1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кроење и шиење

Дискусија во 'Слободно време' започната од Miss-Bradshaw, 3 октомври 2011.

  1. Miss-Bradshaw

    Miss-Bradshaw Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мислам дека кроењето и шиењето се едно од најубавите хоби за една жена,токму затоа што не постои жена која не е заинтересирана во модата и не го прати модниот свет.Не знам ни да кројам ни да шијам но би сакала да научам,затоа сакам да ве прашам каде можам да направам таква обука или пракса и дали некоја од вас одела на такво нешто?! :)
     
  2. senorita.91

    senorita.91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Јас па многу сакам да плетам ама незнам ништо освен шал.. имаш на ѕоутубе побарај си на англиски сигурно ке најдеш, па пиши кога ке сошиеш нешто:)
     
  3. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    За кроење и шиење, немора да посетуваш курс. Доволно е да имаш силна волја и можеш да станеш самоука кројачка. Се што ти треба е да одиш до најблиската трафика и да си набавиш едно списание „Бурда“. Внатре имаш модели и од сите тие модели имаш теркови ставени во средината на списанието како работна тетратка. До секој модел ти стои бројче како да го најдеш на работниот лист.
    Извадениот терк го ставаш врз материјалот за шиење, исцртуваш со креда, а потоа сечеш. Дури имаш упатсво кое со кое треба да се состави.
    Пробај, можеби првиот пат ќе биде утка, но секој пат ќе бидеш се подобра и подобра.
    Дури можеш некои теркови и од интернет да симнеш,еве ти еден линк:

    http://www.burdastyle.com/patterns/the-perfect-shrug

    Се зависи од тебе и од твојата волја.
    Еве ти го линкот со теркови:

    http://www.burdastyle.com/patterns

    Иако поубаво е и поисплатливо да си го купиш списанието, зашто некои од терковите на интернет ги даваат бесплатно, но некои се плаќаат по 5,5 евра па нагоре.
     
    На blueberry93 и PeachGirl им се допаѓа ова.
  4. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Занаетов го започнав од своја 12 или 13 година, значи половина од животов што сум го поминала :lol: . За да научам немав никој свој кој ја работел таа работа, туку така сама учев на сопствените грешки. Само колку материјали сум упропастила, не им знам број :$ . Научив од гледање, пример како е сошиено нештото и размислував, како е составено, какви би биле скроените делови... Потоа преминав на поспецифичните кројки, како ракавите и комплетното составување на капутите, а се тоа го вадев од Бурда. На истиот принцип како што објасна и Gea.
    Сепак најискрено, најважна е желбата за тоа. Ако се сака се се може и се се учи.
     
    На ZojaP, blueberry93, <3 pleza4e <3 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    На Јутуб има интересни туторијали. Прееска гледав како да си сошиеш интересно фустанче.
    Еве го линкот, колку едноставно а убаво и модерно :)

    http://www.youtube.com/watch?v=MNppx-YoxYw

    Немав материјал, инаку веднаш ќе си го направев :)
     
    На elence132 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Не сум сошила нешто комплетно со претходна изработка на соодветен крој, меѓутоа знам рачно да преправам работи поточно да скратам или стеснам, плус со помош на различен бод, дури и таков кој не се познава на предната страна ако шиеш од опачина :emo: .

    Штета е што во современи услови сите и за најмала услуга трчаат некој да ја изврши наместо нив, како на пример и за обично порабување на распарано (сум видела и вакви случаи). Порано мислам дека во овој поглед биле повешти жените, сега ако некој мисли да се правда со фактот дека се нема време и се повеќе насочени на интелектуална надоградба, не ми држи баш вода, бидејќи ако се има време за сите турско-индиски серии гледање, ќе се најде и за учење некоја далеку покорисна вештина.
     
    На JoxyTheFreak му/ѝ се допаѓа ова.
  7. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    Јас научив да кројам и шијам уште како дете...
    Пред се беше желбата после друго... Мајками и бабами знаат и да кројат и да шијат па со нивна помош и јас научив. Со што денес навистина знам да се снајдам и во најспецифичните кројки и шавови...
    Знам и да кројам од готова блуза или фустан...
    Штета што денес не постојам курсеви...во мое време постоеа
     
    На <3 pleza4e <3 и crazylady им се допаѓа ова.
  8. LaraSolare

    LaraSolare Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    6.617
    Пол:
    Женски
    Јас премногу сакам да научам , често ке ми дојде некоја идеја да си сошијам нешто ,патем често шијам кај шнајдерка која одлично работи ама понекогаш треба да почекам повеке , бидејки нема време жената , а јас многу сакам да научам ама немам машина уште , би купила некоја на старо ама така поквалитетна и со задоволство би учела , во план сум одамна ама ете никако со мајка ми сериозно да се зафатиме да земеме некоја :)
     
  9. Aniston

    Aniston Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    564
    Допаѓања:
    234
    Јас знам да шијам но само по едноставни модели :lol: Сум шиела и фустани и кошули, но по широки и од лесни материјали, па ајде еден ден скам и некој корсет да пробам да скројам :)
     
  10. tea-nova

    tea-nova Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    Дали има некоја македонска страна за кроеви за шиење?како оди плаќањето за кроевите?Ако имате некоја инфорација помагајте?
     
  11. jovanovska94

    jovanovska94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.804
    Јас имам баба која е шивачка, па имам претстава што, како се прави, но самата сеуште се немам обидено да направам нешто, освен една ташна... Сепак знам да сошијам нешто што е распарано... Инаку баба ми има голем мерак да ме научи на занаетот, вели да не останеле трите машини само како објект во ќошот на кои стои цвеќе, а всушност јас и сум единствениот посериозен кандидат... :)
     
  12. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Јас купив машина за шиење од Singer 8020, многу е добра и лесна за употреба (за тие што се мислат каква машина да купат).

    А за кроње - се трудам, ама за сега утки само. Рачно имам преправано многу работи до сега и поголем дел од нив успешно, но машински е покомплицирано, треба време.
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Вчера си го сошив првото фустанче (секако, со помош на моjата мачка)! :D
     

    Прикачени фајлови:

    На bbwowww, BayernKa, blueberry93 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Овие циркони/топчиња/нитни (што и да се), сама си ги шиеше на фустанчето откако го соши, или има некаде готови да се купат? Ако сама ги имаш шиено, со каков конец, обичен?
     
  15. SV1911

    SV1911 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2013
    Пораки:
    2.529
    Допаѓања:
    59.333
    Готово се купени, ама не се од Мк... Види низ индиските продавници (ако ги има уште) во Скопје, можеби имаат вакво нешто.
     
  16. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Мене ми треба итно да ми кажете, каде можам да упишам курс за везење во Скопје?
     
  17. anib

    anib Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    феминки, каде имат во Скопје шнајдерка што везет со машина.?
     
  18. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    Тешко ми оде шиењето,не можам во една точка да гледам..а сакам барем за мене да си шијам..
     
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.706
    Пол:
    Женски
    Не знам да шијам машински баш ништо,а рачно кога треба да си поправам нешто поправам со игла како професионалец:Dза кроење ме бива чат-пат,знам да скројам по некоја блуза и сукна.
     
  20. fdva

    fdva Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    јас имам машина за шиење и многу сакам да научам пробувам ама нешто изгледа не ми е во ред машината кога шијам од долниот дел на материјалот конецот цело време ми се собира (тутка )не знам во што е проблемот може ли некој да ми помогне