1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Исто, и во моето село :D се дарува само кумот.
    :x :x :x за купување теписи, ТВ.... за адет се купува некоја лична работа а за вселување може тоа.
    Свашта.
     
    На crazylady и pikolino им се допаѓа ова.
  2. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.726
    Јас не се сеќавам ни дали му купивме нешто на кумот.
    Појма немам ни на кумата мене што ме крстеше дали и купив нешто.

    Тууу од адети појма да се немало :D

    За крштевките на децата за ручек бевме кај нас ако добро се сеќавам, цркавата ни е на 3 минути од дома, па некако така ми се гледаше најпрактично.
    За мојата крштевка ич не можам да се сетам. Веројатно во некоја кафана, пошто тогаш живеевме далеку, а и плус не бев во форма тие денови за да спремам јадење. А појма немам кој платил, ама најверојатно јас, па мене ме крштевале, јас треба да частам :D
     
  3. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    За мојата крштевка знам дека како сум била облечена од дома така и после во мотелот. Само после крштевањето кумата со нејзин пешкир ме има замотано и ме облекла во истите алишта. Ја гледав крштевката затоа знам. :) Така беше и сега скоро кога бев на крштевка. А за дарување само кумовите.

    И кога веќе зборуваме за тоа, што мислите дали е подобро родителите да одлучат за децата или тие сами да си одлучат дали ќе се крштеваат или не? Многу пати сум зборувала со друштвото за оваа тема ама секој си дава различно мислење а никој незнае зошто е така. Јас кога би имала деца би ги крштевала само поради тоа да го ценат семејството, да ги слават празниците т.е. да знаат зошто семејството треба да биде собрано. Да имаат почит спрема другите. Инаку на попови ама воопшто не им верувам. Затоа не ми се оди ни во црква. Верувам дека постои Господ и сите тие сведци. Чекам мислење :)
     
  4. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Ништо не е бесмислено или глупаво да се купи, ако се има блискост и отвореност со кумовите а со тоа и договор...
     
    На crazylady и jana31 им се допаѓа ова.
  5. Ceska08

    Ceska08 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки!!!

    Сега се регистрирав на форумов :) Голем поззз до сите, инаку сум од Ск, а живееме со мажот веќе 3 години во Чешка. Имаме 7 месечно бепче, се вика Тамара (бубамара на мама и тато). Ја видов темата и овде пишав зошто и ние ќе правиме крштевка кога ќе дојдеме летово.

    Добра ноќ |-)
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.655
    Пол:
    Женски
    Оххх имам да пишувам многу за оваа тема. :D Ќерка ми треба да ја крштеваме крајот на август/почетокот на септември и до вчера неможевме никако кум да најдеме :| Заради кризава што ја има овде во Грција, никој несака да дава толку пари за крштевки. Овде за крштевка е потребно :

    Ланче со крст ( треба 18 каратно злато ) - заедно 500 евра ( најевтиното :x )
    Сет за крштевање - ако е за женско фустан , сандали , капче ако е за машко блуза , пантолони , патки , капут ( ако е зима..) , масло за крштевање , пешкири за бебето и рацете на попот , сапун за попот - најевтиниот сет чини 300 евра ^^
    фотографирање во црквата - за 70 фотографии и 30 за кумот + двд чини од 500 до 1000 евра
    частење во таверна
    бонбончиња и + 70 евра се плаќа во црквата

    ненормални се цените - затоа и никој несака да дава толку пари
    мене ми е глупаво да се купува толку скапа облека за крстот и ланчето ајде - злато е ке го има цел живот ама за облеката ем ке ја порасне ем фустаните се свечени ( повекето ) направени се од чипка , свила па ке неможе да го носи потоа. :|

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    http://www.pandesiacollection.gr/images/products/ALV2.JPG[url]
    [img]http://www.pandesiacollection.gr/index.php?pg=products&cid=22#
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Ухууу ,па ова ептен скапо ,а јас се зачудив во почетокот на постот како неможете да најдете кум.
    Многу се убави сликите. :clap:
    кај нас во Мк се купува нели,секој кум сака да се покаже ,ама пак колку му е кесето толку и ќе купи.
    а облеката-сетовите мораа да се од тие, по тие цени или...?
    Кога веќе неможете да најдете кум,нема ли да може некој од вашите блиски роднини(баба,дедо,тетка,вујко или стрико)да биде кум?
    Во Мк може и роднина да биде кум на крштевка на детето.
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.817
    Допаѓања:
    102.655
    Пол:
    Женски

