1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Кумот дојде кај нас пред црква зошто ние не се враќавме дома зошто дента беше голема молитва и крштевка. Доколку не ти е во исти ден крштевка и голема молитва тогаш можете кумот одпосле да го викнете кај вас.
     
  2. 8Moonlight13

    8Moonlight13 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Дали има правило кои денови може да се прави крштевка или може било кој ден од неделата?
     
  3. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Било кој ден.
     
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.155
    Допаѓања:
    40.427
    Пол:
    Женски
    Дали мора да сме венчани во црква си мм, за да го крстиме детето?
    Пошто ние не сакаме да се венчаме сега, а сакаме да го крстиме, мајка ми ме замара не бивало така, јас мислам може. Некој со искуства?
     
  5. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.276
    Допаѓања:
    4.337
    Пол:
    Женски
    Не мора....кумот мора да е крстен...мајка ми и татко ми никогаш не се венчани во црква па и јас и сестра ми сме крстени
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.875
    Допаѓања:
    5.132
    Ne mora nie ne sme vencani, a sinot e krsten.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.442
    Пол:
    Женски
    Не мора. Само кумот мора да е крстен.
     
    На joy1 и 1209 им се допаѓа ова.
  8. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.018
    Пол:
    Женски
    Веќе ти пишале, не мора вие, само кумот треба. Ние бебе крстевме во јуни, а ќе се венчаме наредната година
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. denicijaa

    denicijaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    177
    Здраво мајки,

    Може ли да ми препорачате некој за украсување на прв роденден и крштевка? Освен nolinaevents и Divine кој ги чекам еве една недела да ми одговорат...
     
  10. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    22.867
    Пол:
    Женски
    Ти пишале веќе, мора да сте сите крстени само, на ливчето се пополнува дали сте венчани или не, не знам оти таа информација ама ете некои членки имаат искуство.

    Инаку, мислам некои од вас пишаа веќе дека сакат да крштеваат поголемки дечиња ама прашањето беше дали ги бањаат. Ние вчера ги крштевавме, големата е 3г и 8 месеци, не ја бањаше попот, само ја намачка/погали со вода. Преубаво поминавме, искрено да имаме 3то дете и тоа ќе го крстиме поголемко. Бебето се изнарика :sweat:
     
    На smeshkaa, mal.ecka и 1209 им се допаѓа ова.
  11. Panovic

    Panovic Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2020
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    497
    Јас првото на 3 ++ месеци ги крстив, супер беше, а второво на 2 месеци уште посупер.

    Ама затоа како кумови маста ни излезе кога ние крштевавме дете од 1 година, тоа вриштење,урлање,липање страшно.

    Или мн рано да се крштеваат или како тебе бубе покасно
     
  12. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    22.867
    Пол:
    Женски
    Нее, мене никако не ми беше опција на година дена, прво пргаво беше и како бебе првото, па не даваше да се држи, ни па вода, ни да се пресоблечи тоа како крокодил да бркаш.. никако. Бебево е денес 4 месеци ама изгледа зш не беше наспано и почна со плачки, а дада беше фантазија, баш онака како шо си замислував.
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.548
    Пол:
    Женски
    Моево од болница у црква да го однесев ќе се дереше. Не трпи облакање и пресоблакање никако. Се смеам со кумата викам да дојде малава кума (12г) на пракса оти ќе ја умори ова нашево теле врескаво.
     
  14. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Пиши и уште еднаш на Нолина, презафатена е и затоа некогаш пропушта пораки.
     
  15. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    15.514
    И мене ме интересираше ова дека малава е 2 год и 8 месеци не ми е крстена,во корона се роди ,па зима прв роденден и уште траеше короната и помина времето а сакав помала да ја крстиме ,и баш се мислев како би ја бањале сега како што рика од тантруми ќе ја крене црквата :).

    И те читав некаде дека имате различен кум за децата.
    Ние сме на мисла да ја крсти друг малава а не кумот што не венчаваше и ни ја крстеше големата,ама не знам дали е во ред така.Некако се одалечивме и не ми ги ни знаат децата,големата ја немаат видено буквално од крштевката на 9 месеци а она е скоро 9 години,и криво ми е не ми дојдоа на прв роденден,па затоа сакам друг за малото?:(
     
  16. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    22.867
    Пол:
    Женски
    Почекајте уште година дена, на 2 и нешо ќе ја бањаат цела, а со тантрумите може и да играте брканица во црква :rofl: јас Нина два месеци јс спремав, со попот 2 пати се слушнсвме за потврда дека нема да ја бања, само раце, нозе и врат да и бидат отворени за да ја намачка, без соблекување. Не знам дали заборавил или што рече соблакајте ја и клекната ќе си седи на коритото нема цела да се бања ама да ја натопам, маж ми се препоти во моментот кошулата му стана вода и одма му рече попе договорет не беше така и после си беше станата само на гаќи и ја погали со вода и супер поминавме. Така да над 3+, па и 4г е подобро.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.548
    Пол:
    Женски
    Леле од муабетиве ја замислувам Нина :rofl: А тоа она изненадила, видиш. Не знам што ме чека викендов али ќе биде забавно.
     
  18. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    15.514
    :D:D:D Е арно ме поучи ,да си почекам ако така :D,оти и јас не знам што ќе ме снајде со ова лудо мало мое.
     
  19. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    22.867
    Пол:
    Женски
    Роденден во боја, мене сите до сега декорации супер ми ги направија. Јас одбрав како да биде, на масата плус имав картички со чоколатца @denicijaa
     

    Прикачени фајлови:

    На CareTee, Sunrise!!!, IRBBB и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    867
    Пол:
    Женски
    Devojki, za svadba plus krstenka sto bi se odnelo? Pari, podarok nekoj? Buket se nosi?