1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Ксамил (Албанија)

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од T-At, 2 јули 2011.

  1. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Вчера се вратив од Ксамил, па да пишам дур ми е тазе.

    Цените за лежалките, маркетите и рестораните константно се менуваат. Најниски се во јуни, највисоки во август. Цените во маркетите се за некои 20-30 % повисоки од Македонија, со исклучок на одредени производи кои се исти, а ретко да најдеш нешто поефтино. Во секој случај, не вреди да носиш храна од Мкд.

    Цените во рестораните се доста ефтини. На секој чекор има пицерии, паланчикари, ресторани со морска храна, маркети, менувачници, итн. Морската храна им се движи од 500 до 1500+ леќи, зависи што би јадел. Пиците им се горе-доле од 400 до 900 леќи. Гиро 200, отворено (огромно) 400. Хамбургер 200, тост 150. Паланчики 200-400, вафи 400-600. Сладолед топче 100. Нивни пива, кафиња и сокови во ресторан околу 150, максимум 200.
    Би ги препорачала Hello Creperie за палачинки и вафли, ептен се вкусни и не се скапи. FastFood KOKO за гиро, поготово отвореното. Momento Pizza за пица, ептен добра е таа со ракчиња. Bar Restorant Palma за морска (језда според муабетот со други луѓе, никаде нема да згрешиш, сите ги фалат), 500 леќи голема локална риба, 700 октопод, 900 големи ракчиња, 750 мешавина од мали ракчиња, лигњи и мали октоподчиња, пола литро локално винце 300. Сите порции им се за двајца.

    Од плажи, најмногу идев на Bella Vista од 2 причини: прво, вилата ми беше веднаш над плажата, второ, плажата е баш океј.

    20190724_165435.jpg

    Tиркизно заливче е Бела виста, лево од ридчево е Лори, а следна е некоја приватна со камења. На ридчето што е лево до мостчето има free zone за поставување свои лежалки, пешкири и чадори што баш топ ми дојде. Лежалките низ цел Ксамил се одвратни, прљави со флеки, пожолтени, некои подискинати. Плажата е некој фејк песок, бел. Плиткиот дел е тиркизен поради белиот песок. Има кафуленца со ефтини кафиња и пива.

    20190725_191420.jpg

    Не дека нешто сум вау импресионирана од Ксамил, ама зајдисонцињата ми беа омилени.

    DSCF0819.JPG DSCF0575.JPG DSCF0779.JPG

    Од Бела Виста пешачејќи по плажата ќе стигнете до едно кафуле Africana, веднаш до нивните лежалки има free zone за поставување свои работи, но искрено не ја препорачувам, плажата е со камења и грда црвена земја, водата е со камења како да си во Пештани. Но, веднаш после ова кафуле, следни уште една мала преубава тиркизна плажа со сите бел песок.

    Понатаму ако продолжиш со пешачење ќе стигнеш до Бора Бора, која не ја препорачувам иако им е најпопуларна. Всушност затоа и не ја препорачувам. Тиркизното заливче како и секаде е премногу мало за гужвата која се создава. Плажата е ектремно пренатрупана. И тука има free zone, но пре пренатрупана е и во вода и надвор од вода.

    Се што треба да направите е да продолжите на слредната плажа, според мене најубавата. Мислам дека се вика Saranda, веднаш над плажата се наоѓа ресторанот Tre Ishujt.

    20190723_135632.jpg

    Плажата во споредба со другите е поширока и подолга, има и доста голема free zone (десно на фотографијата). Водата е најчиста, најпроѕирна, тиркизна со мек песок. Има неколку мостчиња, па може да се препливува, лево и десно од фотографијата има уште многу плажа. Може да се преплива до поголемото островче, јас тоа го направив. А може и да се изнајмат педалнки (како и секаде), цените им се околу 700-1000 (зависи каде) леќи од саат. Помеѓу плажата и островчето има огромни "душеци" за скокање во вода, мислам дека беше евро за да го користиш. Има повеќе ресторани, над плажата има и продавнички. Од Бела Виста по пат оддалечена е 850 метри (според google maps), буквално се стига за 10 минути пеш.

    20190723_134304.jpg 20190723_134958.jpg

    Десно од плажава има уште повеќе ресторани и хотели и навечер препорачувам тука да си шетнете. Си рокаат нешто нивно, нешто популарно латино рнб, тоа им се нивните "дискотеки". Убаво е за шетање, во најмала рака.

    Искрено, не дека сум вау импресионирана ко да станува збор за Бали, ама се изненадив. Не очекував дека толку ќе ми се допадне. Башка не е скапо. Вреди да се посети за промена.

