1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Критики на фотографии

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Papillon.Papi, 5 мај 2015.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    За да не те гледаат како да си ненормална, изигравај турист :D Ја нисам одавде :lol: Земи апаратот и една мапа, па штрапај по улици. Сѐ почесто гледам такви туристи низ Скопје, вака ќе се изгубиш меѓу нив ;)
     
    На Papillon.Papi и Lady Phoenix им се допаѓа ова.
  2. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    ,ја најдов оваа од лето 2014 , чикаго , набрзина од кола ги фатив зградите пред 1 годинa ова беше
    за тие што не знаат , да америка сум сега засега , па ќе видиме што ќе биде :D сликава ми е на фејзбук не бев сигурна дали да ја постирам тука
    Photo-0218.jpg
     
    На Annath, Anna-Banana, Snow-Star и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Еве уште една..не е добар квалитетот, сликана е со Minolta подводен апарат. :lol:
    Ова е од улична забава во New York. NY  carneval.jpg
    Една од причините зошто несакам улични фотографии, се глави од луѓе пред тебе.
     
    На SV1911, Annath, IronLady и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    @AnaKarenina
    Уличните фотографии не бараат местење и позирање, ја бараат динамичноста на улиците и тоа ти го имаш во сликава. Сосем случајно, но и динамично. Многу ми се допаѓа!
    Сега ги видов сликитe на @Abrakadabra и @RockNroLLGirL
    Истите пофалби ги имате како кај АнаКаренина. (y)
     
    На Lady Phoenix, AnaKarenina и Abrakadabra им се допаѓа ова.
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Знам дека не бараат местење, ама барем јас да се наместев :D Овде се сеќавам дека еден Скандинавец ќе се сопнеше на мене :lol: Тек па колку заматени слики имам, зашто некој ме потчукнал додека сум сликала... Ама најдов уште некоја што може да се стави во темава :)
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Туку да прашам - дали вака си помислувате колку луѓе што не ги ни знаете имаат слика од вас? :wasntme: На колку луѓе сте им влегле во кадар додека сликале нешто? Јас налетав на една жена што ми фрлила страшен поглед додека сум сликала на Мариенплац, и тоа баш во апаратот гледа :D
     
    На SV1911, Annath, crazylady и 9 други им се допаѓа ова.
  6. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    ^Не сум помислила на тоа, ама еве сега се прашувам и мислам дека се многу малку на број зашто од апарати и камери бегам како ѓавол од крст. :rofl: Не сакам да се сликам, некако не излегувам убаво, не сум фотогенична, а други луѓе не сакам да сликам и јас како и Abrakadabra. Некако, ми го уништуваат концептот на фотографијата, мислам, она што јас сум си го замислила. Ама правила си се правила, ете овој стил си го бара тоа и баш ми е мило што AnaKarenina си се пронаоѓа во него и ужива додека си прави фотографии. :) Инаку, погорниве фотографии ви се предобри. Знам дека давате критики кога има отсјај на фотографија, дали од стакло, дали од светлина, ама мене баш тоа ми се допадна во постот на @RockNroLLGirL. Си се возикаш во кола, си кулираш и си правиш фраерска слика. Од постот на @AnaKarenina најмногу ми се допаѓа третава фотографија, а таа со детенцето на претходната страна е профи. Различна е приказната на фотографијата и не може да се споредува баш, ама исто ме восхитува како првата фотографија на @Abrakadabra на темава. Одлично, навистина.
    Ај една смешна од мене. И животниве, кутрите, веќе се пореметија покрај нас. Гулабов буквално квачеше на клупава. Кога се подместуваше, само очекував да се стркала некое јајце. :rofl:

    [​IMG]
     
    На Stories, Annath, Jordanovska-K и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Да започнам од назад кон напред.


    @Lady Phoenix, во последнава фотографија ми се допаѓа убавиот контраст. Посебно на оградата, зеленилото меѓу неа, а особено таа дрвена штица што е за седење. Баш убаво си го доловила моментот и на самиот гулаб.
    Одлична фотографија! :)

    @AnaKarenina, особено ми се допаѓа втората слика на жената со детенцето. Некоја топлина има во неа. Мајчинство, некоја поука што сака да му ја пренесе на детенцето, баш убава по мој вкус :).

    @RockNroLLGirL , си доловила еден убав момент од возење со кола. Една димензија на пространство од еден убав агол :).

    @Abrakadabra, како што кажаа и пред мене. Слика како од разгледница. Преубава! :)


    Еве и една дневна „папарацо’’ доза :lol:... Малку постара фотографија.
    Не е којзнае што, обична фотка. Сликана набрзинка без никој да забележи :$.

