1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Култура на исклучување (Cancel Culture)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 29 јули 2020.

 1. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски
  За темава имам пасија, едвај дочекав да фатам лаптоп и да ја отворам. Океј ќе ставам краток вовед, ќе ставам и некои прашања за да можи да „тргни темава“.

  Култура на исклучување или Cancel Culture се однесува на популарната практика да се повлечи поддршка ( исклучување) на јавна личност и/ли компании откако ќе речат или направат нешто кое се смета за неприфатливо и навредливо. Најчесто се одвива на социјалните медиуми, ама доста често можи и да ги „пречекори“ бариерите на онлајн светот и да има „последици“ и „исклучување“ и надвор од тука. Мислам дека темава е буквално како круна за месец Јули зошто се случваше во една недела да бидат #cancelled и до 3-4 луѓе сосем неповрзано. Драма каналите просперираа како никогаш до сега. Особено со покренувањето на BLM движењето и копањето по историјата на креаторите.

  Е сега, ме интересира, шо мислите вие?
  Дали cancel culture е добра и дали има реална потреба за неа?
  Дали можи да е штетна или е доминантно добра?
  Дали мислите дека културата на исклучување носи до едноумие или до гарантирано балансирано општество?
  Дали мислите дека ефектите од исклучувањето се трајни?
  Што мислите за тоа некој да е „исклучен“ за нешто кое го направил пред 10 години или пак за нешто за кое се извинал ама му се допишува и тоа со следниот лапсус?


  Детално се имам изјаснато тука, ама накратко за прашањата према мене културата на исклучување е продукт на политичката коректност. Колку и да е сум противник на политичка коректност ради радикализација, сметам дека во одредена доза е добра, уствари сметам дека е неопходна. Во поглед култура на исклучување има граница која не треба да се премини: дали исклучуваме некој за ситница, микроагресија, несакана грешка или сериозен криминалитет, опасна идеологија, насилство? Па макар и да е второто, одам по правилото „невин додека не се докажи поинаку“ дебело наклонувајќи се кон жртвата за да има глас да кажи како е и што е. Но, за да има целосно исклучување кое најчесто е со бојкот на делата на авторот ( книги, филмови, серии и сл.) или губење на работа на одредени и избегнување на асоцијација со нив, мора да се има цврсти докази за нивно исклучување зошто буквално можи да се наштети на невин човек. Шо сме тогаш поразлични од луѓето кои сакаме да ги „исклучиме“?

  Од тука за второто прашање, мислам дека можи да биди и добра и лоша. Некогаш мора да се „повика“ некој за нешто кое прави зошто со имање голема платформа се има и голема одговорност и многу често млади и надежни луѓе читаат и учат од тие со голема платформа. Ама тогаш не е целта да се оцрни некој, да се исклучи и слично туку само да се кажи дека тоа можи грешно да се разбери. Дека тоа можи да се злоупотреби. Акцентот не треба да е на исклучување туку на едукација. Сите сме луѓе, сите грешиме и сите учиме на грешките.

  И за третото прашање, ако културата на исклучување се радикализира и се гледа целосно да се исклучи некој да, можи да носи до едноумие. Нема да носи до гарантирано балансирано и отворено општество. Разликите не прат посплотени. Пак ќе речам, дискусија, не исклучување. Едуцирање, не карање.

  И за крај, ефектите од исклучување можат да бидат трајни, но многу често се лимитирани на онлајн просторите и имаат свој век од неколку дена до недела дена. Сепак, има исклучувања кои се многу потрајни и резултираат со губење работа и проекти затоа што никој не сака да се асоцира со исклучената личност, ама реално тоа е најчесто ради сериозни обвиненија нели.

  И то е то. Многу сакам да го слушнам вашето мислење. Темава ептен на срце ми е, ова е накратко шо имам да кажам за да се отвори и да има можност за природен раст на темата. Подетално имам пишано тука, ако некој случајно е заинтересиран.
   
  На Briar Rose, Lella, Someonespecial и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  33.641
  М. Не знам со 100% сигурност , но гласав за првото.
  Многу одамна Кејт Мос ја канселнаа оти ја снимаа како шмрка кокаин. Углавном спонзорите, ониe кои ги рекламира. Па се оправи, па на рехабилитација, па пак ја пригрлија и во поголема мера.
  Не дека мене нешто ми мења, ама се кладам дека уште си потшмркнува.
  Па го " откачија " Тајгер Вудс дека ја вараше жена му со 300 други.
  Па го канселнаа и Бил Козби и сите или повеќето особи од ми ту движењето.
  Но меѓу сувото, гори и суровото. За #me too мислам дека е важно стоката да не заработува.
  Но, има многу кои покај тоа што се enfant terrible, нема да бидат казнети за глупостите кои ги прават, пример принцот Ендрју кој веројатно ако не силувал тогаш знаел што се дешава таму.
  А за компании, имаат лесен пат надвор ако се казнети од јавно мислење, ребрендирање и книговодствени заврзлами.
  Порано како викаа- поарно окото да ти излезе отколку муабетот. Сега е - секое чудо за 3 дена...
   
