1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали знаете колку се плаќа во црква за крштевка и што треба да купи кумата?
     
  2. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е за сите градови исто.

    Кај нас 1800 денари кумовите
    - купуваат свеќи, крпа/бањарка за детето и алишта за облекување
     
    На Bubish26 и Ouranio.toxo им се допаѓа ова.
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.856
    Допаѓања:
    122.893
    Скопје 2500 родителите, 1500 кум
    Кумот купува свеќи, родителите носат зејтин, сапун, пешкир барем така ни рекоа нам можеби е секаде различно
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ouranio.toxo

    Ouranio.toxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2023
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Дали ги украсувате свеќите?:wasntme: Пешкир и облека земав :inlove:
     
  5. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.372
    Допаѓања:
    4.765
    Пол:
    Женски
    Да, кај нас беа украсени
     
    На Ouranio.toxo му/ѝ се допаѓа ова.
  6. le.dentiste

    le.dentiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 септември 2013
    Пораки:
    420
    Допаѓања:
    544
    Пол:
    Женски
    Јас да прашам ако знае некој за соборна. После крштевка ми кажаа дека треба да ја носиме малата на причест во недела ама не запамтив во колку часот а не можам да ги добијам телефонски.
     
  7. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    женски да во прашам, кој правел крштевка во зима, дали добро сте поминале? ние сме во Германија и во ноември ќе има 2 месеци бебуш, во април дури 8.. сакам додека е помало ама си мислев ладно е кој ќе си оди, ама како е сега топло мислам почеток на ноември потопло ќе е од април.. Што мислите? И дали ќе биде веќе многу загадено?

    И друго прашање, може ли некој да ми каже како одат цените во ресторан сега по човек, сигурно е многу поскапо од порано? Некој случајно за Киндер Парк да не знае? Или некое слично место со простор за играње за децата (ќе има мн деца 3-10 години).

    Фала ви!
     
  8. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    пак јас :) можете ли да ми предложите ресторани за крштевка во Скопје за околу 30 возрасни и 15 деца, да им пишам самата за понуда, ако најдеме нешто воопшто сега за три недели само?
     
  9. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.287
    Допаѓања:
    19.513
    Пол:
    Женски
    Од сабајле мислам 7 или 8 почнува литургијата после неа ги земаат децата за причест.
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Мојот е роден во септември средина и точно на 40 дена го крстивме. Во просторијата беше топло пред да го соблечат беше упалена климата и просторијата беше загреана, не знам дали сите вака прават но во ѓорче црквата е вака. :) И супер пројдовме.

    За ресторан гледам дека меана буре во ѓорче имаат внатрешен дел за деца па пршај таму за мени. Искрено ако имаш доста деца подобро во игроотека прави зошто ограничено ти е време од 2 часа (бебето ти е мало ти треба одмор и тебе), не се пуши во игроотеките и родителите не мораат да трчаат по децата. Реално што ќе прават деца во кафана ако немаат некаква активност освен да трчаат од маса до маса и да замараат луѓе. Вака најубаво земи кетеринг почасти луѓе и секој по дома.
     
    На Bebac, KidA и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  11. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    фала ти многу! купивме карти и сега се фатив за организациja. добив убава понуда од Киндер парк, ама баш за тоа се мислев дека само два саати: некои гости ќе доаѓаат од др градови и си велам толку кратко ќе успеат ли да каснат саглам.. А децата уствари пола се помали а пола се 13+ години, тие и така ќе седат на телефон ми се чини. Ама сепак би било убаво да има за играње. И 5-6 да има што му треба занимација не е малку

    А колку траеше отприлика крштевката? имам заборавено. Чекам да потврдиме саат па да знам од кога да резервирам ресторан, по 2.5 часа од почеток на крштевката? Или помалку?
     
  12. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Брзо завршивме ние максимум 40 минути сосе пресоблакање. Тоа што се од други градови на време ќе си стасаат сигурно се со коли :)
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    е одлично фала ти! а дали во сите ресторани со игротеки веселбата е ограничена на 2ч? не ми е дека нема да стигнат, туку дека малку ќе поседат си доаѓаме од Германија само на 1 недела и нема да се видиме а вака барем во ресторан со сите по малку.. Во обичните ресторани колку време трае?

    И дали има некој друга идеја освен Киндер парк и два во аеродром други ресторани со дел за деца?
     
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Дежаву кај капитол нели е исто ресторан со игроотека? Во обичен би траеле 4 часа сигурно но рачунај додека да стигнеш ти треба порано додека ги испратиш уште саат време ќе ти треба и тебе од 2 часа ти се 4 часа :) а забораваш дрка си со мало бебе и плус крштевањето е дентА.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  15. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    фала ти! ќе го исконсултирам мажот ми што мисли. ќе прашам за Дежаву. Е исто и Форца нели или само надвор имаат игралиште? Им пишав не ми одговорија.

    А не сум само со мало бебе туку со уште две деца :D ама бебуш е засега многу мирен си мислам ќе го ставам јас или мм во слинг после крштевка и сигурно ќе си отспие убаво без разлика што се случува наоколу. Ама и 2ч да биде па може не е толку лошо, 4 па се некако премногу. Јас би 2.5-3
     
  16. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Само опфати си го времето целосно за целата дешавка. Форца мислам дека само надвор имаат игралиште. Ксантика ѕирни го таму е убаво и за деца е сега да не ти е далеку само.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Види и во Дион Аеродром и Бедрум
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Дежаву не постои. Ресторанот работи под друго име, а делот со игротеката е целосно нефункционален.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    996
    охх штета :(

    значи освен Киндер Парк нема некои други опции по централно? :(

    а од Маргер и Лира што би одбрале каде е повкусно?
     
  20. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Ѕирни ја игротеката Big Bang во Lisa, во склоп со Daily.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.