1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Критики на фотографии

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Papillon.Papi, 5 мај 2015.

  1. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Инаку пријатно сум изненадена од тоа колку од вас, кои постиравте фотографии на темата пејсаж сте добри со композицијата и искористеноста на светлината. Браво !! (y)(y)(y)(y)(y)
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Тоа ќе го оставиме на @Papillon.Papi ако се сложи. Само да не потрае тоа анкетата :rofl:
     
  3. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Анкета може, но дали модераторот ќе се согласи. Јас ништо не и' можам на темава веќе.
     
    На RockNroLLGirL му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Е тоа, мислам кај @RainBow ќе треба да прашаш. :?:
     
  5. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    ^Хахаха, јас бев во октомври месец, а времево среќа добро ни се погоди баш тој ден. Претходниот кога пристигнувавме во вилата беше о-чај-но! (facepalm) Врнеше, испаруваше, влага 200%, ужас невиден! За среќа, следниот ден пукна сонце, се разведри и специјално за посетава изгледаше ете вака како на сликиве. Па и со специјални ефекти (некои испарувања кои се издигнуваат од подножјата на подалечните планини, абе филмови 8)). Инаку, @1209, многу убава слика, без разлика што е со ефект, а гледам и другиве девојки најубавото за крај го чувале. :) Одлични слики, убава тема, фина недела и места - да си исплакне човек очи, ако веќе не бил таму во живо тоа да го направи.

    Ок е и новава тема, ако остане животински свет да биде, ама гледам и други сакаат со гласање, така што мора околу тоа нешто да се преземе. Не знам како одат тие работи, поискусните нека го направат тоа. :party:
     
    На Abrakadabra и 1209 им се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Кажете како сакате да гласи анкетата и ќе ја поставам. :)
     
  7. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Може Фотографии од храна, Животински свет, Поретрети. Ако сум заборавила некој предлог, потсетете ме.
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Еве анкета, ако имате некоја опција плус пишете ми да ја додадам. Нека стои анкетава до утре до 15.00 часот, да не се одолговлекува многу. Кажете ако сметате дека треба подолго време да стои анкетава.
    Инаку, дали не мислите дека е подобро темава да си остане за секакви фотографии и секој да прими критика? Вака некако се изгуби смислата, се редат фотографии само на темата. А да се отвори нова, Фотографии на тема, или да се направи нешто како натпревар, да се пријавуваат слики на темата и со гласање да се одбере најдобрата?
    Патем, ова се само предлози од модераторска гледна точка за подобро функционирање, не мора се да биде во едно место, и критики и теми...
    Ама, како што реков, само предлози, вие како сакате. :)
     
    На Lella, Anna-Banana, Snow-Star и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Мене сега не ми е јасно, тука ќе гласаме за некоја тема, а @Papillon.Papi гледам отворила нова тема "Динамика" во која треба да се натреваруваме ? :wasntme:Јас не сум за теми, веќе пишав зошто.
    А ова со динамиката, нели го опфативме веќе со уличните фотографии ? 8-|
     
  10. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    А темава што ќе се изгласа тука да се стави како прва во темата што ја отворила Папилон.Папи?
     
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Тоа е натпревар, таа тема нема врска со оваа.
     
  12. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека испаднаа премногу теми за фотографирање,а сите со скоро иста цел.
    Онаа темата натпревар е малку неефикасна,бидејќи на кои критериуми ќе ги бираме победниците?Можеби јас повеќе сакам пејсаж со зеленила,а некој друг повеќе сака пејсаж со море,трет со планина итн.
    Башка подобро овде да си продолжиме со темата и да си укажуваме на недостатоците во фотографиите.
    На крај ќе испадне иста слика и овде постирана,и таму,и во Лични фотографии и каша попара форумот од беспотребни теми.
     
