Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

 1. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.501
  Допаѓања:
  106.101
  Не сфаќам шо е shortening? Маст?
  Така ми личи на сликите шо ги гледам и се става за плус маст најчето во теста за пити. Сега ќе ставам кокосово масло пошто видов дека то е замената пошто маст дома како шо има баба ми, јас немам. Ама не сум баш сигурна дека е тоа. Следно, вика дека постои vegetable shortening, каква е та зеленчукова маст?

  Засега се снајдов за денешната пита, ама да си знам за друг пат. :')
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски

  Некаква смеса е тоа, од масти, не е баш чиста маст како кај нас што правиме. Маргаринот ти е убава замена за тоа, ако немаш свинска маст. Сигурна сум дека прочита зошто баш shortening се користи за одредени теста (бисквитни).
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 3. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.501
  Допаѓања:
  106.101
  Да да, јас прам пита и веќе има путер, пишеше можи маргарин, или стврднато кокосово масло и пошто поблаго и демек блага основа прам овој пат ставив кокосово масло. Дефинитивно убо мириса ама да се испечи ќе видам дали ќе е океј на вкус. Еднаш праев со маргарин пита, и само заменав shortening со поќе маргарин и беше океј.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.601
  Допаѓања:
  132.928
  Пол:
  Женски
  Убаво ќе биде, ама кршливо и ровко, не еластично, всушност затоа и е битно кога да се користи путер/маргарин/маст.
  Штом е со кокосово, ваљда ќе биде ко со маст да си ја правела. Јас имам ставано кокосово во палачинки и пандишпан за колачи.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  1.605
  Ми донесоа многу карфиол. Некои идеи како да го искористам?
   
 6. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.747
  Допаѓања:
  48.358
  Пол:
  Женски
  Раздвој го на цветови, обари во солена вода, после во јајце па во брашно, пржи и уживај!
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Love 83

  Love 83 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  1.011
  Допаѓања:
  22.229
  Пол:
  Женски
  Идеа за брз и вкусен ручек од карфиол Screenshot_20191030-173027.jpg Screenshot_20191030-173042.jpg
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
 8. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.501
  Допаѓања:
  106.101
  Рецептов кадар по кадар имам паузирано да го напишам и да го напрам - предобро е! Само никако не можам да го најдам во тетратка да ти сликам да не се мачиш. Пробај, едно од омилените работи за јадење ми е. Не се ни сеќава дека е карфиол, можи да го јади комотно и некој шо не го преферира. Плус здравичко е.
  2:30-3:07
  ЛИНК
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  1.605
  Да ми дадете некои идеи за ручек, студентка сум, па немам многу време за спремање, онака понабрзина да биде и поекономично се разбира.:D
   
 10. Salome

  Salome Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  1.130
  Допаѓања:
  9.812
  Пол:
  Женски
  Ориз со златна мешавина, шпагети со бел сос, палента со сирење/павлака, марула салата со туна, проја(се спрема за 10 минути, а се пече за 30, а и утредента ќе имаш за на факс :D ).Сите овие јадења се спремаат за отприлика пола саат.
  Толку не ми текнува ако веќе, се надевам ти помогнав.:D
   
  На Saraahh му/ѝ се допаѓа ова.
 11. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  7.255
  Пол:
  Женски
  Како да го сварам интегралниот ориз, ама со проверен сооднос вода - никако да го погодам.(wtf)
   
 12. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.747
  Допаѓања:
  48.358
  Пол:
  Женски
  Прво покисни го обавезно, бар 1-2 часа а јас дури и преку ноќ го оставам. После варам не 1:3 туку 1:4.
   
  На g8lQQk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. g8lQQk

  g8lQQk Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  7.255
  Пол:
  Женски
  Супер излегоа, само како цепелини големи ми беа :D иако со мало лажиче ги правев. Следниот пат, помали ќе ги правам.

  Многу вода ми остана во оризот, а и не го впива. |( Изгледа треба помалку вода. А тоа што стои покиснат во вода неколку часа го скратува времето на варење. Обично повеќе време го варам, дека е тврдо тоа зрното, како јачмен да вариш.
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.501
  Допаѓања:
  106.101
  Tapioca, се наоѓа кај нас? Гледам замени шо можам да ги искористам сега ( едно од замените е брашно), али сепак ако има за следен пат да земам.
   
 15. Blue.Sky

  Blue.Sky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 август 2013
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  8.386
  Пол:
  Женски
  Мислам дека би ги имало во оние органски продавници или како Био Космо, Healthy food Zegin, па и во делот за храна во ДМ.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.501
  Допаѓања:
  106.101
  Криво ми е ДМ шо не видов преѓе. Фала ти баш ќе побарам!
   
  На Blue.Sky му/ѝ се допаѓа ова.
 17. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.106
  Допаѓања:
  10.744
  Пол:
  Женски
  Имате ли рецепт за грчки сладолед торта? Знам имаше внатре наполетанки, слатка павлака ама што како беше не памтам, не можам да си најдам рецептот.
   
 18. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  8.157
  Пол:
  Женски
  Каде да најдам shrimps ( ракчиња исчистени)? Не од оние што се "фејк" по маркетиве тука.
   
 19. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.747
  Допаѓања:
  48.358
  Пол:
  Женски
  Во сите маркети има, полуготови.
   
 20. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  8.157
  Пол:
  Женски
  Не ми требаат стапчиња тие фејк што се, или тие готови шо се бело месо со портокалови нијанси, сакам чист жив шримп. Не е вкусот исти на тие од фриком паковани и на такви директ од море и исчистени само и смрзнати.

  FB_IMG_1574440397494.jpg