  Последна измена: 29 јули 2020
  На bittersweet, RainbowButterfly, Ladybug98 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  34.391
  Допаѓања:
  269.689
  Е корисна, ако е навистина од побуди да се заштити природата или работничките права.
  Ама сите знаеме дека би се користело и за индустриско ривалство... така да...

  Можеби во некој поинаков свет...
   
  На SURF, BloodElf, RainbowButterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски
  @Dentina скроз се согласувам и пред се ми се допаѓаат примерите кои ги наведе зошто само од месецов имаме две раце примери, а не пак други. Инаку за спонзорите до негде сфаќам, неќат да бидат асоцирани со лоши пораки и често ''they drop a client'' ради ете, шмкрање кокаин. Лично, не ми менва некој дали си шмрка кокаин ама сфаќам зошто некој ете би му сметало, особено ако во фановите има и деца. Во поглед дрога мислам зависи од кој иди. За Мајли нели беше ептен „ооо не“ зошто е дизни ѕвезда и целната публика ѝ беа деца и адолесценти на нејзина возраст. Ама никој нема да речи за Снуп Дог зошто цел имиџ му се заснова на то дека пуши ганџа. Во секој случај сум многу против дупли стандарди и ако сфаќам зошто одредени луѓе реагираат на таков начин.

  Исто се согласувам за #metoo дека агресорите мора да сносат последици и некогаш сносувањето последици најмногу се забележува по џебот и од таму бојкот. Ама сега исклучувањето е буквално за ситници и ненамерни грешки или пак грешки кои се случени од пред 10 години, кои се адресирани ама нов човек иди, па наново ги открива и кругот почнува наново. Јас ја имав спомнато Сара Силвермен која после нејзино исклучување се извина, се едуцираше и активно работеше да биди подобра личност, ама постојано ѝ се префрлаше за едно па исто. Многу е важно личноста да можи да научи од грешката и да почни да се подобрува, а не да стагнира или да смета дека нема можност за напредок и од таму - да не напредува и буквално да проширува тој опсен идеал кој ќе можи да го пренеси на тие кои сеуште ја/ го пратат.
   
  На BlackAndWhiteSwan, Autumn_, Briar Rose и 8 други им се допаѓа ова.
 5. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.996
  Допаѓања:
  33.641
  Не знам на што мислиш за Силверман, еве баш видов на гугл има за " chink" и за црна фаца ко Квин Латифа демек.
  Не знам. Ептен многу комедијанти ќе одат под лед тогаш. Јас сакам и црн хумор на пример, и хумор за осетливи работи ама веројатно ако бев некоја богата вип ( а не сум:D) ќе знаев што е но- но тема.
  Кажав на друго место, во Холандија сакаат да се банира Црниот Пит, помошник на св. Никола, со објаснување дека е остаток од расизам и колонијализам. Веројатно и дедо мраз е остаток од нешто навредливо за некого.
  Против сум ловци на вештерки, "за " за казни за оние што прекршиле закон. Не ни мора да се деинсталира пример Мајлл Џексон од богзнае кој хол оф фејм, ама требаше да му се суди без нагодувања тогаш. Исто и на Вајнштајн. За фирми е покомплексно . Еве Монсанто вака ил онака си шиба.
   
  На candy.cane, BloodElf, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
 6. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски
  Да, Силвермен беше исклучена за blackface. :D Ја изгуби работата, а од после буквално само за то збораше и како згреши и пробваше да компензира. Нели, да порасни како личност. Ама никогаш целосно не ѝ беше простено. И шо спомна дека многу комедијанти ќе го кркаат .... веќе почнаа. :D Мене поентата не ми е пример дека не треба да се држат одговорни за таков edgy хумор шо мислам дека реално ептен добро се прифаќа дури и да има можност за навреда пошто се знај дека е се ради тој „шок“ фактор, и онај хумор шо е со цел да повреди некој. Ама реално, не секој то го гледа. Уф мислам дека кај Деангело на јутуб гледав видео на ова тема, за темниот хумор, ако го најдам видеото ќе го постирам. За Шејн збораше ( искучен за расизам и педофилија, као не знајме дека има ебнато дете али сексуализираше деца така да .............. ) и го спомна ова сега шо пишав, се мислам кај него дека беше баш ќе побарам и нахнадно ќе постирам. @Dentina

  edit. 21:52 - 28:35

  Дечково прај феноменални анализи и коментаторство без разлика дали го засега или не, онака објективно. И то е то видео шо викав дека го барам, во минутите шо ги пишав горе, збора за еџи хумор и зошто не секој со blackface е исклучен и која е разликата.

