1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. sikica7

    sikica7 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2015
    Пораки:
    878
    Допаѓања:
    1.994
    Nie za nasata ke imame svedska.masa,ketering i koj saka i sto saka neka si zema .
     
    На Lady_S му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.293
    Пол:
    Женски
    Primer: Znam kaj edni lujge direktno od crkva site zaminaa vo restoran. Na masite stavija mesana skara, zeleni salati i sirenje i gomlezec., ruska salata. Posle za site po edna torta i super ispadna.
    A ako ne odete site vo isto vreme podobro e da ima i suvomesnato kako predjadenje za sekoho posebno.
     
  3. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.954
    Допаѓања:
    166.277
    Пол:
    Женски
    Ние вака се договоривме
    Масите ќе ни бидат 6ки и 8ци
    На секоја маса ќе има
    Зелена мешана салата
    Посебно домати, краставици и сирење
    Таратор и шампињони на скара.
    Похована даска.
    Овал со месо ( некој ролати од свинско и пилешко, ражничи растурени, кубаски:D и едни како ќофтенца ( наместо плескавици).
    Фурнаринки.
    Валда доволно ќе е:^)
    Ме замисли дали да кажам да уметнат и нешто сувомеснато:^)
     
    На nevermet18 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  4. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.281
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Најверојатно нема да имаме сувомеснато, така ме предомислува мм. Секако ќе има похованици.
    На почеток и јас мислев да има овали со скара, ама се попишманив сама.кој се срами да си земе, кој без осет па ќе земе од се колку за двајца :D И порција ќе биде.
     
    На bertold, Meckicja, nevermet18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.281
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    Ај идеја за децата од кумовите 5 г. се.
     
  6. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    6.400
    Пол:
    Женски
    Пижами, постелнини, бувчињата од Дормео со ќебе што се, тренарки дали Waikiki или Адидас што ти одговара ценовно, лего коцки, убави сликовници има просветно дело и литература ги има бајки од Македонија, куфери детски ако ти се троши повеќе, ранчиња исто има интересни во просветно и во офис плус, исто топлинки, саати, чадорчиња и слични тракатанци со цртаните ликови може да искомбинираш нешто. Исто имаш на Клементони некои сетови како научни од стилот diy експерименти, некои слични имаше гледав и во storybox.
     
    На tina2018, IRBBB и brm_brm им се допаѓа ова.
  7. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Pari najubavo nie dadovme po 50 evra na sekoj i zavrsena rab
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.281
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    За возрасните да, пари, ама за децата ќе им земам нешто, ќе се израдуваат.
    @Jana87 фала ти, ми даде убави идеи.
     
    На Jana87 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Јас пари дадов на сите и деца има пребирливи и родители исто така да според мене најубаво пари па што сакаат нека им купат родителите
     
    На cresa-jagoda и tina2018 им се допаѓа ова.
  10. dafe993

    dafe993 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    15.052
    Пол:
    Женски
    Во постите кршетаваат, а не венчаваат, така ми рече попот. Во врска со храна рече пожелно е да биде посно. Инаку качено е да, ние и за првото дете и за венчавката си ја плативме цела сума. Сега ни е закажано во исти ден молитвата и крштевката.. 500 денари молитвата, 2500 таткото, 2000 кумот, 350 такса за црквата и свеќи големи од таму.. ако сме ги купеле од друго место пак ќе ни ги наплателе.
     
    На Meckicja и mal.ecka им се допаѓа ова.
  11. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.199
    Пол:
    Женски
    Како бе така пак ќе ви ги наплатат свеќите ако се од друго место купени зашто да ви ги наплатат
     
    На januari19 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. dafe993

    dafe993 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    15.052
    Пол:
    Женски
    Така ми рече попот, ако сакате да си ги украсите дојдете купете ги и однесете ги за украсување.. оти и да ги купите од друго место овде пак ќе платите за нив..
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    Девојки, за скоро правиме Крштевка.
    Па ке интересира, како одат адетите, односно ме интересира повеќе идеа што да им се купи/дарува на кумовите?
     
