Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

 1. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  6.186
  Пол:
  Женски
  Со маргарин кристал.
  Одма кога ќе ги извадиш од рерна ќе ги премачкаш.
   
  На lovely12 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.759
  Допаѓања:
  48.852
  Пол:
  Женски
  Може некој да ми каже како се прави телешка чорба како по ресторани што ја прават? :D
   
 3. Leroy

  Leroy Активен член

  Се зачлени на:
  23 мај 2019
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Женски
  Nekoj da mi kazi recept so cokoladni kocki so kokos ( ama da ne se mnogu mrsni ). :)
   
 4. duffi

  duffi Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2011
  Пораки:
  8.975
  Допаѓања:
  108.831
  На Leroy му/ѝ се допаѓа ова.
 5. 1209

  1209 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  3.029
  Допаѓања:
  22.859
  Пол:
  Женски
  Жени помош, утре после работа сум на божиќна вечера кај колеги, сакам да однесам нешто традиционално од нашата кујна и се одлучив за пита со спанаќ и сирење во лиснато тесто,ама иам мака, на работа сум од 10 цел ден и директно одам од таму, неам начин како да се вратам и да спремам утре, на работа иам кујна и фрижидер каде можам да ја чувам цел ден. Дали е изводливо да ја запечам ама не скроз и да ја замрзнам па таму само да ја допечам, или пак да ја испечам скорз и да ја замрзнам и таму само да ја згрееме...некоја идеја?
   
 6. НаталиЛили

  НаталиЛили Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2014
  Пораки:
  1.167
  Допаѓања:
  6.186
  Пол:
  Женски
  Испечи и смрзни, па после ќе ја згреете.
   
 7. Saraahh

  Saraahh Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  1.106
  Дали во Кам, Стокомак има прехрамбена боја?
   
 8. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  500
  Допаѓања:
  1.452
  Пол:
  Женски
  Феминки ми треба помош, сакам да направам двобоен колач, е сега да не се измешаат боите се користи сепаратор, најдов еден таков рецепт на италијански, за што се работи? еве линк од рецептот
  https://www.lacucinaitaliana.it/ricetta/dolci-e-dessert/plumcake-bicolore/
   
 9. Leo-nora

  Leo-nora Популарен член

  Се зачлени на:
  25 март 2013
  Пораки:
  1.621
  Допаѓања:
  997
  Пол:
  Женски
  Kako da prigotvam polneti peceni tikvicki.. so pecurki morkovce i sl..
  Bez meleno meso, pilesko meso ili bilo kakvo...?
   
 10. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  1.945
  Допаѓања:
  7.231
  Имам:
  Бисквити, пудинг од ванила, шеќер во прав, гриз, суво грозје, ванила,пециво,брашно, шлаг крем,млеко,путер,мед,јајца, крем од лешник, кокос...
  Некоја рецепта за благо?
  Може и некоја состојка плус да има,ќе докупиме :)
   
 11. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  1.019
  Пол:
  Женски
  Девојки во замрзнувач имам цела главица карфиол веќе недела дена. Кажете ми некој вкусен рецепт. :)
   
 12. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  697
  Кога ќе се одмрзне подели го на парчиња. Секое парче, поховај во јајце, презла ( подобро е брашно за палента). Пред да се јаде може да се стави оцет и лукче на парчињата.
  Можеш да го јадеш како прилог со било какво месо, а може и самостојно.
   
  На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
 13. didisi

  didisi Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  3.016
  Рецепт некој за свинско печење... Се полева со пиво или бело вино?
   
 14. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  1.019
  Пол:
  Женски
  Можеш и со бело, црно вино и може и со пиво :)
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 15. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  769
  Допаѓања:
  697
  Свеедно е. Дали со пиво, дали со вино. Иако мене повеќе ми оди живина со пиво. А другите меса со вино.
  Го мачкаш со зачини што имаш дома. Можеш да ставиш во тавата со месото да се пече и зеленчук.
  Обавезно покриваш со капак или фолија. При крај ја вадиш, да добие коричка.
   
  На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Ladybug98

  Ladybug98 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2019
  Пораки:
  221
  Допаѓања:
  1.412
  Пол:
  Женски
  Ми остана од смесата за баклава рендано чоколадо, ореви и гриз ама измешани се заедно. Дајте идеа што можам да направам со нив, а да не ги фрлам. Баклава не, уште имам :D
   
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.666
  Ми треба шприц за украсување ама не оној за шлаг имам таков. Гледам по интернет во шриц ставаат растопено чоколадо и таа глазурата од белка што е . Значи некој шприц за погусти преливи. Каде да побарам? онлајн некаде сте сретнале ли?
   
 18. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  4.120
  Пол:
  Женски
  Во џамбо има шприц за ројал ајсинг
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.837
  Допаѓања:
  11.007
  Пол:
  Женски
  Некој рецепт за брзо, лесно и вкусно благо? :D
   
 20. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.369
  Допаѓања:
  3.433
  Пол:
  Женски
  На Avery му/ѝ се допаѓа ова.