1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.661
    Допаѓања:
    322.466
    Пол:
    Женски
    Не можам да замислам да ја испуштам кршетвката на детето ради некои глупи адети.
     
    На Bozica1980, fana, Milkiway и 16 други им се допаѓа ова.
  2. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.281
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    И ние така ќе правиме. Од црква во ресторан ќе одиме.
     
    На bertold и BellaBibi им се допаѓа ова.
  3. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.476
    Допаѓања:
    14.368
    Пол:
    Женски
    Еднаш еден поп на тв кажа дека крварење е природно, само да не се бацувале иконите.
    Луѓе чии кумови се во странство и се со определени слободни денови неможат и да темпираат датум мајката кога ќе нема добиено. Плус и ќе касни, ќе дојде порано. Па и за венчавка може ќе ми подрани или ќе ми касни па 5 до 12 нема да откажувам свадбата.
    Од адети и адети ехеее ќе збудали човек . Терај си како ти одговара и да не ти чуе за ништо и никој.
     
    На fana, Milkiway, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.569
    Допаѓања:
    39.984
    Пол:
    Женски
    Не дозволувајте свекрвчиња да ви одлучуваат дали ќе бидете присутни за било што за ваше дете.
     
    На Mia9, princess02, tina2018 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Razvigorec

    Razvigorec Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2021
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    Ако мајката не е присутна тогаш не знам кој треба да биде. Поголема глупост одамна немав прочитано
     
    На Mia9, tina2018, Anaroz1 и 11 други им се допаѓа ова.
  6. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    За крштевка на мое дете дедовци, баби, тетки, вујни, стрини да бидат в црква, а јас дома? Нема шанси.
     
    На Mia9, tina2018, fana и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Babycool

    Babycool Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2021
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    520
    Пол:
    Женски
    Нема ништо за лутење,секој си одлучува и си прави според околностите. Кумовите ни се во странство и тој период одговараше да ја крстиме. Јас бев во дворот на црквата,пред врата и се гледав само што не бев внатре. Адетот кај нас е попот и го подава бебето на кумата а кумата на мајката и мајката ја дарува кумата со крпа и сето тоа го направивме таму,дома не ни бевме веднаш сите отидовме на ручек во ресторант и баш добро испадна супер си поминавме.
     
    На nevermet18, Bubamaricka и bertold им се допаѓа ова.
  8. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.393
    Допаѓања:
    3.777
    Пол:
    Женски
    Ај просветлете ме,навистина требело после крштевка девојчето да е во бело облечено? (facepalm)
     
  9. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    Пак некој старински обичај? Сум била на повеќе крштевки, децата биле облечени во секакви бои.
     
  10. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.393
    Допаѓања:
    3.777
    Пол:
    Женски
    Трагично е што млада личност ми го кажа ова,и се зачуди како не сум знаела (facepalm) точно и јас многу што знам во разни бои си ги облекувале после тоа :x
     
  11. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.049
    Допаѓања:
    8.170
    Пол:
    Женски
    Обично секогаш се најдува некој што ќе напни дека некој обичај треба да се направи, а кога ќе прашаш зошто треба така не знае да објасни кое е значењето на обичајот.
     
    На Mia9, MeowMeow, vericaaaaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Lea.Messi

    Lea.Messi Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    620
    Допаѓања:
    2.084
    Мајки ај еден совет
    Имаме роденден на 15ти јуни ама дека среда и сакавме да правиме крштевка на 11ти ама задушница
    Го прашавме попот, рече може ама мајка ми ме предомислува нешто, вели поарно покасно или порано од тоа :(
     
  13. нина122

    нина122 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    4.268
    Допаѓања:
    11.361
    Пол:
    Женски
    Јас не би правела крштевка на Задушница искрено, додека вие во црква правите крштевка луѓе ќе влегуваат и излегуваат во црквата постојано затоа што таков е денот, не можеш да им забраниш, никаква приватност нема да имате само вие да бидете во црква.. А и лично мене тој ден ми е некако тмурен, секој оди по гробишта, не би сакала некој да оди на гробишта па да ми дојде на крштевка, или да дојде ама да се брза затоа што после тоа ќе оди на гробишта, или пак да не оди на гробишта поради мене.. Совет од мене, најди некој убав датум, датум за паметење, ете саботата после роденденот или неделата, да не биде Задушница ден..
     
    На cresa-jagoda и Lea.Messi им се допаѓа ова.
  14. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.218
    Допаѓања:
    18.957
    Кога нешто ќе ви кажат старите, логиката барајте ја самите. Самата религија си е создадена од човекот за да си објасни некои нешта што не може да си ги објасни. Затоа се менуваат и адетите така како што светот се менува. Во помалите средини уште останале адетите и едино вие ако сакате може да ги почитувате, за се друго барајте логика...
    Знаеме сите за постпородилна депресија е нашите баби не чуле за таков поим. Па жени порано се самоубивале, исчезнувале итн... затоа луѓето почнале да смислуваат мајката 40 дена да не излегува, бабата да го бања детето, да не ја види ноќта, да не оди поред вода млекото ќе и го снемало демек... уствари да не се удави.

    Тоа со крштевање после 40дена беше поврзано со некој поклон што Исус го добил на 40тиот ден од кога е роден

    Зборот ми е да не ве убедуваат во нешто дека е така. Прајте вас како ви одговара. Бебе од 40 дена само да оставам без мајка во црква да плаче е греота стварно. Така им праеле нив свекрвите и сега они пошто си испуштиле за своите деца нашиве џокер им доаѓаат.
    После каење е џабе... и крштевајте ако сакате ВИЕ.
     
    На dipsidipsidipsi, Oneo, tina2018 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. lovely91

    lovely91 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.393
    Допаѓања:
    3.777
    Пол:
    Женски
    Напрајте си ја денот на роденденот и готово :)
     
    На Lea.Messi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.904
    Допаѓања:
    109.547
    Пол:
    Женски
    Покасно направете.
     
    На Lea.Messi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.112
    Допаѓања:
    3.639
    Пол:
    Женски
    Крштевката како Света тајна нели секогаш е на страна, во црквата ама во посебни простории, Вие нема да видите луѓе, ако е тоа проблемот. Ние сме венчани на Задушница па што...се е до Вашата желба.
     
    На tina2018 и Lea.Messi им се допаѓа ова.
  18. Julija1985

    Julija1985 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 септември 2020
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки ќе правиме крштевка на девојчето па сакам да прашам од каде може да ср купат ствари за декорација
     
  19. Frosty!

    Frosty! Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2018
    Пораки:
    1.112
    Допаѓања:
    3.639
    Пол:
    Женски
    Карши женски пазар во продавничката што има цвеќе надвор. Внатре е царство за тракаташки, и цените се поевтини од сегде.
     
    На Lea.Messi и tina2018 им се допаѓа ова.
  20. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Каде точно е ова, и јас викендoв сакам да купувам тракатанции?
    @Lea.Messi Правете неделата на 12ти, јас така планирам. Прво мислев и јас саботата, ама некој ми спомна недела демек подобро за крштевки, и затоа. Башка празников што викаш, и јас не би правела

    П.С предлог за децата од кумовите што да земам, 8 и 12 год се машки?
     
    Последна измена: 12 мај 2022
    На Lea.Messi и Jordanovska-K им се допаѓа ова.