1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кулинарски прашања, совети и брзи идеи

Дискусија во 'Рецепти' започната од marama, 16 март 2011.

  1. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Оддамна го немам правено овој фил, и заборавив како одеше.. а планирам да правам еклери т.е. готови и да ги наполнам само со фил. Единствено што се сеќавам е дека во составот имаше 2 пундга од ванила 5-6 лажици шеќер, околу 600-700мл млеко и маргарин се додаваше мислам. Дали ви е познат некој ваков крем :D ми треба точниот сооднос на состојките, да не го утнам. Инаку немам миксер во моментот и неможам да експериментирам со други филови :worried:
     
  2. Cvetce12345

    Cvetce12345 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2020
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    500 мл млеко
    5 лаж шеќер
    2 јајца
    2 ванилин шеќер
    2 полни лажици брашно
    125 гр путер
    3 лажици шеќер во прав

    Млекото и пет лажици шеќер се оставаат да зовријат, па му се додава со жица измешаната смеса од брашно јајца, ванилата и останатите три лажици шеќер. Се вари крем и се остава да излади.Откако ќе ни се излади се соединува со путерот.
    Еклерите ги засекуваме полниме со филот и поливаме со течна чоколада
     
    На sagittarius57 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.827
    Пол:
    Женски
    За макаронс какви бадеми за бадемово брашно требаат печени несолени ли :$, не знам каде правам утки со нив :|
     
  4. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.134
    Допаѓања:
    33.007
    Пол:
    Женски
    https://www.sensa.hr/clanci/zdravi-odabir/napravite-sami-bademovo-brasno
    Сушењето на бадемите е околу 1 недела на собна температура, а ако ти е за брзање тогаш во рерна или во микробранова, ама внимавај да не ти загорчат, постојано мешај.

    Ако ти се гледа сложено, најдобро е да си купиш готово бадемово брашно.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Несолени непечени бадеми, да си направиш сама брашно, ама ептен ситно мелено. Мора ептен точни мерки за макаронс, и точно да ја следиш постапката.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Некој рецепт за гвакамоле? :wasntme:
     
  7. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    На Thallia и GirlRose им се допаѓа ова.
  8. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Феминки што сте во странство, дали приготвувате македонски јадења и дали ви излегуваат убаво?
    Јас не обожавам да готвам, ама во последно време ми фали готвењето на мајка ми и на баба ми и сакав да зготвам нешто македонско. Следам рецепт, мајка ми ми давше инструкции преку вибер ама ништо не ми излегува и ми нема вкус како дома :( Посебно месени работи, мекици, кифлички, дали е до брашното, некако чудно е ептен, се тегне и такво црно е. Ајде јас не сум некој искусен готвач, ама мајка ми кога беше тука пробуваше и ништо не испадна убаво.
    Дали имате некоја идеја што, како да експериментирам за месено, и некој предлог за некои наши јадења со основни продукти што се наоѓаат секаде.
    До сега скоро се што пробав утнав, грав (зрната беа огромни), пржени кришки обожавам ама од купечки леб некако не е тоа тоа, пржено обожавам секакво, особено патлиџан со луто пиперче и сиренце, ни тоа не ми испадна. Како доматен сос некако, патлиџанот ми нема вкус, ќе го заборавам во фриждер со недели, тој си е пак ист, твр, пластика, без вкус (facepalm) И урда сакам ама ништо слично на тоа не видов тука. Исто ориз сакам многу, и тој го утнав, друг некој тип на ориз беше.
    Само јајца со пиперки (од тие зелените, долги што едвај ги најдов во една турска продавница) и мусака, друго ништо не ми излезе.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ivana-ton.

    Ivana-ton. Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2017
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво, доколку некој сака да готви роловани мини пици, лесни и вкусни нека го погледнете видеото, загарантирано задоволство :)

    П.С рецептот е на македонски јазик :)
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  10. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Луѓе имам една пријателка. Абе очите и светат кога ќе види домашна убаво направена баница. Пред некој ден таа проба да направи ама повеќе излезе како проја со сирење иако убаво беше.
    Сакам јас да направам и да ја изненадам а не знам како се прави. Сакам да биде со многу тенки кори а ако може да биде тегнена уште подобро:lol: Ако може некој рецепт и како да направам (fingers)
     
  11. loveyouuu

    loveyouuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2014
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    186
    Пол:
    Женски
    Ме интересира зелката како успевате да ја здробите така убаво и ситно? Не знам со ренде ке успее ли?
     
  12. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Со она за лупење морков, компир, краставица 8)
     
  13. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Девојки може fish fingers во микробранова?
    Ако да, на колку време и на колку јачина? :)
    И дали пред тоа ги натопувате во масло или?
    Јас ги имам пржено во тава на оган. Сега зедов едни други ама не пишува за во микро. На претходните имаше, ама никаде не може да ги најдам и не може да ми текне за микро како беше.
     
  14. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    4.137
    Пол:
    Женски
    Зависи во која држава си, барај да купуваш од турски, бугарски, романски продавници, тие најчесто ги има во странство.
    Сум приметила за овошје и зеленчук само Био ми има најблизок вкус до нашите македонски производи. Сирење никакво неможам да најдам убаво, па си купувам фета иако не ми е баш по ќеиф. Урда па во никој случај, толку многу ми се јаде, ги купив сите од најевтината до најскапата и џабе.
    Грав, ориз, леќа цело време си носам од Македонија оти сум пробала и не ми излегува баш вкусно, зрнцата се огромни, се распаѓаат, оризот се лепи и слично..
    За баници, леб и се што е од брашно до сега немам утка направено, пробувај со повеќе врсти брашно, веројатно не можеш да го погодиш правото мада јас не сум имала ств.проблем, а ги менувам често. Готви почесто, пробувај разни начини и ќе ти успее :) некогаш е и до праксата. Никогаш нема да го добиеш тој вкус како дома од мама, ама ќе се навикнеш.

    download.jpeg
    Со оваа најубаво испаѓа.


    И едно прашање, сте замрзнувале ли досега трилече и ќе испадне ли убаво одкога ќе го извадам од замрзнувач? Немам претстава ич.
     
  15. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    933
    Допаѓања:
    8.158
    Пол:
    Женски
    Замена за лебни трошки?
    Можи палента? :?:
     
  16. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  17. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    933
    Допаѓања:
    8.158
    Пол:
    Женски
    Фала.:)
    Веќе изедени се:D (за плескавици од туна ми требаше) и баш тоа ставив, палента и пченкарно брашно. Супер испадна(fingers)
     
    На Thallia му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Thallia

    Thallia Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2013
    Пораки:
    2.805
    Допаѓања:
    18.795
    Супер,нека ви е на здравје :)
    Сега и ние научивме нешто ново ;)
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    812
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Јас ги заменувам со мелени овесни снегулки, па во последно време веќе ич не ја користам презлата
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Neda997

    Neda997 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2020
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    17.351
    Пол:
    Женски
    Незнам каде живееш, ама во Германија јас од турците купувам грав, ориз, компири, млад и стар лук, магданос. Имаат се исто како во Мк. Аргета паштета, струја, стоби флипс, ишлери:lol: наша вагета, црвен пипер..
    Месо зимам од лидл или било кој друг маркет, спањак зимам заледен.