Куклица

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од sadgirl21, 30 јуни 2014.

 1. sadgirl21

  sadgirl21 Форумски идол

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  7.316
  Допаѓања:
  8.392
  Легендата вели дека многу одамна во селото Куклица се случила голема трагедија. Момчето, во кое една девојка била бескрајно вљубена, се оженило со друга, поради што разочараната девојка ги проколнала младенците. Кога дошол свадбениот ден, навидум се било во ред: се собрале сватовите, стасале и другите гости, веселбата почнала. Во моментот кога младенците се бакнале, клетвата се остварила и сите свадбари се скамениле. Скаменетите свадбари и денес сведочат за гневот и за болката на несреќната девојка.

  Селаните го викаат местото "Весела свадба" зашто сватовите останале насмеани, а младенците се скамениле во нежна прегратка. Поради овие скаменети "кукли", и местото го добило своето име - Куклица.  Го имате посетено местово?
  Ве молам, споделете ги вашите импресии. :)

  Јас имам одено многу пати, и секој нареден пат ми е убаво искуство. Дефинитивно, совршенство на природата.
  Според мене, едно од must see местата во земјава.
  Инаку, во близина има и ресторант 'Куклица етно'. Преубаво уредено место, фина храна и пристапни цени.
   

  Прикачени фајлови:

  • 4dK2LJ5.jpg
   4dK2LJ5.jpg
   Големина на фајлот:
   357,5 KB
   Прегледи:
   70
  • hHtcbEr.jpg
   hHtcbEr.jpg
   Големина на фајлот:
   469 KB
   Прегледи:
   69
  • vrX9HVP.jpg
   vrX9HVP.jpg
   Големина на фајлот:
   411,7 KB
   Прегледи:
   70
 2. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.447
  Пол:
  Женски
  Го имам посетено еднаш, интересни се куклите.
   
 3. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.922
  Јас се мислам 2 години уназад да го посетам, али тешко иде. :rofl::rofl:
  Да затопли и таму сум. ]:)
   
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.577
  Допаѓања:
  6.582
  Ресторанот Етно Куклица таму ли е, во селото или во Кратово?Блиску ли се куклите до ресторанот?Цените како се, услугата во ресторанот?Споделете искуства ако сте биле и колку е далеку селото од Кратово?
   
  На irina.007 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. irina.007

  irina.007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  75
  Ресторанот се наоѓа на неколку минути од местото каде што се наоѓаат камените кукли, храната е преубава , а цените се многу пристапни сок 50 , кафе несс 50 итн , услугата е перфектна https://www.facebook.com/KuklicaEtno?fref=ts . Инаку ресторанот и куклите се некаде на 25 минути возење од кратово . Пиши ми друго нешто ако те интерсира .
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 6. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  15.506
  Пол:
  Женски
  Јас бев претходниот викенд работно нели, ама дечкиве од Куклица Етно се топ! Искрено се запрепастив од вниманието и услугата. Малку не ми се допадна затоа што немаа мед за со чајче, ама нејсе.

  Тоалетите им се супер чисти, со освежувачи, со се! Амбиентот им е топ, ми се допаѓа градината со детското катче. :)

  Од куклите е оддалечен 5 минути, луѓево си ја знаат работата дефинитивно, уште да го збогатат менито со некои финеси и ќе им дадам 10ка! :)
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.577
  Допаѓања:
  6.582
  Убаво место. И јас го препорачувам да го посетите. Само не ми се допаѓа што околу куклите имаше отпадоци, ама тоа е нашата култура.
   
 8. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.641
  Пол:
  Женски
  Интересно место со своја легенда, добро е да се посети, посебно што сега таму има и етно-ресторан, така што посетата би била уште поинтересна.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Brinetka и 5 други им се допаѓа ова.