    На Slonce91 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    3.637
    Пол:
    Женски
    Да, и ние бевме кумови пред 4 год. Купивме свеќи, ги украси ме, ама не ни ги прифатија па ги вративме, а од црквата си купивме други. Требало да се од црква купени.
     
  15. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.222
    Допаѓања:
    13.153
    Пол:
    Женски
    А од кај ќе знаат они дали се купени од таму или не? Какви се тие такси? Кај нас право на попот му даваш 4 000 ден, па после раздужувајте се вие со кумот како си сакате.
     
  16. Чаирчанка

    Чаирчанка Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2018
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    1.824
    Пол:
    Женски
    Еве и ние на велико спремаме крштевка/роденден, на 13.05 закажавме (само јас правам петок 13ти :D), иако на цуци и е роденден на 14.05 немаше место и ајде петокот.
    Заедно ќе правиме со венчавка во црква, после три ковид одложувања и тоа па кад је бал....
    Локациски ќе ни биде во Дениција, ако некоја има некој совет за таму, слободно нека сподели :)

    Инаку и нарачав некој вид на слатка маса од bajka_cookies од Прилеп мислам се, ги најдов на инста па прилепчанки слободно и за ова кажувајте дали се добри :D
    Балони нарачав од чичко Али и се надевам ќе стигнат до тогаш а најдов и една на фб да ми ги надува и уште некоја декорација да ми доправи.

    Во однос на подароци им купив на сите часовник (кумови и старосвати), тоа си одбраа, тоа си добија. Бев во My:Time и завршив работа, одличен избор имаат.

    Малку ме фаќа нервоза, сакам се да ми биде покриено, поим немам во што да ја облечам а и кај нас каде има продавници со таков посвечен избор на фустанчиња, ја гледав Маја Кикириткова на инста и Dasha kids :wasntme: хелп и за ова :l:
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    Не лути се, можеби грешам, ама мислам дека крштевки пред 40 дена најмногу се прават по наговарање на постарите. Јас сметам дека како мајка треба да бидам присутна на крштевката, и ако веќе е црковно правило мајката да не оди в црква дури крвари, не би го крстила во тој период бебето.
     
    Последна измена: 10 април 2022
    На Mia9, fana, MeowMeow и 6 други им се допаѓа ова.
  18. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.476
    Допаѓања:
    14.368
    Пол:
    Женски
    За ова еднаш пишав. Роднина кога правеа крштевка малото беше 5-6 месеци. Се погоди тогаш да има мајката добиено и свекрва и кажа да седиш дома. И кога завршил чинот во црква попот ја побарал мајката и свекрвица се истрчала да му каже дека она крвари бла бла правила и попот пред сите и се развилал кои ви се тие адети, јас треба сега детето на мајката да го предадам а не на бабата. Е сега секој поп и различно ќе каже. Јас ова како една ситуација ви го кажувам.
    Сепак секој си знае за себе и си одлучува како сака и милува.
     
    На Mia9, fana, MeowMeow и 4 други им се допаѓа ова.
  19. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.222
    Допаѓања:
    13.153
    Пол:
    Женски
    Кај нас па попот му го дава детето на кумот и тој го носи до дома, дома го предава на мајката, каде што таа му дава сапунче, крпа и го полива со вода пред вратата. А дали ќе дојде мајката во црква или не, нејзино право
     
    На Babycool му/ѝ се допаѓа ова.
  20. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.476
    Допаѓања:
    14.368
    Пол:
    Женски
    Затоа кажав секој поп различно кажува во сегашно време.
    Еве другарка од црква директ во ресторан. Малата заспала и во кола со неа до таму.
     
    На nevermet18 му/ѝ се допаѓа ова.