1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    790
    Ние пред месец дена правевме и само кумовите ги дарувавме, старосватовите си беа присутни само како гости и не беа дарувани мислам дека они нема ни потреба да се даруваат за крштевка,сепак немаат никаква улога и тоа си е плус непотребен трошок
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nati.P

    Nati.P Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    855
    Веројатно крштевката веќе поминала, ама сакав да ти кажам :) мислам дека не е баш убаво да го даруваш само постарото синче (заклучив дека кумовите веројатно имаат две или повеќе деца). Дарувај ги сите, а ако веќе треба да биде непарен бројот можеш нешто ситно да подариш на старосват/девер/некој близок од потесното семејство. Мене лично не ми се допаѓа „делење“ на деца или на луѓе воопшто.
     
    На anule88 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Да ти кажам 100% си во право за ова погоре
    Ама јас грешно сум се изјаснила,фала што не ме нападна :lol:
    Мислев на моето постаро сонче,зошто кумовите немаат деца(сеуште,бременка е ,ама глупо ми е на нероден Петко да кројам капа),па затоа синчето мое си го дарував :)
     
    На Nati.P му/ѝ се допаѓа ова.
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.606
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas za mojata krstevka gi daruvav samo kumovite,a starosvatovite iako gi pokaniv ne prisust.na istata.Znaci gi daruvav samo kumot,kumata,dvete decinja i majkata na kumot za da bidat neparen broj (stariot kum e pocinat).
     
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    И јас ги поканив старосватовите само што не дојдоа...ама не ми е ни битно веќе ,се навикнав...наскоро му е роденден па не ги ни канам и онака не ми дошле на повојница и за роденденот на постариот син ниту пак за слава и нова година
    Оваа година се оттуѓија скрос а чест им правамна сите...
     
  6. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Може пρашањево ќе е офф но си ρеκов деκа најсоодветно е туκа да пρашам.
    Денес κумата ме пρаша за тоρта да си одлучам но незнам κаκви се тоρтите за κρштевκите па аκо може да ми пρедложите :)
     
  7. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е соодветна темава, ама подобра не можев да најдам.
    Планираме крај на мај крштевка да правиме за малиот, па бараме ресторан. Тоа ќе биде нешто мало, 20 луѓе преку сила. До сега ми паднаа на памет ИнВино, Ла Тана, Маргер и Акорд... Ако имате некој друг предлог или коментар за овие, ќе ми биде добредојден :)
     
  8. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Nие правиме сега во мај за 20тина луѓе во смок.Aма нас ни е близу и од дома и од црква.
     
  9. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Nie na prviot den na Veligden„ na Velika Nedela so peevme molitva. Zdravi I zivi koga ke se vratime vo mk ke se krstime
     
  10. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    а кумот/кумата што купува за крштевката. Наскоро со мм ќе бидеме кумови, и не ми се баш јасни тие работи.
     
  11. Melinara

    Melinara Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2013
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    304
    Треба да го облечеш бебето од глава до пети. Тоа вклучува и памперс треба да имаш :) . Треба пешкир бел да го земеш бебето од попот. Знам дека и нешто златно се купува, ама секој според можностите.
     
  12. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Toa treba so roditelite da se dogovorite dali ke spremate darovi. Obicno od kumovite e oblekata sto ke go oblecat bebusot posle krstevkata, a i krpata.Ako pravat golema.krstevka treba i oni na vas da ve daruvaat a i vue da spremite darce za bebeto. Osven oblekloto posle krstevkata i nesto drugo (druga garderoba, obuvki igracki, a moze i nesto zlatno da ne e obleka). Ako ne pravat golema krstevka togas samo go daruvat na toj sto go krstuva bebeto a od kumot e povtorno oblekata. Jas taka znam koga bevme nie kumovi. Zdravje za nasata krstevka ke se dogovorime so kumovute.
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Пешкир/бањарка за бебето во црква
    свеќи
    комплетно да го облечеш детето по крштевањето
    подарок дента (некој наместо подарокп о стар обичај купуваат злато за бебето)
    и евентуално торта - зависи од договорот
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Што поклони сте купувале на кумовите, старосватица?
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Јас планирам за кумовите еден поклон - пример нешто што им треба или е-рамка (такво нешто)
    За девер ќе купам парфем некој (тинејџер е)
    А за старосватицата ланче сваровски елементс, за старосватот кошула, за децата нивни (за девојчео обетки сваровски елементс, а за малиот играчка (сеуште е многу мал)
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Нашата крштевка помина :) Затоа што не беше голема, бевме само ние, родителите наши, кумовите и старосватицата со дечкото, не се притресувавме многу со дарувања. За кумот замав кожна ташничка, каиш и манжетни, за кумата ташна, и да не дарувам двајца, ги дарував старосватицата и дечко и со едно нешто за двајцата. Едното нешто беа кристални чаши за вино, две во комплет. Ми беше глупаво да ги двојам, а и годишница им беше дента ( и нас од свадба :inlove: ) па ни се погоди :)
    Кумовите купија се за облекување и бањарче, а тортата ја направи мајка ми. На кумовите им реков да не носат торта, затоа што и од нашата бајаги остана, и немаше потреба.
     
    На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Помина и нашата κρштевκа :)
    На κρштевκата имавме оκолу 20 гисти. Ја даρувавме само κумата (затоа што не е мажена ) а она за малата имаше κупено κомплет облеκа, бањаρче, златни обетκи и тоρта.
     

    Прикачени фајлови:

    На Rusi и ddevojce им се допаѓа ова.
  18. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи врти како сакаш и со најблиските луѓе на крштевка без 1200- 1300 еур не се поминува..... Почнавме да купуваме поклони за крштевката ...а како дискретно да ја прашам кумата дали планира да донесе торта? За првото ни купи....
     
  19. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    741
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Na 29.06. Mnogu torti taka se sobiraat, sto ke im pravam posle toa, i taka ne sme po blagoto.....