  Исто така Тифани, едно неповрзано видео зошто прај социјално коментаторство шо мислам дека е релевантно за темата, конкретното видео е за the karen meme и искрено, импресионирана сум од анализрата и колку ископа:
   
  Последна измена: 29 јули 2020
  На Autumn_, Ketchup, злоба и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.135
  Допаѓања:
  12.986
  Пол:
  Женски
  Потребна е во одреден степен. Баш #MeToo движењето обелодени многу работи и поради тој социјален притисок одредени луѓе си сносија одговорност за своите постапки.

  Секако дека може и да е штетна, ако некој е погрешно обвинет, без доказ. Тоа му доаѓа како virtual vigilantes. А штетата потоа е скоро невозможно да се исправи.

  Не знам дали се трајни последиците, ама се многу големи, каде се рушат кариери.
  Исто не знам дали е повеќе штетна од корисна.

  Секој ќе сака да се заштити, па можеби ќе доведе до политички коректно скриптирани изјави. Со тоа би се скратила слободата на говор.
  Од друга страна, соодветно ќе биде казнет секој говор на омраза.

  Ако после 10 години реално се каат и сменат мислење, секако дека не треба да бидат "исклучени", ама тоа мислам дека тешко ќе оди во пракса.
   
  На Briar Rose, Someonespecial, Purplelilac и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  12.986
  Допаѓања:
  128.098
  Дали културата на исклучување, може да носи кон едноумие? Да. Оти сега и Колибата на чичо том и Белото циганче се расистички книги и треба да ги запалиме. И кога ќе ги запалиме доказите дека постоело ропство или стереотипи, последиците од истото ќе исчезнат? I don't think so.
  Ја утнав темата, или за истото праиме муабет? :?:
   
  На Celltica, Purplelilac, do-re-mi и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  6.306
  Допаѓања:
  28.422
  Пол:
  Женски
  Јас како што разбрав не се работи за тоа туку на пример еве Shane Dawson. Пред неколку години има направено расистички видеа, па дури и за педофилија го обвинуваат. И бараат да го "исклучат".
  Сега заради Black lives matter движењето оваа култура на исклучување е актуелна.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  34.391
  Допаѓања:
  269.689
  Добро прашање.
  Кој би ја одредил 'границата' и врз кои параметри?
   
  На candy.cane и theowndemon им се допаѓа ова.
 11. Aqualina

  Aqualina Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2020
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  920
  Пол:
  Женски
  Ако не грешам добар пример за Cancel Culture беше случајот со Крис Браун откако физички ја нападна Ријана. И сосем го поддржувам ова и тоа што му се смири ја сфатив се иако ја критикуваа дека дава лош пример на девојките жртви на насилство. Таа многу убаво објасни во интервјуто со Опра зошто му даде втора шанса и зошто останаа само на пријателство по се. Ако фукционира како што треба без злоупотреби и намерно оцрнување ова е добар потег како еден облик на едукација што е полезно и општествено прифатливо, а што не. Сепак мислам дека во клановите на личности во чии раце е моќта, контролата и парите ретко би се случило ова или и да се случи секогаш ќе има негативни последици по невини лица како на пример случајот со Jeffrey Epstein, ако не се лажам пред некое време прочитав дека го убиле синот на судиката која го осди, а маж и го повредиле.
   
  На Bezimenka90 и theowndemon им се допаѓа ова.
 12. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.986
  Допаѓања:
  27.301
  Пол:
  Женски
  Многу интересна тема. Поделена сум околу ова.

  Од една страна идејата општеството, народот, баргата колективно да има моќ да осуди нешто што смета дека е погрешно ми се допаѓа, и апсолутно го поддржувам особено кога се работи за случаи каде надлежните не си ја вршат работата, па се јавува потреба од the common folk (како со Вајнстајн).

  Сепак, мислам дека се јавуваат два многу битни проблеми.
  Прво, нееднаквоста и несоодветноста на кенслнувањето. Интернетот не знае за умереност. Кога удира, удира со цела сила. Па така добиваме случаи каде контроверзни јутубери и вистински сексуални предатори добиваат ист третман од интернетот, ако не и полош. Тоа едноставно не е во ред, ама ваквата култура нема простор за мерење на кантар, хаштаг си е хаштаг.

  Вториот проблем е тој herd mentality, или поинаку кажано кај сите Турци, таму и Асан. Потпишувам со две раце дека кога Џејмс Чарлс го збришаа, 90% од тие што правеа мимови и што го рушеа по твитер не беа ни запознаени со ситуацијата туку само се нашле во муабет. И тоа веќе не е во ред бидејќи, како што ни покажа примерот, не секогаш се работите како што изгледаат па затоа не треба кога ќе видиме нешто одма уааа толку од твојата кариера.

