ,искрено и мене тоа не ми се допаѓа од целата слика ,и сликана е од мобилен :)
   
  На joy1, AnaKarenina и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 7. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Да, но не е голема грешка, може во фотошоп да се поправи.
   
  На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
 8. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Заборавив да ја пофалам Папилон за темата, баш интересно, може да се консултираме и да учиме едни од други. Само повеќе феминки да ни се приклучат :)

  Јас не знам колку фотографии имам постирано на форумов, сигурно преку 100 :lol: Еве сега ќе постирам една постара фотографија, од лето 2010, направена со еден релативно лош апарат (барем споредбено со тој што го имам сега).
  [​IMG]
   
  На Crna Dama, iloveyou29, LivingGlam и 29 други им се допаѓа ова.
 9. IronLady

  IronLady Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2014
  Пораки:
  2.015
  Допаѓања:
  34.200
  Пол:
  Женски
  Прашање до @Papillon.Papi
  Дали може и со ефект да се ставаат ?
  IMG_0003.jpeg
   
  На Crna Dama, Sunshine.Sunshine, Annath и 11 други им се допаѓа ова.
 10. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Не е важен квалитетот на апаратот, важна е креативноста на фотографот. :D Одлична композиција, ми се допаѓа што има градација од најсветло до најтемно, а гранките секогаш можат да бидат шара што ја красат фотографијата. Ми се допаѓа и идејата.

  Дозволени се слики со ефекти. Еден хак ќе ви кажам, доколку фотографијата ви е опржена со јаки бои, црно-белиот ефект е спас. Тоа ми го кажа познаник-фотограф. Најубава црно бела фотографија е кога има градација од најсветло до најтемно. На фотографијава ќе ти најдам замерка што лебедите не се во средина на кадарот и фокусот е накај земјата, а инаку идејата и приказната се совршени.
   
  На RockNroLLGirL, kjukli, IronLady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.573
  Допаѓања:
  80.649
  Пол:
  Женски
  @IronLady , мене пак ми се допаѓа фокусот, отрпилика испаѓа како лебедите да се некаде во златниот пресек и ми се допаѓа како композиција - опседната сум со се` што е приближно на златниот пресек. :tmi:
   
  На crimson, IronLady и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 12. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.089
  Допаѓања:
  163.461
  Пол:
  Женски
  Многу пофалби до Папи, одлична е темата :)
  Еве една од мене, троа постара :wasntme:

  [​IMG]
   
  На Crna Dama, LivingGlam, Annath и 12 други им се допаѓа ова.
 13. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Доколку мотивот е тој, се сложувам, но доколку мотивот се лебедите, не баш. Мотивот многу зависи од фокусот, а доколку целта и била лебедите да се мотивот, тука утнала затоа што не се во втората третина. (Кога се слика има 3 третини, фокусот треба да биде во средната хоризонтална линија. За вертикалните третини нема некои правила, може да се наоѓа и во првата и во третата, не само во втората третина, односно средината.
   
  На IronLady и Mishela им се допаѓа ова.
 14. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Одлична композиција, супер градација, идеја и мотив. Ќе ти најдам замерка во големата асажа (зазрнетост), но претпоставувам дека не е сликана со професионален апарат? Како и да е, би одговарале 64 ISO (асови) за сликава. Во главно, прекрасна е. :up:
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
 15. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  браво за темава :) , мислам дека идеава е одлична
  предлог , може да имаме топик за сликање на пример дрво, и потоа да ги критикуваме фотографиите :^)

  еве една од мене цвеќево беше многу нежно неможев да го наместам право за да го сликам мораше легнато

  rsz_dsc01217.jpg
   
  На Crna Dama, Annath, joy1 и 10 други им се допаѓа ова.
 16. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.695
  Пол:
  Женски
  Добра идеја за ова со темиве.
  Поставеноста кај твојата слика не е баш најпрецизна, листот долу е сецнат. Фокусот супер, мотивот супер, асажа одлична, сенки и испакнатини одлични. Значи само поставеноста не е одлична.

  Предлог тема: МАКРО ЕЛЕМЕНТИ (ситни елементи и објекти)
   
  На Abrakadabra и RockNroLLGirL им се допаѓа ова.
 17. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  55.000
  Пол:
  Женски
  Тамбс ап за идејата со поставување теми (y) Може секоја недела да имаме различна тема што ќе ја пишува во насловот :)
   
  На sweet-cherry, joy1, Hipster и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  20.043
  Пол:
  Женски
  Фотографијата не е лоша, ама светлото не е добро, зошто е еден дел затемнет и тоа скоро тотално.
  За убава фотографија, искористеноста на светлото е клучен фактор.
   
  На mackica1 и Hipster им се допаѓа ова.
 19. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  20.043
  Пол:
  Женски
  Убава, јасна фотографија и добра композиција. Да си и направила crop или скратила од небото, би била поубава. Отсјајот од стаклото исто така. Користете некој програм за кореции. Па и најдобрите фотографи фотошопираат нон - стоп.
   
  На Hipica и Viktorijaaa5 им се допаѓа ова.
 20. Abrakadabra

  Abrakadabra Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2015
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  20.043
  Пол:
  Женски
  Интересни силуети кои си ги врамила со гранките од дрвјата и убав отсјај од зраците на сонцето. Да била малку поосвлетлена - мала корекција со brightness, ќе беше супер.
   
  На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.