1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крстарења

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Mr. Right, 12 декември 2015.

 1. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  Крстарење, односно патувањето со брод се популарни насекаде во светот. Најчесто патувањата траат од 7-14 дена, па и повеќе.
  Имал ли некој од вас вакво незаборавно искуство? Или пак можеби некој ваш пријател или роднина? Каде сте биле до сега и како сте си поминале?
  Овде можеме да коментираме за сè во врска со патувањата со брод.

  Јас лично, досега не сум имал вакво искуство, ама многу би сакал да го искусам ова. Кој бил на вакво патување би можел да ни каже повеќе во врска со ова.
  Па, повелете.:)
   
  На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.048
  Допаѓања:
  11.186
  Еден пријател беше и посети повеќе земји попат, но тоа е доста скапо само што него роднини му го покрија патувањето. Мислам дека околу 1000 евра чини за 14 дена.
   
  На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Кога почнуваат крстарењата пролетен период?
  Сакам да одам на крстарење по Медитеранот. Препорачајте ми агенција и кажете ми општо како е на крстарење зошто не сум бил, а сакам да одам.
   
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.358
  Допаѓања:
  317.256
  Пол:
  Женски
  1000 евра за две недели шетање низ повеќе земји не е воопшто скапо.Бидејки е крстарење во таа цена веројатно се вклучени и спиењето и храната .

  Па само за до грчка трошиме по 700-800 евра за 10 дена одмор а не добиваш ни храна ни шетање подалеку од плажата.
   
  На Bozica1980, Mr. Right и Marick14 им се допаѓа ова.
 5. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  8.048
  Допаѓања:
  11.186
  Мислев скапо за наши услови и за нашите плати.
   
 6. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  Мaрик види нa стрaнaтa нa aурoрa туристичкaтa aгенцијa. Имaaт дoбри пoнуди бaш рaзгледувaв и зa други пoнуди. Мислaм декa се сoлидни цените. :hai:
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.376
  Пол:
  Женски
  Случајно слушав муабет за крстарење (пријателка на пријателка :) била на крстарење. Проблемот е што кога ќе видиш цена на интернет изгледа многу интересно и ефтино, но имало многу скриени трошоци.
  Прво - тргнувањата се од Италија или хрватска, а патот до таму треба сам/а да го платиш, После секој ден имаш трошок бакшиш за екипажот....

  добро е се да се испита, и да си имаш пари на картица :))) да не треба после да работиш во кујната на бродот :))))
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  Јaс мислaм декa некoи aгенции и пaтoт дo Итaлијa и Хрвaтскa нa пример, е вклучен вo ценaтa зa крстaрењa. Не сите, aмa мислaм декa плaтенo ти е. А мoже и дa грешaм. :^)
   
 9. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.376
  Пол:
  Женски
  Тие тури што се платени гарант се повеќе од 1500 еур :))
  Има во тие крстарења финти големи, ама ако си заинтересирана најдобро ти е директно да одиш во некоја солидна агенција....Савана, Аурора ете таа Ел Мундо...
   
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  А преку српска или бугарска агенција?
   
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.358
  Допаѓања:
  317.256
  Пол:
  Женски
  Па и јас де зборував за наши услови не за странство.Штом некој планира да крстари верувам финансиски е спремен да плати :)
   
  На Mr. Right и Tanjamm им се допаѓа ова.
 12. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.679
  Допаѓања:
  2.931
  Јас повеќе од 600 евра немам најдено крстарења во Македонија. Имаше една понуда, ама ја пропуштив. 200 евра, со се Франција и Италија. Беше Last Minute понуда, ама другар ми од агенцијата заборавил да ми каже.
   
  На Tanjamm и joy1 им се допаѓа ова.
 13. Mr. Right

  Mr. Right Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  2.510
  Допаѓања:
  71.259
  Пол:
  Машки
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.792
  Допаѓања:
  46.391
  Леле ич не требaше дa јa oтвoрaм темaвa. :lol: Мнoгу би сaкaл дa крстaрaм, дoдекa бевме вo Грцијa еднaш требaше дa oдиме нa крстaрење дo Бoдрум-Турцијa, нo имaше некoј прoблем сo преминувaњетo нa грaницaтa пoмеѓу Грцијa-Турцијa, пa тoa крстaрење не се случи. Пред некoе време гледaв вo еднo списaние, крстaрење седум денa вo луксузен брoд 18-20 илјaди денaри, се нaдевaм декa кoгa ќе пoрaснaм ќе бидaм дoвoлнo бoгaт зa дa си гo oвoзмoжaм oвa.
   
  На Marick14, irenna и Mr. Right им се допаѓа ова.
 15. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.572
  Допаѓања:
  171.532
  Пол:
  Женски
  Ич не се мачи со агенции. Оди на интернет страните на MSC и Costa (тие најмногу се исфорсирани за медитеран) и резервирај си сам. На таа цена запази дека најчесто се додава бакшишот на дневно ниво од околу 9-14 евра по човек а кај некои не се вклучени и пристанишните такси 80-140 евра по човек.
  На бродовите ти се вклучени сите оброци без пијалоци. Имаш пакет пијалоци за цело крстарење што реално не се исплатат ако не планираш да пиеш преку 7-8 пијачки на ден.
  Се останато ти е вклучено.
  На NCL од 1 јануари ќе воведат и бесплатни пакети со пијалоци, значи освен храната и пијалоците ти се вклучени и тоа неограничено.
  Не ти се вклучени сите екскурзии што се движат најчесто од 25 евра па нагоре.

  Што те интересира слободно прашај.
   
  На Mr. Right и irenna им се допаѓа ова.
 16. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.430
  Допаѓања:
  4.622
  Ајде да ја активирам малку темава. Има некој отидено? Да сподели искуство :)