1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крф

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од LejdiD, 18 јули 2013.

  1. _iKarmen

    _iKarmen Активен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2022
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Одиме на Крф за неколку дена, па ве молам пишете некои дискотеки, ресторанчиња и барови кои би биле попристапни. Може и нешто за плажите❤️
     
  2. Morwen

    Morwen Нов член

    Се зачлени на:
    11 септември 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Само што се вратив од одмор, бев сместена во Атанасиус, полош смештај не сум имала до сега. Прљаво, душеците неудобни, одвод полн со влакна, неизмиени садови, никаков прибор за готвење. Едвај издржав додека да се вратам дома. Немојте да се прелажете како мене, не за џабе ја нема по интернет вилата никаде.
     
  3. mitkovska.ivana

    mitkovska.ivana Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, како сте задоволни со агенцијата Стаф? Поздрав
     
  4. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.208
    Пол:
    Женски
    Супер се, коректни, тоа што стои во опис на понудата, тоа добиваш.
     
  5. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Дали планира некој да оди за 24 Мај во Крф? Дали ќе има услови за капење зошто сепак е рано... и дали вреди да се оди за 3 ноќевања само? Се мислиме за таму или сепак да одиме на друго место.
     
  6. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.825
    Допаѓања:
    10.468
    Пол:
    Машки
    Јонско море е во принцип поладно отколку Егејско така да, не знам колку би имало услови за капење во мај. Доколку сте баш за тоа, барајте друго место.
     
  7. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Јонското море е преладно за капење во мај. Така да со сигурност очекувај дека ќе нема услови за капење. Може само сончање.
     
  8. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    А егејско, и на која температура може да се капе?
     
  9. SelenaGomez

    SelenaGomez Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    1.477
    Пол:
    Женски
    Јас бев лани исто со тура за 24ти мај, во последен момент се одлучив да земам костум за капење и не згрешив. Бевме сместени во Ипсос, таму плажата не е ништо посебно но беше баш пријатно за капење, додека на плажите Палеокастрица и Глифада кои спаѓаат во факултативите, водата беше доста ладна особено на Палеокастрица, плажата преполна а во вода-никој, местото е прекрасно но температурата на водата беше како да се капиш кај нас за Водици. Сепак времето беше топло, облека носев како овде во јули месец.
     
  10. ena_11

    ena_11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2015
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Здраво бил ли некој од вас на Дасиа,Крф, да каже искуства?
     
  11. Lavender4

    Lavender4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Извини што ти цитирам старо мислење, дали до Барбати од Ипсос има автобуси? :D
     
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.983
    Допаѓања:
    166.601
    Пол:
    Женски
    Не верувам дека има само меѓу нив линија оти се премногу блиску. Ама има од Крф бус кој ја вози таа линија, па може да се качите на Ипсос и симнете Барбати.
    Веќе не живеам на Крф, но наскоро ќе одам, ама ми пренесоа дека имало многу медузи во тој дел оваа година, што не е баш типично да има медузи на Јонско. Ако нешто ви значи информацијава.
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.825
    Допаѓања:
    10.468
    Пол:
    Машки
    Има автобуси, барем лани имаше. Истиот тој автобус оди и до Касиопи ако не се лажам.
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    2.179
    Колку се цените за коктели тука? И дали крај на август ќе е ладно?
     
  15. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    2.179
    Колку би препорачале да ми е буџетот за во Грција (Крф) за секојдневни ствари (7 дена)?
     
  16. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    1.434
    Пол:
    Женски
    Здраво може ли некој да ми предложи убави сместувања преку агенции што имате одено за Крф, сакам да одам летово ама не најдов премногу понуди од агенции
     
  17. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    1.434
    Пол:
    Женски
    здраво, резервирав одмор за Вила Елени во ипсос преку ескејп травел, ме интересира некој што бил во ипсос да ми каже како е, читав дека има бус до некои други плажи сакам да се организирам да посетам повеќе плажи и места ама не сме со кола па затоа ме интересира дали има редовен превоз, кои плажи се најубави ?
     
  18. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.825
    Допаѓања:
    10.468
    Пол:
    Машки
    Во ипсос на главната улица имаш постојка/и и таму ќе го пишува тековниот возен ред на автобусите. Има два типа автобус шо возат низ островот сини и зелени. Низ Ипсос од сините автобуси поминува бр. 7 шо поминува и низ Дасија се до Керкира(главниот град на островот), овој автобус е доста чест и вози до скоро полноќ, барем така беше пред две години. Шо се однесува до зелените автобуси, тие поврзуваат одредени места/плажи на островот. Колку шо се сеќавам имаше линија од Ипсос до Касиопи, шо поминува и низ Барбати. Барбати е мислам најблиска убава плажа до Ипсос. Исто така имаше линија до Палеокастрица од Ипсос, но мислам дека само 1-2х дневно сообраќа, на сабајле и попладне кон 17. Палеокастрица е исто така многу убава плажа но, со релативно поладна вода во однос на останатите плажи.

    До други убави плажи од Ипсос, директен автобуски превоз нема, освен ако се вовеле некои нови линии, ќе следиш овде или таму на самите постојки има возен ред. Друга опција е да менувате 1-2 автобуси за да стигнете до определени плажи.
    Освен овие шо ги кажав, убави плажи се Глифада, Сидари, Порто Тимони, Батариа(Касиопи), Миртиотиса, Маратиас итн.

    Ние имавме изнајмено скутер, тогаш не беше скапо околу 10-15€/ден се движеа цените.
     
    На Alex.T и MeckaCia им се допаѓа ова.
  19. carver91

    carver91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    314
    Допаѓања:
    203
    Пол:
    Женски
    На Alex.T и Ahoy им се допаѓа ова.
  20. Nina_Wells

    Nina_Wells Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Pozdrav do site. Sakame da odime vo Ipsos, vila Eleni preku Go Travel od 24 maj. Citav uste nekoi od clenkite toj period ke odat ama nikoj so sigur ost nemoze da ni kaze kakva ke bide vodata vremeto oti neli se podrazbira toa e varijabilno i ne zavisi od nikoj. Ama sepak nekoj dali bil kraj na maj na Krf. Da napomenam pred 10 god bevme so soprugot vo Agios Georgis, ima preubava plaza, mirno mesto i 11 dena imavme najubav odmor. Problemot e sto sega ke odime so dete od 4 god, koja obozava voda, pa ne znam dali ke bide izvodlivo da se banjame toj period. Sekako bi oznajmile kola i bi setale po ostrovot (koj predhodniot pat so blue i green line bus go pominavme uzduz i popreku sto se vika) ama pak, za vodata mi maka kako li ke bide. Nekoj sovet, nesto za kraj na maj dali ima da spodeli ... Za drugite koi sakaat septemvri na Krf mozam da kazam deka e idealno vreme. Pak ke napomenam, imame mnogu razlicni destonacii za odmor pominati ama kako na Krf odmor ne sme imale. Sega kraj na maj ne maci...
     
    На Bixi му/ѝ се допаѓа ова.