Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

 1. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Нема, најтешка работа е таа, ако ги миеш одма ќе скапат, чисти на рака зрно по зрно. Пред 4 недели окапав 5 дена да чистам, 10 кила, едвај ги исчистив.
   
 2. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Of eve 6kila imam,tie za vo tegla gi mijam drugite samo ke gi iscistam...fala na utehata
   
 3. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  8.388
  Пол:
  Женски
  Ваш рецепт за чизкејк филот без маскарпоне?
   
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Место маскарпоне било кој кремсир ама нема да биде тоа тоа. Башка маскарпонето во Кам моментално е многу ефтино. А можеш и со кисела павлака место маскарпоне.
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  12.135
  Пол:
  Женски
  Предлог за ручек што не одзема повеќе од 1 час/ час ипол?
  Ми треба повеќе предлози, да си направам листа за неделава. Инајте само на ум дека се работи за тазе домаќинка хахах :)
  Се сетив на грашак и боранија. Друго?
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Ориз. Леќа. Макарони...
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 7. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  813
  Допаѓања:
  753
  Грав, летна манџа, печурки, пржени / печени тиквички, модри патлиџани, компир, зелка манџа, динстани пилешки џигерчиња, пиле печено.
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 8. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Имате некој брз рецепт за oat muffins? :*
   
 9. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Предлог за селско месо ,како го приготвувате ?
   
 10. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Пропржувам кромидче со морков и пиперка ама по на крупно, не ситно. Месо разноврсно, не само едно, свинско, пилешко, мелено како ќофтенца, телешко. Пржам прво кромидот значи, па го ставам во тавата (земјена или огноотпорна) најдоле, во истото тавче пржам прво ќофтенцата па ги ставам врз кромидот, па пилешкото, па свинското и на крај телешкото, како ги пржам така ги префрлам во тавата. На крај пржам печурки и тие ги додавам и во тавчето налевам или вода или сос од патлиџан (томатело) да зоврие. Сосот (водата) ги ставам во тавата и додавам зачини по желба. Ако ставам вода ставам во водата и едно кесенце крем супа од печурки, да се раствори. Долевам вода ако ми фали во тавата за да се покрие се и ставам да крчка во рерна. Откако ќе биде готово често знам да го отворам и одозгора да наредам кашкавал да се запече или павлака со рендан кашкавал. Сеа ќе мора да почекам за овој ручек ама така ми се пријаде...
   
  На anaja1, duffi, Love 83 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Фала ти многу ,разгледав повеќе рецепти ,меѓутоа сите некако различни ми беа ,сакав нешто испробано.
  Е сега дома имам крем супа од зеленчук ,можам да ја употребам или да си земам сепак од печурки ?
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Можеш, ќе даде густина на јадењето и вкус.
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Poppins

  Poppins Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2016
  Пораки:
  1.437
  Допаѓања:
  3.126
  Пол:
  Женски
  Како најубаво ви излегуваат (како ги спремате ) поховани модри домати и тиквичките ..
   
 14. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Сечам, посолувам, ставам зејтин да се загрее, нит многу нит малку. Брашно, јајце, презла е редот, ама презла ретко користам, претежно само брашно и јајце. Најубави ми се вака и јадам поише него ли месо што јадам.
   
  На Poppins му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  3.266
  Пол:
  Женски
  Предлог лесна смеса за бомбици? (само миксер да не треба)
   
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Хопла ја ставаш да се загрее не ја зовриваш, пред да зоврие ставаш чоколадо, колку мл хопла толку гр чоколадо. Така стопено и соединето пикни во замрзнувач, значи не матиш, со лажица мешаш (најдобро силиконска или дрвена). Кога ќе се стврдне стави во различни садови кокос, какао, јатки, мрвици, што ти е по ќеф и зимај со лажица топчиња, валкај и во тоа што сакаш протркалај ги да се соединат од сите страни. Милина е. Ова ти е рецепт ко за трафлс.
   
  На Пале 345 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Пале 345

  Пале 345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2017
  Пораки:
  290
  Допаѓања:
  3.266
  Пол:
  Женски
  Може. Фала ти.
   
 18. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.039
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми даде рецепт за трдиционални полнети бабури во тавче? (Не огноотпорен сад) Значи класични полнети бабури. :)
   
 19. GFlower

  GFlower Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2014
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  166
  Пол:
  Женски
  Ми требаат идеи за ручек кој може да се замрзне или да биде конзервиран, готов или полуготов. Нешто што можам за 10 минути да го ставам на трпеза. Планирам да направам конзервирано месо во тегли. Имате ли некоја друга идеа?
   
 20. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.039
  Пол:
  Женски
  Help?