1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    @emkaemka попот шиша, нешто кажува (не сум заслушала што на други крштевки) ја става косичката во црковно кутивче и им кажува на родителите да ја чуваат и тако даље. Ако така гледаш и држење бебе или свеќи не е свет чин па од тоа се состои крштевката, :D ако одиме у танчина ;)
    Anybody?! Да шишам ли бебе?
     
  2. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Не се разбравме, не пишав за тоа шишање, мислев за шишањето кое ти го спомнуваш, некое пред и ако добро разбрав викаш дека е свето.
    Мене ми е шишање ко шишање, ако има потреба и пред крштевање, година и што год ќе се потшиша бебе најнормално, па за крштевка попот свечено ќе потстриже некој прамен :)
     
  3. Autumn_

    Autumn_ Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    2.504
    Пол:
    Женски
    Ептен се избркавме со муабетот :D
    Свето мислев на чинот крштевка не посебно на шишањето а уште помалку на шишање кај фризер. А поентата ми беше, што ако целта на шишањето прамен од попот е тоа да е првото шишање и баш затоа да се чува во кутивче, а таквата коса нас ни останала кај фризерот на пример :$.
    Да не ме сфатите дека се правдам ама многу молитви упатив за да дочекам да си го крштевам бебето, па сакам да го истерам по редот на црквата, па ете ми остана ова да го разјаснам
     
    На cresa-jagoda и emkaemka им се допаѓа ова.
  4. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Аха сега разбрав.
    Се чува онаа коса од попот, таа е света, убаво рече погоре кажува и нешто кога шкрапнува со ножиците.

    Е сега дали бебе претходно е шишано, дали му е прво или петто е небитно, битно е кога попот шиша. Зарем оние што се крштеваат пред свадба, па на тие косата..
     
    На EuHenIa и Autumn_ им се допаѓа ова.
  5. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Зошто има луѓе без осет
     
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Бар платија ли во црква?
     
    На cresa-jagoda, Среќичка и LiliBoz им се допаѓа ова.
  7. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Сигурно не, не прашувај глупости!
     
    На cresa-jagoda, didisi и kukla21 им се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Бог да чува.. јас со вакви незаинтересирани не дружам, не пак кумови да ми се.
     
    На cresa-jagoda, Среќичка, didisi и 2 други им се допаѓа ова.
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Да само тоа :)

    Јас го оставам пешкирот што го носи мајката и попот вика овој е за тука за бебето кумот си го носи, слушаат и си ќутат
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Мајки што поминавте крштевка, како е церемонијата? Не сум била, а ќе правам сега. Купив зејтин сапунче мал пешкир и голем со оглед дека сакав дома да си исперам па ќе му дадам на кумот тоа што е за него.
     
  11. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Точно. Едно е да не знаеш како и што треба, а друго е да не си заинтересиран.
     
    На cresa-jagoda, didisi и kukla21 им се допаѓа ова.
  12. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Женски ај просветлете ме..во август ни се роди кумашинче, маж ми треба да го крсти, и сега кога се слушнавме да видиме што како им се плановите ни рекоа дека погача ќе прават крајот на октомври..тоа е она мекици што прават, ние така викаме, погача, се прави после 40 дена..и сега се мислам дали да чекаме тогаш да идеме или порано да го видиме бебето, и дали двапати да носам поклон, со крштевката па 3пати ќе се фати, што како да искомбинираме, дали да чекаме само за мекици и некој предлог што да однесам поклон, што кумата носи? За крштевка знам ама ова поима немам што како да биде??:whew:^_^
     
  13. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::handshake:
     
    На cresa-jagoda, Autumn_ и fana им се допаѓа ова.
  14. Independiente

    Independiente Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Здраво убави
    Крстела некоја дете во Пантелејмон Нерези???
     
  15. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.627
    Допаѓања:
    104.368
    Пол:
    Женски
    Јас не би идела на гости во куќа каде има бебе помало од месец дена. Кумови сте па ќе треба да спремаат и само да купат и наредат пак е мака, а мајката и бебето уште ред не фатиле. Почекај барем месец дена па и прашај дали и тогаш е згодно и појдете, блиски сте па нема љутиш.
    Нас ни беа кога бебе беше 2месеци.

    На мекици или погача ќе однесеш торта, пијалок и некое мече за бебе, може и памперс уште покорисно :D
    На повојница или првото гледање дали ќе купиш едно, ќе прашате што од реквизити сакаат, дали ќе правиш бовча па ќе носиш облека, бањарка, постелнина, играчка е ваше, па можете и пари да дадете, ваш избор. Благо или торта, ролат пак ќе носиш.
    За крштевка рече знаеш :)
     
    На cresa-jagoda, Autumn_, bella.s и 3 други им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    @bella.s и јас како @emkaemka мислам да не одите многу рано кај бебе. Мене така први ми се најави другарка да ми дојде и некако не ми беше сеедно. Ем не сакав да ја одбијам, ем ред немав со бебе. Не ни знаев да и кажам кога да дојде бидејќи бебе немаше фатено ред за дневно спиење. Едноставно не бев спремна да чекам гости. Да ми кажеше дека ќе помине така, ај некако, ама најава за „официјална„ средба и те како ми беше комплицирана. И да решиш се да купиш, пак треба на маса да ги ставиш.
     
    На Martka, cresa-jagoda, bella.s и 4 други им се допаѓа ова.
  17. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Искрено и мене не ми се иде пред 40, по мене си знам како е, плус они имаат 3 мали деца, кумицата е со царски а помош немаат па замислувам во каков хаос се..ама мене ми беше дека сме кумови па да не речат ете не сакаме да го видиме 2 масеца, за да не ни замерат..сепак ќе почекаме.. @emkaemka @kukla21 , ви благодарам најмногу :)
     
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ако ти е незгодно, кога ќе се чуете со нив ќе им кажете дека сакате чест да направите и да го видите кумашинчето, ама дека ја разбирате ситуацијата и фактот дека им трена малку време и простор за "адаптација".
     
    На cresa-jagoda, mal.ecka, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Доколку мислиш дека така ќе помислат можеш да одиш сама ти на едно кафе преку ден на 15 мин-пола час. Ќе им кажеш дека не сакаш да правиш гужви па нареден пат да фатат ред ќе одите со сопругот. Доколку одиш така однеси некоја ситница колку да не си со празни раце, па со сопругот кога ќе одите ќе им однесете поклон
     
    На cresa-jagoda, Leo_29, kukla21 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Се кажува на врат рисјанче го зедов христијанче ти го враќам.
    Ние ова не го направивме.
    Инаку кумот треба да биде гладен и жеден додека крсти барем кај нас е вака.

    Инаку кај нас попот косичката ја фрли во тоа што го капеше бебето не ни ја даде.
    И си побара да го почестиме.