1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас на 180 ги печам.. :)
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Сакам да направам чорба ориз и спанаќ,онака течна ептен да е, ама имам само кафеав ориз, какокда варам со него, оти тој многу време се вари и од спанаќот ништо нема да остане од толку варење, некој идеjа?
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.656
    Пол:
    Женски
    Да го киснеш преку ноќ, да омекне. Пократко време се вари така. Или свари го прво оризот, после додај го спанаќот.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.853
    Пол:
    Женски
    Имам остананато малце мелено месо и ми текна на домашни кнедли за супа, ама не можам да најдам никаде рецепт за нив, знае ли некој како се прават? Сакам да збркам и да направам со домашна супа.
     
  5. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    https://moirecepti.mk/post/кнедли Можеш кнедлите вака да ги направиш и плус да го додадеш меленото месо (кратко пропржено со кромид).
     
    На TutiFuti и 1209 им се допаѓа ова.
  6. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Напишете ми некој добар рецепт за принцес крофни ве молам...
     
  7. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Јас обожавам кнедли,се давам во нив.
    1 јајце
    3 лажици големи гриз
    1/2 лажиче мало маргарин се мешам заедно во филџан и оставам да одстои во фрижидер 15 минути.
    Супа обично земам од Кам -добра супа посна .
    Ставаш вода да зоврие,и полека со врв на мало лажиче ги спушташ кнедлите да се варат и на крај ги додаваш кесите супа.Можеш и плус фиде или мевце од копанче :D
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Elena-123

    Elena-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2013
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    322
    apti_langkorn_reis_kochbeut_4.jpg Да ве прашам една смешка:lol::wasntme:...Ако една ваква ќесичка ориз ја сварам со млеко и потоа и ставам шеќер и цимет/какао.. дали ќе се добие сутлијаш?? 8)(facepalm)
    И со што гиготвите и како? Јас ја варам кесичката, потоа ја ставам во чинија и си додавам масло, сол/вегета, некогаш и зеленчукова златна мешавина( замрзната купена, па потоа и таа сварена)и така си јадам.А друго некако поинаку да го зготвам?Како?:^)
     
  9. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    866
    Допаѓања:
    1.085
    Пол:
    Женски
    Ве молам некој да ми пише Добар рецепт за вафли ??
     
  10. Blue.Sky

    Blue.Sky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2013
    Пораки:
    941
    Допаѓања:
    11.403
    Пол:
    Женски
    Јас обично оризот го варам во вода бидејќи при варење се згуснува од самиот ориз и потоа кога е сварен оризот додавам млеко од око....па ванилин шеќер, или шеќер и екстрат од ванила добива многу добар вкус. Друга алтернатива за солен ориз е печен, можеби ви е чудно но јас ставам томатело сос пред печење (не ми замерувајте обожавам домати).
     
    На Dust и Elena-123 им се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Солен ориз - варен или печен, го приготвувам со вода во која имам растворено коцка за супа.
    Превкусен е така, немам потреба од дополнителни зачини. :)
     
    На Animali и Elena-123 им се допаѓа ова.
  12. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Хаха си ја најдов својата копија. Не се зезај со овој ориз нема да направиш сутлијаш. Односно, можеш да направиш ама нема да го има оној убавиот вкус. Инаку и јас го правам истото со овие кесички само што јас сум уште по практична односно поголема мрзливка. :PГо варам со кесичка неколку минути оризот, ја фрлам првата вода и ставам друга, ја истурам недоварената кесичка, ставам брокула, мешавина, масло и доварувам. Се во едно тенџере:$. На крај си ставам пармезан или моцарела. :D
    @Mishela и јас правев порано така се додека не дознав колку нездрави се тие коцки. Сега сама си ги додавам зачините, куркума , оригано и сол.
     
    Последна измена: 14 април 2019
    На Elena-123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hortenzija

    Hortenzija Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2019
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    13.485
    Пол:
    Женски
    Proveren recept za sutlijas a i preubav e 250 gr seker,250 oriz 1 litro mleko 1 litro voda 1 vanila se vari na tivko dodeka se svari orizot
     
  14. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.962
    Пол:
    Женски
    Некој што се разбира да ми одговори.Вчера правев намаз од авокадо,ставив 2 полумеки авокада,пола лук,пола лимонов сок,маслиново масло 2 капки и малку вода.Го изблендирав во нутри булет.Топ си беше,после тоа шо остана го затворов со капакот и го шибнав у фрижидер.Сабајлето кога видов намазот од зелен станал кафен скроз.Зошто е тоа така? и другпат ми се дешавало ама никогаш не ми отемнувал
     
  15. Love 83

    Love 83 Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    I mene mi se slucilo istotaka ama samo koga ke sum go ostavila otvoreno bez kapak
     
  16. AngIv

    AngIv Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    823
    Допаѓања:
    8.999
    Дали некој може да ми го каже рецептот, смесата за приошките на свадба во ресторант што ги дават?
     
  17. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    Феминки, имам соја сос ми стои у фрижидер, досега користен само малце со сарма и павлака комбинација.
    Но, не ми текнува како да го искористам за друго, еднаш ставив во тестенини многу грдо беше.
    Чаре?
     
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.297
    Допаѓања:
    83.253
    Пол:
    Женски
    Со ориз,свинско месо и пилешки стек пропржено ако е се додава при крај и има убав шмек,селска тава со месо,заленчук пропржен со соја сос,морски плодови ....
     
    На Animali и 1992g им се допаѓа ова.
  19. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Очекуваме деновиве да ни испадне првото забче,па сакам да направам некои колачиња во форма на забче,ако некој има правено ве молам пишете ми рецепт и како се прави :):)
     
    Последна измена: 13 мај 2019
  20. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    На 177 страна од темата рецепти од фемина инстаграм има два рецепти постирано. Еден мој еден од Манако. Види и ако треба нешто слободно прашувај.
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.