1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    Se dogovorivme so sestramu na mm da prasa vcrkva ili kumata ( mozi me cita na femina ;) ) pa ce vidime sto ce kazat..abre seto e samo za para da se daj a nas ne brka vremeto to e to sto ne maci..drugo e drug da ti rezervisa i zakazi termin pred vreme drugo e sto treba da trcame vo 2 nedeli sekade da zavrsime rabota :headbang:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    За крштевка треба родителите и кумот да бидат крстени, родителите не мора да бидат венчани во црква.
    А и од родителите и кумот не бараат доказ се крстени, прашав дали треба да однесеме потврда за крштение, попот рече не мора, ако него го излажеме, Господ не може да го излажеме. :)
     
  3. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Точно, родителите не мора да бидат венчани во црква, ама во тој случај детето се запишува како вонбрачно.
     
  4. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    :o
     
  5. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    Rabotava e kako ce mu p... na popovite taka si pravat nekoj barat so bivsite da si razvencan pa da mozi so segasnijot da se vencas pa duri posle termin da mozis da si zakazis za krstevka .. nekoj nisto ne bara rabotava e samo da go slapni detevo vo koritceto kolku da si pomini na redot :@ .. nekoj ja bara i od popot kapata i na kraj ce pocnime i da ne se krstevame poradi ovije stresovi.izvinete za lat.
     
  6. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640
    Ако на чинот на Светото крштение гледаш како на шлапкање во коритце, мислам дека нема потреба да го крстиш детето.
     
    На Nova, Ordinary и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  7. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    bas toa i mene mi smeta .. da ne bidi seto samo stavigi kolku da se pomini na redot nego seto toa treba da se stori so adet ..a ti izgleda pogresno me razbra :)
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    НЕ Е ТОЧНО !!!
    Ние не бевме венчани, ниту пак регистрирани, попот никаде не запиша вонбрачно, ниту пак не праша дали сме венчани во црква или регистрирани.
    Тоа вонбрачно беше кога бевме извод во општина да извадиме, а во црква ништо не прашуваат и не бараат.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  9. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ние истовремено правевме и венчавка и кршевка во Св. Јован Бигорски.Мислам дека попот не праша дали сме крстени јас и мм. И мооорам да кажам дека венчавката беше на место...значи немаше читање меѓу редови како што прават нашите попови тука,исто и крштевката,не беше само шлапкање на детето во коритцето како што кажа zalosna.Јас сум преееезадоволна од нив.Здравје за бебушов кој треба да ни дојде би сакала и неа таму да ја крстиме но...здравје има време до тогаш.
     
    На okcenzi и zalosna им се допаѓа ова.
  10. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.390
    Допаѓања:
    87.640
    Лошо сум те разбрала, извини.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Tаман работа вонбрачно да биде детето :geek: ,кај тоа правило ако не си венчан во црква аутоаматски не сте брачни партнери |( ,а граѓанскиот брак што е?
    @ жалосна ,можете детето да си го крстите,нема никаква врска околу венчавањето во црква,ова од секогаш важело.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.074
    Допаѓања:
    97.150
    Пол:
    Женски
    Вонбрачно се запишува искчучиво ако таткото, поретко мајката, не сака да го признае детето, значи во графата татко на детето се пишува непознато лице, нема врска со крштевањето. Инаку што со мајките кои навистина имаат вонбрачни деца и сакаат да си ги крстат децата, нема да им дозволат :^) Не е страшно малку си ги побркала лончињата, се разбираме.
     
  13. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnogu na site za odgovorite :) se nadevam deka e taka i deka ce mozime da si go krstime detenceto bez nikakov problem isto kako i drugite sto mi se krsteni :) (( da se izvinam pak za lat ))
     
  14. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    790
    Ние сега го крстевме малиот и освен извод не ни побараа ништо, само кога ја закажувавме крштевката ни дадоа едно ливче на кое што пишуваше имиња на родители и дали сме венчани во црква, ама никој не ни побара никаков документ дали навистина сме венчани :D
     
  15. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    E to e to jas moram da ispolnam ne :) i ako recat posle e togas morate prvo da se vencate?
     
  16. butterfly.mk

    butterfly.mk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.079

    абе како може вонбрачно :^)
    и овде бараат да си венчан во црква,јас уште не сум па ке видиме.Него колку се плаќа за ќинот крштевка,колку се омрсуваат поповите,за венчавка и ми е срам да прашам.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Zalosna slobodno ke mozes da si go krstis deteto.
    Znam slucaj od bliski prijateli, kade mazot ne e razvencan, a deteto si go krstija
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    butterfly.mk за венчавка конкретно зависи во која црква си и каде, во кој град?...нас ни земаа околу 4500ден. вкупно, но може и повеќе...
    а за крштевка претпоставувам пак исто од 4000ден до 6000ден.. :^)
     
    На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.091
    Пол:
    Женски
    Daj boze da e taka snow ....zdravje samo imame uste 5 meseci vreme za seto da se sredi i organizira :) fala vi uste ednas na site :up:
     
  20. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Во мојот град за крштевка, 1700ден од кумот и 700ден од родителите. Кај е тоа од 4000ден до 6000? :o Многу пари влечат поповите :D Бев со една роднина на земање молитва за бебето на 40ти ден, и си плати 400 ден :x