1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. leo-n-tina

    leo-n-tina Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    386
    Зависи колку е големо детето ,има повеќе избор хранилка,оградици ,дубак,проодувалка,стерелизатор,шишиња ,постелнина,бајби арт кутија,кенгур,џампер ,бејби фон ,само најдобро е ако си блиска да ја прашаш мајката или да и понудиш неколку опции.
     
    На angelina1 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Twinja

    Twinja Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2013
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    68
    Ние се одлучивме да си правиме мала интимна крштевка во дворче кај нас со скаричка и најблиските. Дајте некоја идеа за декорација на маса и дворче и што друго освен скаричка да се мцка.
     
  3. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Za izbor na dekoracija odete vo Djambo, sigurno kje dobiete nekoja ideja, a za jadenje so skara se ide....moze na pr. Salati kako shopska, taratur,tartar sos, cveklo so morkov I limon kako za so rakija I uzo...zavisi sto kje se pie....
    Obicno letno vreme jas ja pravam salatata so sveza krastavica, shunka, orevi, sirenje I pavlaka. Imate skara pa moze I kompir ili da ispecete ili przen pomfrit....kikiriki za grickanje, cips I sl.
    Ako imas vreme napravete I od onie malite sendvici so francusko lepce sto se pravat...ima eden kup idei na netov sto da stavish nad lepceto,...
    Bidejkji kje bidete najbliskite sigurno od prilika znaete koj shto saka, pa neshto kje I'm pogodite. :)

    Se nadevam barem malku ti pomognav.
     
    На Twinja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Najprvo da se izvinam deka ke pisuvam na latinica no probav sto li ne nebiduva od mobilniot na kirilica...:(
    Mi treba pomos , sovet se e dobrodojdeno ;)
    Vo brzo vreme ke pravime krstevka na malata i sega gi preprocitV site strani ovde i zakluciv deka treba i nie da gi daruvame kumovite...e sega bidejki devojceto ( 19 god ) od kumovite ke e glavnata kuma na kerka mi planirame da i zemime nesto zlatno sto ona ke si odbere...a neznam sto da gi daruvame nejzinite roditeli i nejzinoto bratce koe e 17 god....dajte mi nekoja ideja :) :*
    Za svadbat kumot dobi ocila za sonce kakvi sto sakase , kumata i sinot casovnici a kerkata dobi lance od swarowski....
    Navistina neznam sto da gi daruvam :(
    Ve molam za idei ako imate vreme :*
    Ubava vecef vi posakuvam :*
     
  5. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
    дали кумата на крштевка носи торта?
     
  6. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Да :)
     
    На senjorita.lombardi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. CrAzZyYy

    CrAzZyYy Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    663
    Допаѓања:
    2.189
    Пол:
    Женски
    Здравоо!

    Ми треба помош и ве молам за коментери.
    На крштевка сме 4-5 деца кај сестра на блиска другарка. И незнаеме што да купиме дали сите заедно нешто бидејќи нели деца или секој посебно. Секој совет би бил добредојден :)
    ви благодарам позз :)
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.322
    Допаѓања:
    33.731
    Пол:
    Женски
    Кај нас кумата не донесе торта, бидејќи веќе имавме торта. Крштевката на син ми беше на денот на првиот роденден.
     
  9. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Убаво е да се однесе торта зашто сепак е кума. Ние за крштевка имавме 3 торти.
     
  10. senjorita.lombardi

    senjorita.lombardi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    1.207
    Допаѓања:
    755
  11. mili4ka123

    mili4ka123 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    2.333
    Пол:
    Женски
    Еден мој другар(20 години) е кум на една крштевка која треба да биде во скоро време. Неговите се разведени и моментално не се во државава. Тој ќе оди таму сам како кум но незнае обичаите какви се, каква улога има тој таму, што треба да купи,за кого.. се тоа. Па и јас не бев нешто информирана, па ако може некоја феминка да ми раскаже се што како треба да му пренесам на другаров. :$
    Инаку девојчето кое ќе го крштеваат има 4/5 години.
     
  12. merida

    merida Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    266
    На крштевка сум кај другарка ми ама не знам шо да купам. А и дојдени се во мк за крштевката само па сако поклонот да си го земе за таму, значи да не биде нешто големо ама па и алишта не ми се давват :( Дали е убаво да му купам патичина некои поубави? Ќе ги земам поголеми или ќе и кажам од каде се па ако сака може да ги смени. Некој ваш предлог? :?:
     
  13. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    790
    треба да купи две свеќи за во црква, да си плати ќе му кажат колку во црквата, да го облече девојчето, т.е. да земе облека и откако ќе го крстат во таа облека го облакаат(ова со бебиња го прават незнам за со поголемо девојче, најверојатно исто е) и поклон некој да му купи :D
     
    На silk и mili4ka123 им се допаѓа ова.
  14. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.606
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Da nadopolnam samo,kumot treba da mu kupi lance so krste( od crkvata se zema) i nesto blago da gi pocasti prisutnite na krstevkata.
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Na moite dve deca kumot ne I'm kupi lance so krste od crkva, a I jas sega pred dva meseci bev kuma I isto ne kupiv lance.
    Vo Sk. nema vakov obicaj ili sto I da e. :?:
    A za blago, nas kumovite ni donesoa torta za krstevkite na decata, a I jas nosev torta.
     
    На mili4ka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Во Сабота сум на крштевка кај блиски роднини па незнам што поклон треба да се однесе.. некоја идеја :?:
     
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.322
    Допаѓања:
    33.731
    Пол:
    Женски
    Најдобро ќе биде да однесеш облека - тренерки, фармерки и блуза, пантолони и блуза, фармерки и кошула, пантолони и кошула, патичиња, кондурчиња. Зависи колку пари си подготвена да дадеш. Син ми вакви поклони доби за крштевката.
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас мислев вакво нешто
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.322
    Допаѓања:
    33.731
    Пол:
    Женски
    А можеш да направиш и бовча, која што внатре ќе содржи маички, гаќички, боди, пешкир и бањарка.
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.708
    Допаѓања:
    2.023
    Луѓенца да ве прашам, утре сум на крштевка кума сум иначе.. И ми кажа мајка ми дека според адетот кумата не требало ништо да биде јадена од сабајле се дури да оди в црква и да го крсти малото..
    што адет е ова :^) јас ќе приумрам цело сабајле не јадена |(