Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

 1. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.611
  Допаѓања:
  47.382
  Пол:
  Женски
  Во масло упржувам кромид,мелено месо,ориз,вегета,црн пипер,црвен пипер. Јас обични пошироки зелени пиперки полнам или црвени што се за ајвар,ги затворам со парче компир. Ги редам во тавчето,додавам вода и во релна да се печат. Некогаш ако ми остане вода додавам брашно,масло и црвен пипер и се згуснуваат. received_1528741957205904.jpeg received_1820784838001613.jpeg
   
  На SunnyGirl2, Girl-Rabbit, duffi и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.039
  Пол:
  Женски
  Фала!
   
  На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  52.357
  Пол:
  Женски
  Итно! :D Зелник се премачкува ли со нешто одозгора пред да се стави на печење?
   
 4. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Јас секогаш попрскувам малку со зејтин пред да печам и кога ќе се испече покривам кратко со влажна крпа зашто не го сакаме многу крцкав :)
   
  На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  52.357
  Пол:
  Женски
  Најдов заборавено пакетче неотворени кори за баклава во фрижидер. Не пишува на нив рок, вака супер си изгледаат меки се и немаат мувла. Неколку месеци сигурно седат во фрижидер. Да ги искористам за нешто или да ги фрлам? А баш сакав штрудла со јаболко да направам. :wasntme:
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Ако биле во замрзнувач можеш, плус од рокот имаат 6м во замрзнувач. Па ако се уште меки и немаат ништо на нив, онда не ги мисли.
   
 7. Kataklinkers

  Kataklinkers Популарен член

  Се зачлени на:
  10 септември 2014
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  5.701
  Рецепт за свилени пиперки? Оние ајварските што стојат во оцет, па после една по една во врел зејтин. Не ја знам точната количина на оцет и вода.
   
 8. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  52.357
  Пол:
  Женски
  Кифли замрзнувате дури се врели или да се подизладат малце?
   
 9. manako1

  manako1 Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јули 2016
  Пораки:
  2.611
  Допаѓања:
  47.382
  Пол:
  Женски
  Јас ги замрзнувам млаки,потоа одмрзнати се како тогаш правени.
   
  На SunnyGirl2 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 10. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Свекрва ги мрзне топли, не да чурат нормално, ама топли и после на собна тт мислиш сега си ги правел.
   
  На SunnyGirl2 и SofiMar_ им се допаѓа ова.
 11. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Каде може да се најде прашак за панакота?

  Имаше едно време во Кам/Кипер сега ни таму, ниту пак во Веро.
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.748
  Допаѓања:
  48.359
  Пол:
  Женски
  Има у Кам, кај што се бадеми, лешници, семки, зачини за благо, во мали кутии се. Има и во Рамстор во кесички од Долчела. Побарај убаво има.
   
  На RAK91 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. RAK91

  RAK91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2019
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  875
  Пол:
  Женски
  Најдов во Кам, сега стигнале со новата роба.

  Ти благодарам :)
   
 14. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  7.258
  Пол:
  Женски
  Женски, дајте некој испробан рецепт за оние кнедли од гриз за супа ?
  Правев вчера по еден рецепт од youtube, како камчиња ми излегоа.
   
 15. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Да ти кажам јас ги правам наједноставно ,па супер меки ми излегуваат.Матам едно јајце со вилушка ,ставам малку зејтин ,зачини по избор и гриз .Смесата ја оставам малку потечна и да одстои извесно време (може и во фрижидер ) зашто од гризот ќе се згусне и со лажиче ги пуштам во супата .
   
  На Sexybaby86 и g8lQQk им се допаѓа ова.
 16. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  7.258
  Пол:
  Женски
  Благодарам, ќе пробам да ги направам така.
  Оној јас што го пробав од јутубе беше со путер, па се мати посебно белка, посебно жолчка бла бла ....и на крај камчиња :rofl:
   
  На Sexybaby86 и Love 83 им се допаѓа ова.
 17. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Пробај ,ќе видиш ,мајка ми од секогаш вака ги правела и нема утка.Само да пазиш да не биде смесата многу густа :)
   
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
 18. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  9.689
  Пол:
  Женски
  Правам колачи со мед и корнфлекс
  Внатре ќе ставам:
  Мед
  Корнфлекс
  Маргарин
  Шеќер
  Прво маргаринот и шеќерот да ги стопам па после да додадам се или како?
  Хелп:D
   
  На boomsleng му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  1.606
  Некои идеи како да ги искористам свежите печурки? Денес за ручек ги искористив пола.
   
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.100
  Допаѓања:
  74.430
  Пол:
  Женски
  Извади им ги дршките, наполни ги со кашкавал, сирење, што и да ти се наоѓа по дома, стави зачини по избор (јас им ставам бибер и оригано), стави ги кратко во рерна колку да се потпечат и тоа е тоа.
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.