1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.515
    Допаѓања:
    15.472
    Види во Дион во Аеродром,има игротека внатре во ресторанот ,убаво е топло зимно време,не си ограничен со време,баш пред некој ден бевме ја имаа реновирано игротеката со нови играчки.
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Viki2021

    Viki2021 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2022
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    403
    Пол:
    Женски
    Majki ne sme od Skopje ama ke proserame do tamu da kupime garderoba za krstevkata i za mene i za malata (2godini), ve molam za pomos kade moze da najdeme ubavki sveceni fustancinja za nea da se ubavi, kvalitetni...i isto za mene kade sa poglednam bidejki sega se esenski boi pa neznam dali ke najdam taka da e toplivko da ne e letno a da e belko.
     
  3. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    988
    да прашам дали знаете кој би можел да направи вакви колачиња ангелчиња, кај да прашам? Њујорк можат ама откако им реков дека нема да биде тортата кај нив само колачињата ми рекоа требало да видат дали ќе можат :/ и сега си мислам да прашам на др место. Во Делиција немале таков калап.

    AD959A3A-4A59-47BB-A7A7-ECFB316E3A87.jpeg
     
  4. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.079
    Допаѓања:
    5.641
    Пол:
    Женски
    Барај ги на Инстаграм:
    topcookies.mk
    thecookiefactory.mk
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    952
    Допаѓања:
    1.506
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20231025-192911~2.png
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    988
    супер фала многу, им пишав

    фала @Mandela исто им пишав и на нив

    се прашувам само кои им се цените ми изгледа како макотрпна работа обично по колку порачуваат луѓето и само за украс? јас сакав на сите деца да им дадам по едно за дома, во Њујорк беа по 80ден
     
    На Mandela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    952
    Допаѓања:
    1.506
    Пол:
    Женски
    Јас запчиња имав нарачано од тука, 70 денари беа. Ги изедовме, вкусни беа :D
     
  8. JustBeautiful

    JustBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    1.088
    Пол:
    Женски
    Што ги дарувавте кумовите? Сакаме после крштевката да седнеме на ручек само фамилијата и кумовите, дали е океј што не правиме голема веселба? Искрено сакам да правам ама финансиски не сме баш нај за нешто големо, здравје за први роденден…
     
    На KidA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.197
    Допаѓања:
    13.397
    Колку имаш од буџет толку и ќе дадеш во сегашно време секој денар е злато. Иначе зависи од вас сакате пари,облека,саат,накит нешто што носи тој/таа. Ние дека фативме во корона време си го крстивме бевме само ние и кумот и искрено немаше потреба од 500 луѓе ниту пак да се слави како за свадбА да се прави. И за ова дете пак исто би направила :)
     
    На bertold, Bebence29, AlchinovaR1979 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. KidA

    KidA Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2014
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    988
    секако сосема е ок, за крштевката според мене е најбитен духовниот дел и да не остане само на тоа - ако можеш после почесто да го носиш и на причест, да читате детска библија..

    за нас исто така прво мислев ама дека сме во странство и никогаш не славиме родендени дома, си реков ајде сега нека биде, последна прослава ќе е после тек свадби на децата и тоа којзнае каде и како плус да се видиме сите кога веќе си доаѓаме ама на кратко.
     
  11. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.358
    Допаѓања:
    16.265
    Пол:
    Женски

    За кршетвка е доволно само фамилија и кумови. Па тоа е крштевка не свадба. И ние исто планираме, најбилските и кумовите и пак ни се берат 20 души и кусур. Па за роденден здравје повеќе.
    За поклони можеш пари, часовник, новчаници на двајцата, чанта, марама некоја, парфем.. зависи какви луѓе се и што сакаат.
     
    На Anyshka, Снегулк@23, KidA и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Bebence29

    Bebence29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2020
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    898
    Пол:
    Женски
    ние правевме крштевка,значи кај нас кумовите не се финансиски мокни па се договоривме да нема дарување.искрено се е нати го дај ми го,сакав да ја земам нивната ќерка да ја облечам што ќе сака ама искрено штом се договоривме да нема такви работи и ќе нема.инаку врв на се беше што сме купиле слични алиштаа разликата беше само што јас го облеков во фармерки а кумата во панталони,кошулата и џемперот сосема исти ама поминаа се случува и така во малите градови немаме баш избор.
    за мене искрено родендените ми се само за децаа и мајкии можеби грешам ама тоа е мојот став.ниту прв еоденден го правев голем ниту наредните дваа на ќерками ,сега здравје заедно ќе им правиме додека не почне дада да се лути
     
    На JustBeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Scorpion91

    Scorpion91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    214
    Пол:
    Женски
    Колку се плаќа во црква за крштевка? Знам дека пред неколку години за ќерка ми беше 1000-1500 ама сега мислам дека е покачено...
     
  14. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    8.071
    Пол:
    Женски
    Лани ја крштевавме ќеркичката, преклани бев кума. Родителите плаќаа 2000, кумовите 1800. Тоа беа тарифите тогаш во нашиот град, дали има промени не знам.
     
  15. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.573
    Допаѓања:
    3.504
    Пол:
    Женски
    Јас пред 5 години плативме 2000 кум 2500 родители или обратно, ама сумата беше толку... Дали има разлика во цените од црква до црква?
     
  16. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.916
    Допаѓања:
    34.355
    Пол:
    Женски
    2500 , со 1500ден кум... е дали секаде е така незнам
     
  17. bertold

    bertold Популарен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    8.071
    Пол:
    Женски
    Очигледно дека има, вие пред 5 години сте платиле повеќе отколку ние лани, а цените на црковните услуги сигурно не се спуштени во последните години.
     
  18. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.573
    Допаѓања:
    3.504
    Пол:
    Женски
    Ајде некој што правел скоро да пише цена
     
  19. princess5

    princess5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    4.916
    Допаѓања:
    34.355
    Пол:
    Женски
    Пишав погоре од минатата недела се цените но незнам дали секаде е така...
     
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.197
    Допаѓања:
    13.397
    Аман бе 4000 за што земаат не се нормални, да не им поскапе горивото за колите.
     
    На princess5, Splendor., Снегулк@23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.