1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Vanilla15

    Vanilla15 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    1.109
    Допаѓања:
    3.241
    Пол:
    Женски
    Од поточно Тетово сум :rofl:
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.127
    Допаѓања:
    18.238
    Леле нас што ни се случи за голема молитва.
    Неколку пати прашавме дали треба да се закаже рекоа не,нема потреба. И тој ден во еуфорија брзо се спремаме,купуваме доручек по пат,одиме во црква,кога на паркинг невеста и младоженец. И ништо тие си имаат термин за венчавка,праша мм еден поп (од вкупно 5) рече после венчавката вие. Се вратив до кола (без мобилен) да земам влажни,си рековме ај ќе доручкуваме во дворот додека завршат со венчавка. Кога се враќам,го нема мм со децата,искача од црква ми мафта вика ајде брзо тука ќе ни испее. Јас цела во прашалници,невестата со сватовите пред олтар (уште не беа почнати),ние во ќоше пред една икона со еден од поповите ,2-3мин пропеа,ајде да платиш,ај со здравје :)
    Значи можело и во црква,иако знам не смее. Со првото дете во ходникот од крштилницата имавме голема молитва.
     
    На Трагедијаупмм му/ѝ се допаѓа ова.
  3. IronLady

    IronLady Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2014
    Пораки:
    2.045
    Допаѓања:
    34.272
    Пол:
    Женски
    И ја сум од Тетово, ама досега кај што сум била кума, а и како гостин на крштевка само кумовите се даруваа затоа што тие го крштеваат.
    Другите заковни не се даруваа, затоа што немаат никаква улога.
    Нас како кумови последно не даруваа пари во плик.
     
    На Vanilla15 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mac166

    Mac166 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2020
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво, од кое фото студио за крштевка сте задоволни? Што мислите за Fairytale?
     
  5. 8Moonlight13

    8Moonlight13 Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2022
    Пораки:
    105
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Предложете ми текст за покана за крштевка.
     
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Може да се влезе но има почеток средина и крајот е сега на почетокот кога ќе влезеш внатре од лево или десно застануваш и тука чекаш и ти пее попот, на средина и на крајот не смееш со некрстено бебе,дете. Јас и со 2те деца исто поминав за голема молитва.
     
  7. Blondy7

    Blondy7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Прашањето ми е кога ги крстивте вашите малечки, после 40 дена треба? Дали мајката присуствува на самиот чин? Претпоставувам дека во секој град е исто...од Кочани сум, прашувам бидејќи знаете кога почнат повеќе луѓе да се мешаат, вака било порано, така требало бла бла...
    Фала
     
    На Трагедијаупмм му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Thinkerbell.

    Thinkerbell. Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2020
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    2.764
    Пол:
    Женски
    Кога сакате со маж ти тогаш. Секако дека ќе си присутна на крштевката. Порано какви работи измислувале таму нека си останат, во минатото. Ќе си правите вие како сакате
     
    На Anyshka и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  9. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    4.409
    Допаѓања:
    14.164
    Пол:
    Женски
    Ќе си крстиш дете кога сакаш и нормално дека и ти ќе присуствуваш.Мајка си, нема дома да седиш по глупи и ретардирани адети и размислувања.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Blondy7

    Blondy7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фалаа, се согласувам со вашите мислења, прво дете и не можам да ги поднесам тие муабети за адети и слично, постојано дискусии а секако дека ке правам ккако шо јас мислам.. А претпоставувате и сами колку е нервозно кога сите "знаат" повеќе од вас
     
    На Sweetymk и Anyshka им се допаѓа ова.
  11. Blondy7

    Blondy7 Активен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2023
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Фалаа
     
  12. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    8.897
    Пол:
    Женски
    Јас лани крштевав бебеце во Кочани.Родителите сакаа да биде крстено пред 40 дена.Кога се договараа во црквата попот им кажа ако се крсти пред 40 дена,мајката не може да присуствува,не и'дадоа.
    На самиот чин на крштрвање таа беше во дворот.
     
    На Blondy7 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    По муабетот на свекрва ми на 40 дена ги крштевале и мајките не оделе ,дури на голема молитва исто така не оделе.
    Првенствено накако натаму го носеше муабетот за и ние така да правиме ама не прифатив јас.
    На 40 дена голема молитва секако со мене а околу 7 месеци крштевка и нормално и таму со мене. Баш ме прашуваше што правевме на голема молитва. А пак мене ми беше чудно тоа што не била кога цело време за време на молитвата се спомнуваше мајката...
     
    На Blondy7 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Голема молитва е за мајката според тоа што го пее наводно дека ја чисти од сите гревови. Што мајка бара некој друг да присуствува на голема молитва.

    Јас 2 во едно правев голема молитва па крштевка нормално и јас присуствував. Само после голема молитва се оди во 1 или 3 куќи.
     
    На Carolin., Anyshka, Трагедијаупмм и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Трагедијаупмм

    Трагедијаупмм Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2023
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Не знам стварно и мене не ми е јасно свекрва ми како што кажа свекрва и и маж и со кумовите биле и у исто време фактички и молитва и крштевка ако добро ја разбрав .
    Свеки како лута да беше шо не сме ја земале ама па од ќерка и има три шо не отишла со неа... :)
     
    На Mac166 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    1.872
    Нас голема молитва ни отпеа внатре во црквата и јас се зачудив дека имав читано надвор дека се пее ама внатре беше.
     
  17. sweetgirl92

    sweetgirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    443
    Допаѓања:
    1.872
    Јас го прашав баш попот за тоа одење во 1 или 3 куќи и ми рече тоа не е црковно тоа останало обичај од самите луѓе. Значи можеш а и не мораш.
     
    На Anyshka и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  18. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    За голема молитва бев јас со бебе, сопругот и во последен момент свекрва се појави. Уште на врата попот и кажа дека молитвата е за мајката и само мајката (јас) и бебето да влезат внатре и толку.
    Си остана таа во двор во црква. Секако не ни ја планиравме да иди.

    За крштевката исто си бев јас со бебе цело време. Со кумата заедно ги вршевме сите активности. Јас во главно околу делот да и соблечам алишта и за облекување после. Останато кумовите.
    Ни некој праша, ни побара свекрва да е тука.
     
    На Anyshka и Трагедијаупмм им се допаѓа ова.
  19. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Можеби мене попот ми рече сега одете по гости али не шетајте многу ради вирусиве по можност нигде да не одите. :) А за во 1 или 3 куќи памтам свекрва ми ми кажа.


    Јас со првото само бевме јас маж ми и кумот никој друг напрчија нос зошто не се викнати. Прво корона беше, втора работа тебе да те викнам, а моите каде се? Зошто живеат во странство. Друга работа си имаат обичај ее зошто братучетките и братучедите не си ги викнал и затоа одма црвен картон никој да не доаѓа.:D
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.355
    Допаѓања:
    4.720
    Пол:
    Женски
    Ние правевме голема крштевка 50+ луѓе ама муабетот ми беше дека никој ни праша, ни побара свекрва.