1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крит (Грција)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од PinkQueen, 30 октомври 2018.

 1. PinkQueen

  PinkQueen Нов член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2018
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Девојки дали некоја од вас била на Крит? Со што стигнавте до таму, колку ве чинеше аранжманот и преку која агенција, како се цените во маркетите и рестораните? Дали сте задоволни со плажата, песоклива е или со камчиња? :)
   
 2. M-14

  M-14 Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Машки
  Крит е еден од најубавите острови во Грција. Може да се стигне со кола (траект од Атина) или авион од Солун.
  Цените се поскапи, така да ќе ти треба малку повеќе пари за таму.
  Плажата, таа што ја имаш замислено, е добра и песоклива со чиста вода.

  Ако сакаш да пројдеш поефтино, најдобро ти е пред или после сезона.
   
 3. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  169.379
  Пол:
  Женски
  Која е таа замислена плажа? Не е една на Крит..
   
  На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
 4. M-14

  M-14 Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Машки
  Па девојчето горе збори за една плажа, а не прашува конкретно за која.
   
 5. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  169.379
  Пол:
  Женски
  Е да де.. таа нема спомнато плажа, а ти која плажа и ја препорачуваш како добра и песоклива со чиста вода? Не си ставил ни име ни место каде што се наоѓа плажата..
  На Крит има еден куп плажи..

  Ама изгледа и ти не знаеш што препорачуваш..колку да се пише нешто|(
   
  На lovestoneddd и kolovoz им се допаѓа ова.
 6. M-14

  M-14 Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Машки
  Најверојатно мисли на Балос, бидејќи таа е најдобрата и најубавата на островот.

  Имам доста познавање во сферата на туризмот.
   
 7. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  169.379
  Пол:
  Женски
  Знаеме Марик:nod: сега битно се разбравме на што мислиш.. да видиме дали и членката мисли на истата;)

  Ма да мене поубава ми е Елафониси...

  Само што овие се далеку од местата што ги нудат агенциите во МК.. а ако одат во сопствена режија рент а кар не им бега ако не одат со кола..
   
 8. M-14

  M-14 Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Машки
  Марик?
  Не те разбрав...
   
 9. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.295
  Допаѓања:
  169.379
  Пол:
  Женски
  ;) не битно..разбираш ама така ти чини..туризмологу:D
   
  На MamaYette му/ѝ се допаѓа ова.
 10. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.875
  и заролог беше марик? :D
   
  На lovestoneddd и Dust им се допаѓа ова.
 11. M-14

  M-14 Активен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2018
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  163
  Пол:
  Машки
  А зошто мислиш дека не работам во некоја од туристичките агенции?
  Не знам дали ви е член Марик или нешто друго, но не сакам да ме поврзувате со други профили кои не се мои.
   
 12. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.471
  Допаѓања:
  5.395
  Пфф... да имаше познавање немаше да и кажуваш да оди со траект кога картите од Солун се 120еур повратна (ова зборам јули август сега сигурно се и поефтини). Друго @PinkQueen имаш понуди од српските агенции со чартер летови од 350еур па нагоре во зависност од сезоната, градот и хотелот. Јас овде разгледував летово, меѓутоа за 2019 сеуште немаат ставено https://www.filiptravel.rs/sr/location/krit
   
  Последна измена: 1 ноември 2018
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 13. alf

  alf Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  55
  Пол:
  Машки
  Крит е најголем грчки остров долг 150км. и широк некаде околу 40-50км. Од Атина е одалечен 400-500 км. Се оди со траект кои поаѓаат од Пиреја ( пристаништето во Атина). Картата кошта некаде околу 30-40е во еден правец со спиење на палуба, а доколку сакате кабина - накнадно ја плакате. (50-60е) за цела кабина ( 4 особи). Обично траектите тргнуваат попладне после 17ч. а се стасува во утринските часови во Ираклион или Ханеја ( двата најголеми градови на Крит). Доколку одите со кола ќе треба да одвоите уште 50-60е за колата. Има повеке линии ( Аегеан.минолине.. идр.) и цените кај сите се различни.
  Со Авион можете преку Солун до еден од аеродромите ( Ираклион или Ханеја) и пак цените се различни и во зависност од времето кога патувате. Јас овоа лето бев за 160е повратен билет по човек мислам од Солун до Ираклион.
  Сместувањето е исто како и во останата Грција. Цените на производите во дуќаните се 5-10% поскапи ( бидејки се се носи со траект дотаму а тоа кошта), но пак е задоволително и не многу скапо.
  Плажи..... Подобрите плажи се далеку на перифериите и со нив најлесно се стасува со кола ( рент а кар). Овие коли коштаат по 30е. од ден. Имате и возила за 6-7 особи ( фиат добло со 7 седишта) за 50-60е. по ден. Моторите се мислам по 20е од ден.
  Најпознати плажи се Vai , Плажата е цела со палми, бистра вода, паркинг(6е цел ден),шанкови,ресторани. Соблекувална, туш.Оценка 10.
  20180706_155837.jpg
  Balos, Песочна плажа, две лагуни со длабочина од70цм а другата од 30цм и многу топла вода,сенка нема,има чадори ама се сите зафатени , пешачење до неа надоле20мин-нагоре по скали 35-40мин. паркинг бесплатен, возење со кола по црн пат 15-20км. Оцена 9-9,5
  20180708_123419.jpg
  Matala, Плажа со ситен песок, топла вода, паркинг 2е цел ден ама има и бесплатен паркинг, сенка има ( дрва), гардероби, тушеви. Оцена 9
  20180707_120035.jpg
  Ellafonisi, Песок, гардероба,туш, бесплатен паркинг, има чадори. Оцена 9-9,5
  Malia, Песок, чиста и бистра вода, тушеви, гардеробери, паркинг,. Оценка 9 и др.
  Најдобри места за посета спрема мене се: Агиос Николас( оцена 10), Агиос Галини( 9), Ретимно (10) ,Ираклион (8),Ханеја( 9) и до неа се наоѓа Платанија ( 9) идр.
  Вкупна оцена за Крит (8)- Добра дестинација за посета и за одмор.
   
  На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ivon.93

  ivon.93 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2022
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Девојки дали некоја од вас била на Крит? Да сподели нови искуства.
   
  На Boya3e му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ivon.93

  ivon.93 Активен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2022
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Девојки нови искуства за Крит ?:inlove:
   
 16. Giiirl23

  Giiirl23 Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2021
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  А како планирате да стигнете до таму?:) Со Wizz Air не гледам директен лет.
   
 17. andrejko82

  andrejko82 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јули 2013
  Пораки:
  2.550
  Допаѓања:
  41.976
  Пол:
  Женски
  Кога е најдобро време за одење на Крит?