    На Lady Phoenix и Abrakadabra им се допаѓа ова.
  13. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Мене не ми се јасни сега многу работи. Постои тема „Ваши лични профи фотографии“ каде секој става без никаква тема и без никаква критика слика што мисли дека вреди да ја сподели. Тоа ми е јасно. Оваа тема („Критики на фотографии“) имаше смисла до сега, зашто почнавме да воспоставуваме ред - анкета за избор на тема која ќе трае извесен период, ама со новава тема - „Натпревар на одредена тема“, „Критикиве“ почнуваат да ме збунуваат малку. Ќе нема тука тема? Ќе има тема? Ќе коментира ли некој, бидејќи се критики? Во „Натпреварот“ има одредени правила, но ќе нема критики. Тука ли ќе се критикуваат фотографии? Не знам, можеби јас не знам да артикулирам што сакам да кажам. :?: Можеби треба да се соединат „Натпревар“ и оваа тема и да се изменат малку правилата. :?: Појма немам. Во секој случај, (да потенцирам уште сега) намерата не ми е да се карам или да навредам некого, се' се ова сугестии, со единствена цел - да направиме една квалитетна тема за фотографирање, каде ќе се ставаат навистина добри фотографии. Ама според мене треба да постои тема која ќе се менува, затоа што „Критикиве“ ќе се разликуваат од „Личните фотографии“ само по тоа што се пишуваат критики, а би требало да се разликува и по некои други критериуми за да изгледа малку поразлично и попрофесионално од „Личните“ (if you know what I mean). И јас се изврткав веќе во текстов. И во главава хаос ми се направи. :drunk:
     
    На Sky-butterfly, Abrakadabra и Sunshine.Sunshine им се допаѓа ова.
  14. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    Во темата Вашите фотографии си става секој какви слики сака, без тема, без критики, без ништо, значи сликани од мобилен, од било што. Оваа тема, критикиве, да си остане за оние кои сакаат да си ги подобрат техниките и сакаат да слушнат некоја забелешка. Во таа што би требало да е како натпревар, ќе се направи анкета откако сите што сакаат да учествуваат со слики ќе го направат тоа и секој ќе може да си гласа за таа што мисли дека е најдобра. Значи таму нема да има забелешки, ни критики, туку ќе се одбира најдобра фотографија на дадена тема.
    Мене сите теми ми се различни, не знам зашто би се мешале.
     
    На Lella, Sky-butterfly, do-re-mi и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Јас мислам да не ставаме фотографии од една тема само,затоа што ќе се изгуби смислата на темава и сите само ќе поставуваме слики без да се критикуваме :)
    Јас сепак сум да ставаме слики по наш избор какви сакаме и да добиваме критики за истите :)
    Мое мислење и мислам искрено дека така е најдобро :)
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.792
    Допаѓања:
    65.500
    Пол:
    Женски
    http://forum.femina.mk/threads/Фото-натпревар-Тема-Животински-свет.24023/
    Темата е Животински свет, таа што ја изгласавте овде. Оваа ќе си остане како што напишав погоре, за секој што сака мислење и критика, без одредени теми. Ако имате некаква забелешка пишете ми лп, или ако се однесува за новата тема пишете таму, да се ослободи оваа за нови фотографии. :)
     
    На RockNroLLGirL и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  17. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    Девојки, расположени сте повторно да ја активираме темава? 8-|

    Знам дека другата (со фото натпреварот) е полесна, се постира и се гласа но, некако оваа тема беше поинтересна.:?:
     
    На RockNroLLGirL, Ketchup и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  18. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Може да цитираме од другиве теми некои фотографии и да ги коментираме. Што мислиш, @do-re-mi?
     
    На do-re-mi и Ketchup им се допаѓа ова.
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    Ајде ^_^ :clap:
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  20. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    Не е лоша идеја но, без согласност од авторот, не би било малку ко зборување позади грб или не те разбрав добро Лејди? Добар беше концептот, секој доброволно да си објави фотографија за која би сакал да слушне мислење.:)
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.