Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

 1. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  102
  Пол:
  Женски
  Има во фрижидерите по маркетите што се подобро снабдени, пример Веро и Тинекс, заедно се кај тие што ги викаш фејк, ќе ги препознаеш по цената. Овие вистинските се околу 300-400 денари по пакување, додека на фејкот цената е 80-90 ден.
   
  На 1992g му/ѝ се допаѓа ова.
 2. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.690
  Допаѓања:
  47.932
  Пол:
  Женски
  Девојче имам изедено шримпс колку си тешка, точно знам каков е вкусот. Знам што ти зборам, имаш во големите маркети исчистени и смрзнати под полуготови мислам дека на пареа ги проаѓаат бидејќи шримпс ако се смрзне сиров се распаѓа, не е убав. Така ми објаснија во рибара во Албанија.
   
 3. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  8.155
  Пол:
  Женски
  Едноставен рецепт за гулаш?
  Сакам со печурки да го направам т.е да доминираат печурките :!:
   
  На Love 83 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.860
  Пол:
  Женски
  Со каков ориз правите рижото?
   
 5. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  827
  Допаѓања:
  8.155
  Пол:
  Женски
  Арборио скоти, во тинекс деликатесен го имам купувано.
   
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.059
  Допаѓања:
  8.634
  Имате ли проверен рецепт за телешка чорба, како таа по кафани што ја служат? :)
   
  На Elen4e_sonce му/ѝ се допаѓа ова.
 7. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.290
  Допаѓања:
  103.203
  Дали знајте кај можам да најдам seaweed wrap? Немам сретнато до сега, ама можда само ги немам забележано, кој знај.
  fbeb65e9e76c6e21568d8ea8a0b45621.jpg 20170601_135822-e1519437277817-600x394.jpg
   
 8. Virago11

  Virago11 Нов член

  Се зачлени на:
  2 декември 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Девојки, како спремате сурими стапчиња?
   
 9. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  13.267
  Пол:
  Женски
  Дали некој правел онакви колачиња што се како ги викаме не знам сплескани колачиња што можеш да црташ на нив, ќерка ми многу сака видела со новогодишни шари ама по интернет читам тие состојките за преливот за цртање не се наоѓаат кај нас, дали некоја можеби ги прави да ми каже како?
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.476
  Допаѓања:
  130.337
  Пол:
  Женски
  Во Веро маркетите мислам сум гледала. Имаат еден дел со т.н странска кујна, таму ко да видов.

  На вакви колачи мислиш?
  [​IMG]

  Обични суви кекси се, а тоа одозгора е royal icing се прави од белка и шеќер во прав и малку сок од лимон. Не е комплицирано ич.
   
  На theowndemon и Mantub им се допаѓа ова.
 11. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.997
  Допаѓања:
  11.860
  Пол:
  Женски
  Сакаш рецепт за Royal icing?
  Сигурно си читала meringue powder :) се заменува со белка од јајце.
  Рецептот од прилика е 1 белка на 150 гр шеќер во прав и помалку од пола лажиче лимонов сок. Се миксира добро, прво белката па постепено се додава шеќерот. Оделуваш во неколку чиничиња и додаваш прехрамбена боја.
   
  На Annath, Mantub и theowndemon им се допаѓа ова.
 12. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  13.267
  Пол:
  Женски
  Да meringue powder читав, фала ви многу на двете :*
   
 13. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.873
  Допаѓања:
  51.366
  Пол:
  Женски
  Јас правам ројал ајсинг само од млеко, шеќер во прав и боја, некако шубе ми е со живо јајце. Многу убави излегуваат.
   
 14. Mantub

  Mantub Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  2.347
  Допаѓања:
  13.267
  Пол:
  Женски
  По колку од секое?
   
 15. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.476
  Допаѓања:
  130.337
  Пол:
  Женски
  Затоа е лимонот ;)
   
 16. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.630
  Допаѓања:
  13.898
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Ellier

  Ellier Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  39
  Допаѓања:
  22
  Феминки сакам да го изненадам дечко ми со ручек, имате ли некои проверени рецепти со пилешко што се спремаат за 1-2 саати? Да не е рижото само хаха, може шпагети со некој сос или нешто.. Некоја салата со зеленчуциве што ги има сега и благо.. Фала Ви :D
   
 18. AngIv

  AngIv Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  276
  Допаѓања:
  3.675
  Пол:
  Женски
  Сакам да правам сарма за прв пат ама незнам што треба да и направам на зелката,дали да се вари и колку време. Инаку имам ставено кисела зелка за некој ден треба да стаса па планирам со таква да правам
   
 19. Imagina

  Imagina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  102
  Пол:
  Женски
  Јас ги спремам така што ги одмрзнувам прво, ги ставам да се запржат малку со зачини, и им ставам бело вино да се издинстаат малку, и да карамелизира се заедно. Така ми се највкусни.
   
  На Virago11 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Atropa

  Atropa Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Девојки со што се премачкуваат кифличките за да светат?