1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крф

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од LejdiD, 18 јули 2013.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.795
    Допаѓања:
    17.892
    Па кажи и каде си патувал со нив и смештајот каков бил:D
     
  2. mari4e.19oo

    mari4e.19oo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    a автобускиот превоз , функционира? дали може да се просета и со бус островот? на пример во скијатос тоа топ функционирасе
     
  3. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Osven mestata koi se ubavi da se posetat, tie sto bevte smesteni vo Ipsos gi zamoluvam da mi kazat kako se cenite vo gradot i opsto vo marketite,dali ima Lidl market? Hranata vo restorani, giro, pivoto,kako se dvizat cenite otprilika, isto i na plaza lezalkite dali se naplakaat posebno?
     
    На Mmi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    @izabela.nik gledam deka lani si bila na krf pa ako moze da te peasam dali niz ostrovot ima lokalen avtobuski prevoz za da se sheta do glavniot grad ili do nekoja druga plaza? Isto gledav deka od staff agencijata vo cenata imaat vkluceno ekskurzii, toa funkcionira taka?
     
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Има локален превоз да, има автобуси кои возат.
    Ама за распоредот треба да си видиш на интернет.
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mari4e.19oo

    mari4e.19oo Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    10
    A ekskurzii za Paxos ima od tamu?
     
    На Mmi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Da te prasam vo vrska so cenite ako moze :) lezalkite ne odat so pijacka tuku posebno se naplakaat ili kako? Ova za vo malibu beach barot vo dasia. I ceni na hrana vo Ipsos kako se dvizat ako mozes da mi kazes vo restorani i vo market.
    Odnapred blagodaram.
    Moze i nekoj drug sto bil vo istoto mesto da mi pise za cenite, ne e problem :D
     
  8. ivancekitty

    ivancekitty Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    268
    Допаѓања:
    6.539
    За бо малибу мислам дека може и со пијачка да се земе лежалка муабетот ми беше дека воопшто не беше слапо и само лежалка
    Во ипсос нке најчесто јадевме во папагалос фаст фуд ресторан гиро беше 2.50 а др раб нешто слично како кај нас
    За во маркет исто не беше скапо купувавме од еден ист маркет не ми текнува на името но на улицата е блиску до папагалос.Цените беа како и сегде во грција дури и поефтино од првиот крак
     
    На mila89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Дечки може да ми кажете како е со цени за рентање моторче во Ипсос? Фала :)
     
  10. Rubinka7

    Rubinka7 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Ако може некој што бил во Ипсос да ми каже дали навистина мирисало на канализација и вриело од комарци ? :worried: Деновие требаше да уплатиме за таму ама денес случајно ова го слушнав и се разочарав. Please некој нека сподели искуство што бил во скоро време или од блиски луге дознал како е во Ипсос :)
     
  11. bebaa

    bebaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    2.704
    Допаѓања:
    4.578
    Пол:
    Женски
    Дали некој бил на Крф со сопствена превоз,да ми каже како оди премештајот со траект,колку се плака за колата.
     
  12. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Керкира :inlove:
    Секоја година неколку пати одам таму, и од крајот на оваа или почетокот на наредната и ќе живеам таму. :)
    Го знам на памет заедно со дивите плажи кои туристите не ги знаат. :)

    Палеокастрица беше прогласена за 3та најубава плажа во свет за '16.
    Кај оние плажи што се на отворено море, односно од страната на Италија водата е постудена од оние кои гледаат кон Грција. Убавината е во тоа што на Крф има места за сечиј вкус. И помирни селца кои се за фамилии со мали дечиња и други за забава.
    Ама да одиш на Крф и да не го посетиш каналот на Љубовта во Сидари или la grotta beach bar кој спаѓа под Палеокастрица ништо не си видел. :lol:
    Ла грота:
    IMG_2751.JPG IMG_2753.JPG IMG_2752.JPG
     
    На bubac, ludoto19, Luna91 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    23
    Дечки,планирам летово да идам на Ипсос со дечко.Дали е добра дестинација и дали има автобуски превоз да се посетат некои знаменитости на островот?
     
  14. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Има да, Палеокастрица, Сидари, градот Крф, плажата Глифада, тура со бродче..
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    @Dragana96 има и автобуски превоз, мислам дека не беше воопшто скап.
    Мислам дека @Yowannty ќе ти помогне повеќе.
    Јас бев пред некоја година и не се сеќавам точно на се. Ама автобуски превоз 100% има.
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  16. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Јас бев пред 3 години на Крф со мажот ми тогаш дечко, бевме сместени во Ипсос и тоа ми бил еден од најубавите одмори, си изнајмивме мотор- скутер и го прошетавме повеќе од пола остров.
    И многу евтино си поминавме.
     
    На CoCoGiiiRL му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NanaMia

    NanaMia Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    731
    Допаѓања:
    2.938
    Пол:
    Женски
    Имаш аранжман баш за Ипсос Escape travel agency, провери на фб
     
  18. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.923
    Допаѓања:
    165.992
    Пол:
    Женски
    Мене пак Ипсос не ми е ништо посебно. Ама ако одиш агенциски е една од поевтините варијанти. Ако имаш шанса да бираш, ја би преку booking или airbnb смештај во Дасја, највеќе зошто имаш на секои 30 минути автобус до главниот град и билетот е околу 1 евро. Плажата не е нешто посебно, ситен песок и дрвја, ама е мирно место. Плус е фрекфрентно селце со автобуси. Зелените автобуси секогаш возат на север и во зависност од далечината на местото каде сакате да одите билетите се 1-2-3-4 евра..
    Главниот град е преубав, посебно стариот град. Имаш 2 стари замоци.. Се е британско наследство иначе и во таа архитектура. Црквата Свети Спиридон е преубава, често и самиот светец го чуваат на отворено па може да се види.. во прилично добра состојба е сочувано телото за над илјада години старо. :lol:
    Преку лето скоро секој ден има настап на различна филхармонија во центарот.
    На Крф имаат најужасно кафе на свет, ама недај Боже да им спомнеш.. за нив највкусно е, валда дека навикнати на солената вода :D
    Како и погоре што ти спомнаа, Палеокастрица, Ахарави, Сидари, Барбати, Исос плажата исто е многу убава одма назад има езеро.. обавезно главниот град.

    И да, во главниот град, ако сакате адреналин, на Канони.. на метар под слетувањето на авионите. :D Интересно да се доживее. :)
    Јас за 2 дена одам натака :)
     
    На bubac му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    23
    дали навистина смрди на канализација градот?
     
  20. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Не осетив непријатна миризба, местото не е кој знај што за млади луѓе па затоа си изнајмивме скутер и навечер излегувавме во главниот град, а преку денот одевме по другите плажи. Беше преубав одмор, ама ако не изнајмевме скутер мислам дека ќе ни беше досадно само во Ипсос да седиме и плус плажата не е песочна.