    да, посака да биде кума вујна на маж ми , ама пак нешто и ние ке помогнеме при купување заради што тоа се многу пари :swear: подобро ке одам да земам фустанче , чевлички и капче од зара ке најдам се за околу 50 евра одколку 300 најмалку.. тоа ти е
     
  9. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Така,ајде, за убаво само пари да трошите ,нека е со среќа :clap:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. nade.t

    nade.t Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    nie Teodora ja krstevavme na 23.07 ovaa godina, za kumata i kumot kupivme po eden par trenerki, za roditelite na kumovite (bidejki se taze vereni, a si imame pocit i so starite kumovi) kupivme po edno kebe polar kebe. Vo crkva nie plativme 2000 den, kumata 1000 den, kupi sveki, alistenca za princezata, zlatno lancei obetki. inaku posle cinot na krstevanje otidovme na rucek vo restoran, pa i nekoe orce zavrtevme.. :D
     
    На jana31 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    кога ние го крштевавме син ми се изначудив по чиви адети да одам,дали по охридски дали по битолски дали по овие модерни дијаспоски....еден куп мислење ми се собра,зошто секој различно си знајт ама како и да е се помина супер.
    кумојте се ај да речам повозрасни ама таа кумата е отракана и модерна,нивна беше облеката ама овде ич не ме бендисвит зашо мора да е облечено во бело и личит на фустан,ако носит панталончиња здола ама згора е ко фустан.и мене то глупо до бескрај.ај за моме е супер ама машко е ке пукнат сите мој роднини во смеење ко ке го видат на слика....и си зборнав со кумата и та истото го мислела и најде шукур пантолони бели со капче,и кондурчиња.барем се многу разбрани лугето...нивна беше тортата,свеките,златно ланче,крпите,и најмногу ми се бендиса што ги имаа спаковано во бело дрвено како ковчеже и големко сега за неговит сликовници го користиме.
    исто ете кој е кум мој предлог за поклон за малото зашто ми се свиде му дадоа паричка како што се од колекција тие со годината на рагањето....
    е сега ние нели требаше да му купиме алишта да речам за нив,ама кумата ми рече не,не сакаме алишта туку некој украс...и ме стави пак во мислење ама поарно така него да му погодам на сите малку потешко и му купивме голем сат појке е како за украс него за време кажвење као старинските на времето...а ми беше некако неубо со толку и му купив по една крпа голема и на кумојте и на децата нивни со партнерите...
    најубаво е кога се има разбирање и за пари за можности ако е чоек кум неможиш душа да му вајгаш...
     
  12. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.091
    Пол:
    Женски
    На 27ми ми е крштевка, а на 28ми роденден.
    Сигурно чудно ви звучи што до 20 години ме немаат крстено, но поради сплет на околности не можеше порано.
    Е сега ме интересира. Дали има некоја феминка или некој што познава да е крстен подоцна, на позрели години?
    Освен ливчето од црквата за тоа што треба да се купи, дали има некој друг обичај што знаете?
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  13. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    јас сум крстена на 20 и кусур :D и ептем сум горда сама на себе дека се крстив....освен што си ја платив минималната такса за црквата морав да имам кум,кој ке стои зад тебе нели со свеки,е сега кога прашвев тогаш дали треба нешто да носам ми рекоа дека само една крпа и сапун што останват за попот,и свеките нормално си ги купив јас.за кум не гоимав мојот кум викнато пошто не ми ни текна дека ке е скоро исто како за бебе,и кум ми се стори човекот што продаваше свеки....така да земи си некој што е обавезно крстен за да те крсти тебе,и уште еден совет од мене-на нозете носи си несто сто ке можис лесно да го собуеш зашто кога ке те помазува попот да можит и на нозете да те премачкат со тоа светото...
    исто како малите бебиња
     
