1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крштевка

Дискусија во 'Бебе' започната од soncicko, 6 февруари 2011.

  1. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    вакво нешто првпат слушам, дали кумата ќе биде јадена или не, тоа нема врска со целата поента на крштевката. твој избор е сепак.
     
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.708
    Допаѓања:
    2.023
    Ајде јас не сум толку упатена со тие адети и глупости.. ама еве мајката на кумчето мое и се јавила на мајка ми и и' кажала дека кумата не треба да биде јадена се дури не го крсти кумчето во црква.
    Ете и мајка ми се зачуди.. до сега сум била на крштевки на блиски и не сум слушнала дека кумот/кумата треба да биде гладен се дури не го крсти бебето :tmi:
     
  3. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Вистина е, ние во Јуни бевме кумови и требаше да бидеме гладни.Зошто е ова вака незнам ама ништо не јадевме, не ставија во мисла па ај правевме како што ни рекоја :) И тој што ќе го држел во рака не требало дури ни вода да се имал напиено дури не поминела крштевката, н акое што ние останавме еве вакви :o :rofl:
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Jas bev kuma pred skoro 2 meseci. Krstevkata bese zakazana vo 15casot i bev i doruckuvana i rucana. Mene denot mi pocnuva vo 06 casot nautro i navistina nema nikakvi shansi da ne jadam cel den.
     
    На kammam му/ѝ се допаѓа ова.
  5. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Пет пати сум била кума, и тоа и во различни градови и цркви, плус на куп крштевки сум била, и баш никогаш не сум чула за нејадење (посебно непиење вода, ај следно кумот и забите да не си ги мие, па ептен забавно ќе биде :D ).
     
  6. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    се размислувам сега, па ми текна, евентуално таа мајка на кумчето, да не помешала нешто со причест. оти ако се причестуваш тука има посебни правила, меѓу кои и нејадење и непиење вода. инаку ова со крштевката не знам баш...
     
  7. a.c.k.a

    a.c.k.a Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    608
    јас сум слушнала за тоа кумот да биде гладен и чист (да нема односи ),ете мојот дечко кога го крсти кумашинчето ниту доручкуваше ниту вода пиеше
     
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    И нашата кума имаше јадено, а и наздравено пред крштевката со алкохол... всушност никој не ни кажа вакво нешто, најверојатно се некои останати адети, а не црковни правила.

    И за причест , нели детето треба да се однесе на причест после крштевката, нема врска дали е јадено или не, се работи за бебе/мало дете.
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Moze da e jadeno.
    Inaku do 7 god. dete moze da se pricesti i bez da posti za razlika od vozrasnite.
    I da, treba kumovite da bidat "cisti".
     
  10. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    ^
    Во врска со тоа кумот да е е гладен, односно да не е јаден на крштевката, се практикува кај народот од празно суеверие. Дури има и објаснување- да не го болело ушенцето на бебенцето!!!!!!!!!!!! :lol:
    Не е проблем, нема да јадам, и онка крштевките кај нас се наутро, најдоцна во 10 часот, ама е без везе.
    Баш на попот кога го прашав за ова, слатко не насмеа и кажа демек, па не знам колку твоето (не)јадење може да придонесе на детево да го боли увцето :rofl:
    Ама кога родителите на бебенцето се суеверни и ќе те замолат или предупредат дека не треба да си јаден...што ќе чиниш. ????
     
  11. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Мамички а да кажете предлози за ресторани или кафани. Се работи за помала крштевка.
     
  12. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753


    во кој град ?
     
  13. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Скопје
     
  14. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Tomce&Sofka, vila Dva Elena, restoran Petka vo blizina na Beverli, Restoran Nacional, Bonimi,Belvi, na skara kaj Zlate, Dojrana kafana....mnogu ima, zavisi kade sakate dali vi e blisku do crkvata ili ne vi e bitno, kolku sredstva imate na raspolaganje, kolku gosti...itn....otvori Zlatna kniga i sigurno kje najdes nesto.
     
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    ПРОВЕРИ ИНБОКС НЕМОЖЕВ ПРЕМНОГУ ЛИНКОВИ ДА СТАВАМ ТУКА.НЕКА ВИ Е СРЕЧНА КРШТЕВКАТА И СЕ НАНЈУБАВО. СЕ НАДЕВАМ ТИ ПОМОГНАМ ДА ИЗБЕРЕШ НЕШТО
     
    На TeaB му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.734
    Допаѓања:
    253.055
    Пол:
    Женски
    Edno cudno prasanje, znaete li vo koja crkva krstilnicata e na prizemje? Odnosno nema skali pri vlez.
     
  17. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.360
    Допаѓања:
    21.342
    Пол:
    Женски
    Ако ти е за во Скопје во црквата Св Спас во населба Маџари и во Св Архангел Михаил во населба Автокоманда крстилницата е во куќичката до црквата односно карши црквата.
    А смеам ли да те прашам зошто бараш така.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.734
    Допаѓања:
    253.055
    Пол:
    Женски
    Фала за одговорот Ирена, за Архангел Михаил се мислев ама не бев сигурна а Св. Спас сосема ја заборавив а знам дека е на приземје.
    Свекрва ми е во инвалидска количка а сакам и она да дојде па затоа барам попристапно место а не како Св. Петка на пример, по нивните скали и здрав човек повозрасен тешко се качува.
    Фала уште еднаш.
     
  19. kasiopeja

    kasiopeja Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    39
    Ние ја закажавме крштевката во Соборна.Таму крстилницата се реновира па крштевањето се врши во свечена сала што се користи за црковни приеми.Жените што продаваат свеќи ни го покажаа просторот.Срцето ми застана кога видов колку е убаво и баш доликува на таков чин.Просторијата е кружна и целиот простор е во бел мермер.Ако можам ќе поставам слики по крштевањето.
     
  20. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.734
    Допаѓања:
    253.055
    Пол:
    Женски
    Закажавме ден по роденденот за да биде сабота па да може да прославиме се заедно со повеќе луѓе во Св. Петар и Павле во с.Лисиче. Уште да се погоди некој убав сончев ден ќе биде одлично, има преубав двор црквата па штета е да не направиме некоја фотка а и да поседиме малку.