1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. Martinka bt

    Martinka bt Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2016
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    536
    Пол:
    Женски
    дали некој ке патува од битола за ксамил од 17,08 сакаме да одиме со кола но некако не ни се оди сами :)
     
  2. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    дали има некој отидено како е плажата,водата? за шетање кај е поубаво коллку е одалечено саранда од ксамил? и кај е поубаво да се сместиш?
     
  3. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.729
    Допаѓања:
    55.304
    Пол:
    Женски
    Девојки да ми кажете од каде е најдобро да се патува за Ксамил, преку Грција или Охрид? Секако мислам на патот.
     
  4. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    искуства од ксамил кај е најубаво да се сместиш и дали е блиску саранда за шетање на вечер или има и во ксамил ?
     
  5. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Преку Охрид искрено е многу лош патот незнам дали сега е направен ама не верувам.
    Најубаво преку Грција да одите викаат дека патот бил одличен.
     
    На lost123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    870
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски



    Во Саранда е дефинитивно подобро да си сместена а во Ксамил да одиш на плажа .. Саранда е градче каде што има што да се прави и каде да се шета и денски и навечер кафичи , ресторани , шеталиште, бутици .. има и добри плажи не се како во ксамил но за млади се супер има денска шема , Ксамил е преубав за плажа , песокот водата убавини .. Но ако си во Ксамил сместена освен добра плажа нема друго што да видиш навечер сигурно би ти било досадно .. Затоа мој совет Саранда барај смештај а иди во Ксамил на плажа.. а да и Саранда и Ксамил се многу блиску некаде 20 тина ми возење има автобуси и комбенца што ја возат таа релација цело време ...
     
    На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
  7. agnes

    agnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2013
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    Дали има некој што ќе патува за ксамил од 06.08 нека пише инбокд
     
  8. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Женски да препорачате смештај во Ксамил блиску до плажите со нормални цени? :)
     
  9. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Мојот впечаток за Ксамил
    Одевме преку Грција. Патот во Грција е преубав, автопат е и се мине бргу. Во Албанија патиштата се за нијанса полоши од нашите. Кога влегуваш во Ксамил, прво нешто што помислуваш е дали се водело војна бидејќи на страната од кај заливот има многу разурнати куќи и неасвалтирани улици. Всушност, во последните неколку години биле урнати 280 градби поради немање дозвола и не градени по урбанистички план.
    Ви препорачувам таму да најдите смештај, и да е поблизу до морето отколку заливот. Делот од кај заливот се ридови и полно стрмнини.
    Плажите се убави ептен и водата е убава, само што се помали. И 98% од плажите се со лежалки, така да ако сакате вие да си поставите чадор, ептен тешко ќе најдете такво место. Лежалките се во просек 1000 леќи, освен на Лори Бич-700 леќи, Кристал Бич-700 леќи. Некаде знаат да бидат и над 1000 леќи, како на пр на Бора Бора. Според мене, лежалките се најскапиот дел од одморот вп Ксамил. И секаде, ама баш секаде да барате сметка! Бидејќи на мени една цена, келнерите наплаќаат друга.
    Има многу ресторани, таверни, барови, ресторани за брза храна и сл. Цените на рестораните покрај море се поскапи. Јас буквално секоја можна морска храна ја пробав - Школките и Sea Bass рибата ми се врв!
    Бевме со чамец до островите. 3000 леќи е цел чамец да те однесат и си кажуваш саат за да дојдат да те земат. Лежалките се 1000 леќи на островите. Да знаете дека не се ништо посебно, впрочем најгрда плажа ми беше. Подобра варијанта е да земете педалинка, околу 8-10 евра на саат се и да отидете до таму, искапете во морето и да се вратите.
    Други плажи кои се неколку км надвор од Ксамил би ви ги препорачала се Пулебарда и Паскири - препреубави се.
    Се' на се', мене ми се допадна Ксамил. Не се уште дојдени до ниво на Грција, ама се ептен попријатни и поуслужливи од Грците. Сите куќи се нови, чисти и смештајот е преефтин во споредба со Грција.
     
    На kikin и Thallia им се допаѓа ова.
  10. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    moze kontakt za smestaj?
     
  11. Sungold

    Sungold Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Јас моментално сум во ксаммил и навистина е пррубаво. Воопшто не е скапо има многу плажи и сите плажи им се навистина убави.Мора да ја посетите Бора Бора и Манастир.
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    може контакт за смештај ?
     
  13. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Дали може да се најде смештај на слепо?
     
  14. Sungold

    Sungold Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Да лесно е за смештај. Безброј луге чекаат на патот што нудат соби.Ние тука најдовме 25евра од соба но дупла соба дневна плус спална со тараса клима тв кујна вила адријана на букинг и мн е близу
     
  15. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Има ли да се купат туристички картички за интернет во Ксамил?
     
  16. Lolita5

    Lolita5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    386
    Пол:
    Женски
    Викаа заради тоа што е Крф блиску, имало превоз од Ксамил до таму? И до Саранда има комбе негде или такси ?
     
  17. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.432
    Допаѓања:
    4.624
    Од Ксамил до Крф се оди секоја недела со брод - 40€. А секоја сабота до Парга - 30€. А за од Саранда незнам.
     
  18. Sungold

    Sungold Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2017
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    за до Саранса има автобус линија го гледам стално кога си идиме од плажа околу 7 и знам дека лугето чекаат во центарот на улицата. веднаш до станицат има канцеларија информации за туристи ке ви кажат се.

    инаку саранда е само убаво за навечер има мн барови бутици и поголемо шеталиште.Но за плажи и чистота Ксамил е незаменлив.Ви препорачувам да најдите смештај во ксамил
     
  19. salat43

    salat43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    Дали може контакт за вилата или име од вилата дани кажете? Благодарам :)
     
  20. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не знам ова со смештај да барам таму ме буни, уште се двоумиме дали да одиме во Ксамил, ама па едни пријатели минатава недела цел ден барале смештај во кслами не нашле, па се вратиле во саранда - и таму не нашле, и на крај заминале во валона....Искуството за таму барање смештај некој да споделите...