1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крф Кавос-Грција

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од Responsible, 29 јуни 2011.

  1. Nadjaaa

    Nadjaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки...ме интересира дали некоја била на Крф поточно Мораитика.Ќе одам таму ,па да ми каже каде има убави плажи и блиски атрактивни места да имам кај да си прошеткам :) Благодарам многу!
     
  2. veronikaveronika

    veronikaveronika Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2011
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    132

    Мораитика е малку пензионерско место, ако не се лажам беше источно веднаш под гл. град. Плажата не е ништо посебно, водата е топла, значи бањање ќе има.
    Близу ќе ти биде и задолжително да го прошета градот кој е прекрасен и за излегување навечер, а и за шетање преку ден.
    И овде вообичаено за Јонските острови, западните плажи се далеку подобри од оние на истокот.
    Палеокастрица, Глифада, и според мене најдобрата Агиос Гордис-мора да се видат. Мене лично ми се допадна и градчето Касиопи, кое се наоѓа горе-југоисточно, со мали плажички и сладок шмек.
    Јас до Кавос не би возела-бидејки е гето за Анличани и место на лудачки( ама лудачки) ноќен живот.
    За прошетка и сликање ( но не и за бањање)може да отидеш и до Сидари( Заливот на љубовта), само има еден саат возење од Моараитика.
     
  3. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Какво е местото Агиос Георгиос , аконекј бил нека пише какво е местото дали е добро да бидам сместена таму, уште немам одлучено каде ќе одам, и плажата убава ли е и колку се далеку другите убави плажи, зошто со автобус ќе сме, и ако знаете колку пари е изнајмување кола или мотор. Фала. :)
     
  4. autumnborn

    autumnborn Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки :) Видов се отворила тема за Кавос,па решив да споделам искуство со вас бидејќи бев таму на одмор минатото лето.
    Вака.. : бевме сместени ептен во епицентар на дешавките, на улицата кај што се сите кафичи во вила Сејлор. Преку ден местото е пусто ,чат-пат се наидува на некој што се разбудил порано од бурната вечер, другите спијат до 5. На таа улица има кафичи ,дискотеки, продавници за храна/пијалаци и сувенири,ресторанчиња и брза помош на секои 50m.. Храната по рестораните е солидна и цените се пристапни. Навечер почнува лудилото, значи буквално нема кој не е излезен и сите се мортус пијани. Не гледаат кој како е облечен,дотеран. Сите се по горен купачи и ултра кратки шорцеви (женските нормално), така да не треба да се замараш да носиш штикли и фустани. Не се плаќа влез ,така да можеш да крстиш кај ти душа сака.Моја препорака е со друштвото да си земете алкохол претходно и во смештај да се залиете за да не купувате надвор бидејки е малце скапичко. :) Преполно е со Англичани и нон-стоп ќе ти се пуштаат, само пази, знаат да бидат нападни и ако се опуштиш може да претераат. Накај 3 сабајлето журката се префрла на плажа,има 3-4 клубчиња и на песокот лежалки кај што или се трезнат или се милуваат (ако ме сфаќаш..) Музиката е претежно иста сегде така да за 10 дена ке си ги научиш песните :D Имавме водич и не прошетаа по Мораитика (помирно место и за парови) , Палеокастрица и Paradise Beach( Местото е СОН ). Се` на се` , местото е ок,ако сакаш party all night :)
    Се надевам помогнав :)
     
  5. nensss

    nensss Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Може да ми каже некој искуства од овој период? Во кои кафичи,плажи,смештај е најдобро. Цените на коктели и храна?дрога и слично
     
    На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marlonbrando69

    marlonbrando69 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    5.443
    Пол:
    Машки
    Плажи катастрофа, пијачките не се баш ефтини, а за останатото ќе си најдеш, само пази се од цивилки . . . Гуд лак
     
  7. nensss

    nensss Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    А некои плажи јаки у близина?
     
  8. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Не знам дали сте запознаени, но Крф е познат на Велигден по отворениот фестивал што го прави веќе неколку години наназад.

    Тие што сакаат добра забава им препорачувам да го посетат тој период.

    Што подразбираш под "цивилки"?

    Каналот на Љубовта, Палеокастрица (најдобрата според мене), Ла Грота, Вутуми, ти се едни од подобрите.

    Но, зошто го одбираш Крф?
    По прашањето, гледам дека си повеќе по плажите. Но Крф е повеќе по ноќниот живот.
    Би ти препорачал Тасос или Лефкада, каде што има многу поголем избор на убави плажи, за разлика од Крф, а и поефтино е од краците.
     
    На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marlonbrando69

    marlonbrando69 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2013
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    5.443
    Пол:
    Машки
    Плажи во близина има малку, тие што ги спомнаа погоре, ама треба да одиш на крстарење околу 30€ е, има плажи убави, забава на бродот, може да нуркаш и на бродот да си најдеш момак ако си соло ]:). Има енглези и геџовци и тоа е тоа

    Полицајци со значки и лисици и пиштоли, кои се на службена должност, но не се во униформа. Срцката праша за дроги и друго, па и пишав дека има цивилки, додека трепнеш имаш лисици на рацете. Не прашуваат кој си и од каде си. Не дај боже да те фати радарот. Има и бркотници низ кафиќите и плажите навечер. И така . . .
     
  10. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Прцпат слушам таква работа на такво туристичко место на Балканот.
    Во Сончев Брег и Закинтос шмркаа дрога на сред улица на ако ти се верува, пред полицајци и ништо не им направија.
     
  11. nensss

    nensss Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Зашто мислам дека сум доста дена таму и ќе имам време и за журкање и малку сончање па затоа прашав за најдобра плажа :)
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  12. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Оди си на Кавос. Многу поефтино ти е отколку на краците.
    Најди си агенциски. Не се скапи понудите.
    Храна и пијалоци, не се исто така скапи, а за дрога имаш. За тоа најмалку треба да се грижиш. Во секој момент можеш да најдеш.
     
  13. nensss

    nensss Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ако знаеш која цена е на дрогата? Трева таблети?
     
  14. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Дали е со добар квалитет дрогата?
     
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.541
    Пол:
    Женски
    Не е.
    И на ниедно вакво место што е за журкање дрогата не е со добар квалитет. Подобро речено е со полош и од најлошиот квалитет што досега ви паднал во раце
     
  16. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Треба да пробаш.
     
    На Ма.нев му/ѝ се допаѓа ова.
  17. nice-girl

    nice-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    111
    некој да сподели искуства за кавос преку која агенција и каков е смештајот
     
  18. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    856
    Пол:
    Машки
    Некој што бил годинава (или лани, прелани) на Крф, сакам да одам во септември и многу ми е битно дали е помирен период или пак има гужви и пијани туристи по улици.
    Исто така, ме интересира какви се и другите острови (Тасос, Кефалонија и сл.) во споредба со Крф. Ќе одиме со кола така што тоа не е проблем, само сакам да има навечер кај да се прошета а притоа да не е прегужва (ко Занте на пр.)
     
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Тасос е помирен остров од сите други, на Крф зависи кое место ќе одите, Кавос и Ипсос се места за журки забави и плажите тамуи не се добри. Најдобри плажи дефинитивно Тасос.