    Picture 068.jpg

    п.с. Може да ја промениме темава?! :$ Нешто поубавко да се одбере ако може. Апаратов не ми е баш за вакви сцени т.е. јас :D.
     
    На Annath, Anna-Banana, Peppermint и 6 други им се допаѓа ова.
  8. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Макро сликите не ми беа овде,па ја пропуштив темата,а имам еден куп.
    Оваа "street" баш не ми е згодна,еве 2 сликички што сум ги шкрапала од порано.
    Ефекти не ставам,вака ми се поубави.
    И далеку сум од фотограф,ама мерак имам голем :D IMGP0455.JPG street art.jpg
     
    На Annath, Jordanovska-K, Sunshine.Sunshine и 7 други им се допаѓа ова.
  9. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Да им дадеме шанса и на другите кои не постирале сеуште слики на темава. Еве има уште девојки кои имаат улични фотографии. А кога сме кај апаратот, јас пак со подводен што сликав, што да кажам :rofl:
    Сликите се убави и одлично одговараат на темата поради раздвиженоста на луѓето... само една замерка за накосеноста и несиметричноста. Макар да и тоа може лесно да се корегира во Фотошоп.
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. do-re-mi

    do-re-mi Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    1.054
    Допаѓања:
    15.987
    Децо, се брои ли ова во улична фотографија?:$

    plaza.jpg
     
    На SV1911, Stories, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Прилично сум сигурна дека се брои и тоа меѓу најисполнетите и најдобрите. :) Дури, има неколку слики што ги ставила @zalosna во темата „Ваши лични „професионални“ фотографии“ што комотно може да се вметнат во овонеделната тема. Инаку, баш ми е мило што се приклучија и други членки тука, баш стана раздвижено, а од друга страна си плакнеме очи со убави слики. И на @Marossa си се во склоп на темава и прилично се фини. Ете, погоре Abrakadabra посочи кои се тие мали недостатоци, ама главно, добри слики се вртат. Јас ставам ефекти тогаш кога сметам дека треба. Конкретно за сликиве на тема Улична фотографија, ставам таму каде има по некој човек или доста возила, за да не се препознае некој. На сликата со гулабот немаше потреба од такво нешто. И така. Може следно да се предложат 2-3 идеи, па да одлучиме на која од тие теми ќе фотографираме оваа недела (да ги распределиме), затоа што не секогаш постојат услови или инспирација, а за некои пак можеби треба поголем временски период за подобар резултат. Ова е само идеја. ;)
     
    На RockNroLLGirL, zalosna и Marossa им се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    image.jpg
    Некој дечко во Милано што свиреше на инструмент што првпат го гледам. Не е ништо посебно, само ми се виде прикладна со темата :)
     
    На SV1911, Annath, crazylady и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Вие што сте најактивни во темата за модни блогови, најмногу вакви фотографии имате (од вас самите за вашите блогови). :D
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  14. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Имам цела колекција слики од случајни минувачи Хаха
    Ама не се од мене сликани.
     
  15. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.015
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Сликава не ми текнува кај ја сликнав...дали Братислава или Прага, ама мислам дека се вклопува со темата :)
    11292755_10204428463807451_1245605497_n.jpg

    Прага
    11275130_10204428471887653_351858937_n.jpg

    Будимпешта
    11311865_10204428469687598_1718555041_n.jpg
     
    На Stories, Annath, crazylady и 8 други им се допаѓа ова.
  16. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На SV1911, Annath, Sanjichka007 и 9 други им се допаѓа ова.
  17. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.788
    Пол:
    Женски
    Навистина ми се допаѓа темава, и браво за неа! Имате многу добри фотографии.
    Инаку се согласувам дека е многу тешко за улична фотографија, мене ми е некако непријатно да сликам кога има луѓе кои си поминуваат.
    Еве една од мене, не е ништо посебно, стара фотографија е од една уличка во Скијатос.
    [​IMG]
     
    На Annath, crazylady, Elena69221 и 12 други им се допаѓа ова.
  18. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Супер ви се сликите @do-re-mi @crimson @IronLady и одлично одговараат на темата. Доколку сте го корегирале контрастот на сликите уште подобри би биле. Дневната светлина со сонцето ги направило малку поосветлени, па со корекција на + контрастот тоа би се избалансирало. Пробајте !
    @sweet-cherry ми се допаѓа многу перспективата од која си ја сликала улицата. Одличен агол. И за тебе важи истото со контрастот....мала корекција и уште подобра. Нема луѓе и некаква акција, ама е урбана фотографија.
     
    На sweet-cherry, IronLady и crimson им се допаѓа ова.
  19. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
  20. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Еве, најдов една од Sidi Bou Said, Tunisia Untitled-1.jpg кој наликува на Santorini.
     
    На SV1911, Annath, crazylady и 11 други им се допаѓа ова.