Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  9.121
  Допаѓања:
  47.233
  Не е многу 250 грама брашно за еден човек?
   
 2. orhideea

  orhideea Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  5.264
  Допаѓања:
  52.364
  Многу е, ама толку ми е мерата за квасецот. На 200 или 150 гр ќе треба помалку од пола пакетче квасец или лажиче.
  Јас вака ја правам па останува малку и за другиот ден.
   
 3. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  3.126
  Пол:
  Женски
  Колку време можи да стои отворено Томатело во фрижидер..?
   
  На sleepingbeauty му/ѝ се допаѓа ова.
 4. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  753
  Колку сакаш, ако добро лади фрижидерот.
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  Глеј да го искористиш во рок од недела-две, оти мувла фаќаат, како топка се прави внатре. Ми се има случено, оттогаш само домашно користам, или ако немам домашно, мало пакување купувам.
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Troi

  Troi Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  329
  Допаѓања:
  758
  Пол:
  Женски
  Има ли некој рецепт за пралини? Сум правела посни, но сега мрсни ми требаат. Конкретно сакам да ги наполнам со некој фил.
   
 7. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Јас правев прошлиот месец едни со цели малини внатре, едни со путер од кикирики, едни со сецкани лешници од Кам има едни готови карамелизирани и пудинг од лешник како фил дојде, убави се и со еурокрем и лешниците, со дулче ди лече еден фил има готов во Рамстор, хопла со мелени наполитанки, хопла со бисквити и банани....
   
  На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  10.505
  Пол:
  Женски
  Дечки,некој леп испробан рецепт за сникерс торта да не имате?
  :$
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Многу често правам сникерс зашто најомилено благо ми е ,имам рецепт (испробан значи ) ама сабајле ќе го пишам :)
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  @GirlRose повели
  8 белки се матат со 18 лаж.шеќер па се додава 200 гр.печени и сецкани кикирики,1 лаж.какао и се пече на хартија 30 мин.на 180 степени.
  Фил :
  150гр.шеќер да врие со 50гр.вода и се додава 50гр.чоколадо ,1лаж.какао и да се згусне.1 маргарин се мати со 150гр.шеќер во прав ,8 жолчки и 300 гр.печени сецкани кикирики
  Одозгора се става глазура од 1 чоколада со 3 лаж.зејтин .
  Пробај ја тортава ,превкусна е
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 11. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.231
  Допаѓања:
  10.505
  Пол:
  Женски
  Фала златна. :hug::f:
  Ми се гледа лесна и не многу скапа.Овие по нет многу работи имаат.
  Ќе постирам слика и впечатоци. :wasntme:
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Нема на што :hug:
  Пробај обавезно и ќе кажеш:).Ако имаш нешто нејасно при правење слободно прашај ,со години ја правиме се по овој рецепт и нема утка :D.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  1.605
  Девојки дали некоја знае рецепт за вакво колачи? И како се цртаат одозгоре? Screenshot_2019-07-30-13-15-59.png
   
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Ако не си правела тешко е ова. Ова е Ројал ајсинг, си бара трпение и дарба, без тоа џабе е се. А за колачите побарај на нет било какви путер бисквити, погледни некое видео за ројал ајсинг и пробај.
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  Мислам дека има и фондан, не е се ројал ајсинг. Бројките и подлогата ми личат како од фондан. Буквите се ројал ајсинг.
   
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Не знам, мене ми е ова се Ројалче.
   
 17. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  9.529
  Допаѓања:
  117.117
  Јас правев запчиња за малото. Ич не е тешко за маневрација и правење. Напиши ројал ајсинг, ќе ти излезат рецепти.
  Само фин шприц ти треба. Види на јутјуб.
  Мене ич не ме бидува за цртање и декорации ама фино испадна.
  Сакам да ти кажам дека ептен лесно се работи со него и лесно се прави. Од белка од јајце е .
   
  На Sexybaby86 и Saraahh им се допаѓа ова.
 18. dade123

  dade123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2015
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  844
  Пол:
  Женски
  може некој да ми пишите рецепт за лазањи?
   
 19. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  @dade123 Повели предлог :


  И двата ги правам ,супер се
   
 20. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Zenski imam borovinki,sakam kompot da pravam i nesto da zamrznam,ama mnogu se so gjubre livcinja...nekoja finta za polesno cistenje?