1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    детето се облекува од глава до пети што би се рекло. За во црква ти треба пешкир, 2 свеќи и се плаќа дали беше 1000 или 1500, ако сакаш се носи торта и се купува поклон најчесто златно нешто, но не мора.
     
    На rakce69 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Сега за брзо ќе бидеме кумови, па за да не земам некои ситни работи и да му правам на бебчето бовча ( освен онаа за во црква ) ја прашав мајка му што сака, дали да биде бовча ( иако јас сум против тоа ) или креветче со мрежа да може да си игра, дали точаче, или седиште за во кола.Она дирек не кажа што сака освен тоа дека алишта не сака и јас мислам да му земам седиште за во кола.Што мислите тоа добро би било?
     
  3. gorda

    gorda Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    76
    Одлична идеа, ние спремаме крштевка за малиот и баш му реков на сопругот дека се надевам на седиште за во кола, а може и некоја проодувалка ;)
     
  4. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Адаптирано млеко

    Кога бев на крштевка кај тие што ни се нас кумови нивните кумови го болекоа детето во црква од глава до пети и идадоа бовча за двете деца е сеа итаа што мие кума им даде нешто нив фактички нешто на кумчето мало знае некој за ова ?

    А д асакав да ве прашам што ви донесоак умовите за повојница?
     
  5. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Син ми го крстивме на неговиот прв роденден. Го крстивме во црквата Свети Петар и Павле (во Ѓорче). Ние плативме 2 000 денари, а кумата 1 000 денари. Попот не не праша дали сме венчани во црква, ниту пак дали сме крстени ние и кумата. Кумата го облече после крштевката. На крштевка беа и старосватовите, моите, неговите и еден другар на маж ми. После тоа отидовме кај нас на ручек да прославиме.
     
  6. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    Соодветна гардероба за в црква ? Како се дотеравте ? :)
     
    На NoellePage му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Za malata krstevka pravevme zimno vreme I nosev siroko zdolniste I bluza, cizmi I kaput, a maliot go krstevme esenva I nosev fustance I salonki. I fustanceto bese siroko I imase dekolte ama go skriv so bros. Nisto ne mi se gledase. Go izbrav toa fustance bidejki so 10 kg. povekje samo vo nego si se dopadnav, inaku dolzinata mu bese do sredina na kolenicite. Spored mene I mm soodvetno za vo crkva I za vo restoran.
    Za dvete krstevki samata si ja pravev frizurata, ja vitkav so vitleri I mi bese prikacena so snoli za da ne mi smeta pri oblekuvanjeto na decata vo crkva.

    Bitno e da sme pristojno obleceni I da odgovara na nasata vozrast I prigodata, drugo pravilo nema. :)
     
  8. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    вие сигурно одамна сте си биле на кршенка али јас ке го искористам прашањево за да дадам мислее на темата
    знаци моите две се крстени и имам јас крстено 3 дечиња
    кај нас во нашиот крај имаме адет вака
    1.кумата си купува две свеки ако сакаш може и да ти ги украсат во цвекара и се плака во црква некои си 1000-1500-2000 денари секаде различно
    2.кумата си купува алишта за бебето за во црква се облекуваа од глава до пети
    бањарка, боди,холохопчињаќ тренерки или фустан или оделце некое чевли палто или винтијага ако е ладно
    3.потоа кога с еоди на ручек дома се дарува бебето порано имаше бовчи значи со се внатре од кебенце до пернице до алишт адо козметика до се а сега наместо цела бовча може некој поголем поклон нешто злато или точак или количка или градинка или седиште за у кола кој што сака и кој колку може
    родителите на бебето или кумашините исто така ги даруваат кумовите со дар е и тука порано биле бовчи сега се некои часовници или злато или сваровски комплети било што пак ке речам кој колку сака и може
     
  9. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Јас носев хеланки, тенка блуза и сандали.
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Ние за на золвата бебето ,пред да се роди им дадовме пари,они си купиле релаксатор,облека и ќебенце од нас.
    Сега наредната недела прават крштевка и ми рече она немој ништо да купувате,ви го прифаќаме претходното :^) ,а јас веќе купив комплетче,патики и детска козметика бекутан.Плус нарачав бебешки колачиња за сите присутни да има.
    И се мислам да не е малку,или многу :tmi:
    И првпат одам незнам што да облечам.Посвечено ил не?
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^Мислам дека сосема убаво и доволно тоа се што си купила.
    Инаку за облекување, зависи од прославата што како...Мислам дека некое убаво фустанче би била одлична комбинација, со добро искомбиниран накит.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    И уште нешто да прашам.
    Разбрав дека на сите ни направила мали бовчи(ова првпат слушам) и сега незнам кога ќе ни ја даде дали треба да и го дадам поклонот или плус и пари на рака :?: ,како оди тоа ?
     
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Поклонот се дава, после чинот крштевање, пример во ресторан/дома зависи каде ќе е прославата.
    А дарувањето,они ќе го направат во текот на прославата (ручек), и искено јас знам дека само сведоците се даруваат (кумови и старосватица).
    А и пари не се дава јас како што знам, тоа е само за на свадба.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    Уф незнам,мајка ми вели требало и пари на рака :^)
    Инаку она купила за сите присутни 20 бовчи и јас првпат слушам ,непотребни трошоци .
     
  15. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^баш непотребни трошоци :|
    Да ги дарувам сите 20 гости...хммм
     
  16. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.365
    Пол:
    Женски
    Ели нема потреба од пари ,сте купиле поклон и доволно е !
    По мое мислење :)
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Јас малиот го крстив на 40 дена точно .
    Мислам дека многу повеќе внимание се обрнува на бовчи,ресторан ,и што ке се облече туку на самиот чин.
    Ние малиот го крстивме во манастир ,го крштеваше монах другар на мм,и имаше многу убава литургија со вовед ,чин на крштевање ,и завршен збор на монахот за кумот и малиот.
    И во манастир не се плаќа за крштевка ни кумот ни родителите ,ако сакаш и колку сакаш симболично можеш да оставиш но не си обврзан.
    Ние таму горе на отворено направивме мезе и мали пити ,и салата свежа, и монахот беше со нас на маса,си поседовме еден саат,па се спуштивме во селото и во викендица долу мм правеше скара во дворче многу беше релаксирано.
    Бевме околу 25 души нашите родители и другари со жените,сите беа комфорно облечени по фафмерки и маички јас и мм исто лежерно облечени .
    На кумот му купив една кошула ,на кумата обетки од филигран,а на малото тренерчиња.
    Тие на малиот му купија седиште за во кола ,и во црква го облекоа.
    Така помина нашата крштевка ,може на некој не му се допадна небеше во ресторан со музика,но мене и на мм ни беше кејф да го крстиме малиот на манастир и желбата ни се исполни,иако беше малку подалеку од скопје кој милуваше дојде без да биде обврзан и многу ми е мило што дојдоа и не испочитуваа.
     
    На crazylady, Mayyya, Mrs.Bass и 10 други им се допаѓа ова.
  18. angelina1

    angelina1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    Ми треба идеа за подарок за крштевка на машко дете,ако ви текнува нешто пишете,само да не е облека.
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^до која сума?
     
  20. angelina1

    angelina1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    25
    До 6000 отприлика