    На SexiLy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Јас сум крстена на 1 година,односно 5 дена пред роденденот и ми правеа крштевка,ама тоа не беше крштевска бре свадба,моите имаа покането 300 души,што толку не канат за свадба,а за што з аништо,затоа не правете големи крштевки само со најблиските јас мислам дека е најдобро :)
     
  15. maca78

    maca78 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    78
    јас бев за мала крштевка за син ми околу 50 души само тие што мора да се викнат што се најблиски ама свекор ми и свекрва ми леле како бе само 50 нема шанса никаква,и наместо 50 испаднаа 150 со оглед на тоа што немам мој роднини многу овде и можда и 250 ке беа...
    тие велат ние сме чекале со години и сега такаааа нееееееее,ама пак не се бунев многу зашто тие платија за ресторанот :D јас за другите работи само :)
     
  16. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    здраво девојки, мислам дека темава е најсоодветна да прашам за она што ме интересира.

    на внука ми оваа недела ќе и прават крштевка а воедно и е и роденден. поканети сме сите јас моите родители и мојот дечко/вереник( како сакате). кога зборев со мајка ми за поклон ми рече немој да се трошиш ти сеуште не си мажена така да поклонот ќе биде од нас сите а вие купете нешто ситно.

    е сега јас мислам дека тоа не е правилно јас и либето сакаме да и купиме нешто убаво сепак кршенка е роденден и нова година. финансиите не ми се многу пролем иако сметам дека ако тргнам да купувам ќе потрошам премногу. е сега сакав да ве прашам дали е во ред ние да купиме нешто посебно, да не навредам некој со постапкава? и што се купува за крштевка, колку пари треба да потрошам бидејќи не сакам да однесам малку ниту пак премногу( фамилијата е малку лева па може ќе зборуваат се и сешто) не сакам никој да навредам, но мерак ми е сепак ми е внука од сестра и сакам се да купам.

    што мислите вие како треба да постапам?
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.817
    Да си постапиш како што мислиш :) . Можеш да купиш што сакаш, штом е и крштевка и роденден. Ако е прв роденден а детето не е проодено, многу корисна работа е проодувалка (штом викаш дека парите не се проблем, инаку мислам дека е 2600-3000 ден.). Проодувалкава се трансформира после во масичка за играње и ептен се искористува. Можеш и облека, јакничка, скафандерче (еве најавуваат снегови), летна количка (ако немаат, а сега има попусти на летните колички)... А затоа што ти е внуче од сестра, обично најблиските носат и нешто златно за крштевката, ама и ова е по избор, не е задолжително. Бирај :) .
     
    На joelle му/ѝ се допаѓа ова.
  18. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Кај нас не се купува злато, злато купува кумот и/или баба, дедо. Јас би ти препорачала некоја играчка, од нив никогаш доста :) . Облека ќе добие од другите роднини и тоа многу што некои работи и ќе нема кога да ги износи (знам по моето) а со играчка ќе се игра.
    Сега има разни и убави играчки што и 2 000 ден ќе ти завршат работа (сепак твоите ќе носат подарок а ти +). Во суштина ти си знаеш колку си го имате тоа дај ми го на ти го а за другите што ќе кажат да не ти е гајле, сепак е тоа подарок за бебушот (повеќе ќе ти гледат сеир за вереникот ;) )
     
    На Angel.Heart и joelle им се допаѓа ова.
  19. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Девојки, што обично подаруваат старосватите за крштевка и до колку пари? Немам искуство ниу знам барем од прилика што треба да однесам... Се мислам дали треба да носам торта, нешто златно, пари, облека... ?!? :?:
     
  20. langida

    langida Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2011
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    13
    pred edna nedela bevme kaj nasite kumovi na krstevka poklonot od nivnite starosvatovi bese ljulaska onie sto moze iza doma da se upotrebuvaat inaku imas razni igracki kako sto se onie konjcinja,sloncinja sto se klackaat taka najubavo ke pomines ama ako deteto e pogolemo mozes od onie tocacita sto se na butkanje imas dobar izbor na takvi igracki
     
    На Sun.shine му/ѝ се допаѓа ова.