    DSCF0697.JPG DSCF0807.JPG
     
    На bebaa, NEA, Irreplaceablee и 7 други им се допаѓа ова.
  2. goldenrose6544

    goldenrose6544 Нов член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    najubav odgovor i opis za nekoe mesto do sega ! i slikite se predobri ! sekoja cest i ti blagodaram za opisot samo za prevoz da te prasam so avtomobil bese li preku agencija so bus?
     
    На bebaa, Irreplaceablee, Rose96 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.787
    Допаѓања:
    21.270
    Преку агенција, 45 евра. Од Скопје се патува до Битола и тука се префрлаш во друг бус, бидејќи превозот е битолски. На одење беше топ, на враќање во Битола накрца повеќе патници од седишта, луѓе мораа децата во раце да си ги носат. Се оди преку Грција, што е супер.
     
  4. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    албанија НИ СЛУЧАЈНО !!!
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Мис пиги

    Мис пиги Нов член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми кажете за која агенција станува збор?
     
  6. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.689
    Пол:
    Женски
    Би сакала да препорачаш место за летување.
    Читајќи те , никаде Не ти се допаѓа:)
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Искрено и јас истово го мислам, но не за цела Албанија, конкретно за Саранда, не можам да кажам за цела кога не сум ја посетила целосно, ти цела ли си ја прошетал? :)
    Некои па и се задоволни, секој со личните преференции. :)
     
  8. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.689
    Пол:
    Женски
    Јас па убаво искуство имам од Саранда. Ама пред 11-12 год бев, само што почнуваше да се гради.
    Од тогаш Албанија не сум стапнала
     
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Јас 2013та, лош смештај се погоди и плус плажата некако беше лоша со камењата, брат ми уште и мал беше многу, плачеше нозете ги испоисекол... Сега може и подобрено да е, не сум била ни ја :D
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    турска грчка бугарија кипар египет...

    нејкам на карта да ја погледнам а не па да одам таму !

    за журка и провод златни песоци дефинитивно
     
    Последна измена од модератор: 2 август 2019
  11. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    да ве прашам цените на приватните апартманите како се движат? и како се разбирате мислам англиски?
     
  12. homer simson

    homer simson Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2019
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    193
    Пол:
    Машки
    англиски JO fol shkip инаку се православни 80%
     
    На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам за плажите во Ксамил. Моментално сум тука и иако сме со бебе, не не спречува да шетаме. Многу убава плажа е и Pasqyira или Огледало. Негде 10мин надвор од Ксамкл накај Саранда. Водата е преубава, чиста, цените се околу 1000леки. Попладне има браново, ако сте нивни љубители. Плажата е крупен песок. Пред неа се наоѓа Pulebarda, пред 4,год дива плажа сега топ средена. Од Ксамил накај Саранда има и еден кампинг. Најубава вода што сум видела тука, иако трет пат ми е во Албанија. Тука се камења ама водата е стакло. Има кампери, нема мн народ, баш за релаксација, цените се 500леки.
    Бора бора е ок, таа и околните плажи со тоа што бидејќи е најпозната и најнечиста е поради луѓето, а и доста поскапа. Единствено што ми прави кеиф е што е ептен ситен песок.
    Цените се горе доле исти, малце поскапи од кај нас, пивото во кафичите им е околу 150-200леки
     
  14. 5star

    5star Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    24
    Дали некој има инфо за малолетно лице на граница бараат задолжително пасош, или? Затоа што нели полнолетните само со лична карта преминуваат?
     
  15. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Пасош обавезно
     
  16. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Дали некој бил во вила луна ксамил?
    Ме интересира каква е вилата. Секако нема одмор во Грција барем Албанија да одиме.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Јас сум моментално во Ксамил и ептен ми се допаѓа. Патувавме преку вардар експрес, ни организираа и превоз и смештај. На граница немавме никаков проблем, си поминавме многу брзо.
    Тука дечки, маска никој не носи. Ни се смееја првиот ден дека носиме. Од една страна се радувам што нема многу туристи и гужви а од друга страна жално е што живеат некои луѓе од тоа. Пред секоја куќа и вила има луѓе што чекаат и нудат смештај. Ние не знаевме дека може да најдеме толку лесно па уплативме во вила Алекс. Блиску е до бела виста плажата.
    @MissChievous ти благодарам за мислењето погоре, ептен ми се најде. Како водич ми е ❤
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dade123

    dade123 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    516
    Допаѓања:
    1.181
    Пол:
    Женски
    Кажими како е во однос на цените? Јас во четврток ќе одам Ксамил во вила Луна и таа била блиску до плажа бела виста.
     
  19. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    PCR test baraat na granica?
    @Ema.Sk колку ве кошташе аранжманот?
     
    Последна измена: 23 јули 2020
  20. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.164
    Допаѓања:
    37.888
    Пол:
    Машки
    Не :)