  Имајќи го тоа предвид, би кажала дека кенсл калчр дефинитивно не е идеалната форма на доделување етички суд, ама фактот што има толкава огромна моќ барем ги тера индивидуите, групите и компаниите да внимаваат што зборат и што прават, бидејќи сме виделе како еден хаштаг може да биде болен и тежок удар на нечија кариера. А тоа е според мене мал чекор напред. Така што, поддржувам, ама како превентива.
   
  На Autumn_, do-re-mi, RainBow и 13 други им се допаѓа ова.
 13. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски
  Да, и ова спаѓа под политичка коректност и искрено можиме да збораме и за то пошто култура на исклучување е директен продукт на политичката коректност или "наоружана" политичка коректност. Иако бришење на книги од минатото и филмови ради содржината не е исклучување, туку е друг тип на радикализам на политичка коректност шо има свои недостатоци.

  Јас ова го гледам како еден од најголемите проблеми со ова пошто ради ваквото поедначување и онлајн агресија кога иди некој кој прај сериозни прекршоци се клава во кошница со некој шо напрајл ненамерна грешка. Испаѓа како да се има преагресивна реакција за едниот, и недоволно агресивна реакција за другиот. Скроз на место муабетот за толпите пошто ваквите исклучување се уствари дел од толпа. Идејата преминува во чувство и така можи да се злоупотреби.
   
  На Purplelilac, RainBow, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
 14. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.661
  Пол:
  Женски
  Човековото општество секогаш манифестирало тенденции да креира т.н. "универзална психологија", меѓутоа недостатокот во тој концепт е тоа што често се дозволува да се избледуваат границите меѓу субјективноста (лични мислења и/или дејства кои се различни од мнозинството, но не предизвикуваат никаква штета) и објективноста (лични мислења и/или дејствија кои се косат со етичките, моралните и законските одредби и предизвикуваат сериозна штета).

  Позитивната карактеристика на Cancel Culture е тоа што истата ја поседува потребната моќ и влијание да спроведува правда во оние моменти кога системот не успева во тоа, врз основа на употребувањето на егзистенцијалната зависност на човекот од општеството како социолошко "оружје" против него, бидејќи луѓето се социјални суштества чија вредност и успех го пронаоѓаат во почитта, поддршката и одобрувањето што го добиваат од општеството во кое живеат.

  Меѓутоа, не е потребно многу труд за социолошкиот механизам според кој Cancel Culture фукционира да се претвори во kangaroo court и тоа поради две примарни причини:
  • Злоупотребата на егзистенцијалната зависност на човекот од општеството како социолошко "оружје" преку метод на victim playing со цел да се наштети, односно уништи нечија репутација, углед или кариера поради субјективни мотиви.
  • Манифестирање на virtue signaling од страна на нарцисоидни и површни луѓе како психолошка алатка за креирање лажни доблесни вредности за добивање почит од општеството и како политичка алатка за критикување на правото за слобода на говор.
  Со други зборови, и покрај тоа што Cancel Culture се докажала како ефективна стратегија и солуција за проблемот со борбата против сексизмот, расизмот или кој било друг вид на злоупотреба или штетно дејство врз другите кога системот не успева во тоа, се дозволува истата да се претвори во виртуелен метод за победувањето на социо-психолошката "rat race", каде луѓето кои се наоѓаат на врвот на општествената хиерархијална пирамида се стаорците во бесконечната и бесмислената потрага по нереалистичниот концепт за "универзална психологија" кој го претставува сирењето како награда која се наоѓа на крајот од лавиринтот.
   
  На DojaCat, theowndemon, burthdaykake и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.038
  Допаѓања:
  163.224
  Пол:
  Женски
  Кога се работи за злосторства од типот педофилија, сексуално вознемирување/злоставување или насилство во врска/брак, секако дека тие славни личности во Холивуд и општо entertainment индустријата сосема заслужуваат да ја изгубат целата моќ, кредибилност и релевантност - барем меѓу публиката, ако не кај критичарите и при доделување награди (како на пример Полански кој по сите обвинувања имаше добиено награда на француски филмски фестивал на ниво на Оскарите, што е срамно и поразително).
  Движењето #metoo беше своевремена револуција за промена во третманот и вербата во жртвите наспроти предаторите на позиција на моќ, и таа негова вредност не може да се побие.

  Од друга страна, морам да се согласам дека во одредени аспекти претерано се поместуваат границите на политичка коректност и некои артисти/креатори се напаѓаат далеку несразмерно со сериозноста на нивните вербални и симболички „грешки“, ако и може воопшто да се наречат објективно така.
  Тука би ја спомнала актуелната ситуација со BLM и општо како луѓето го третираат проблемот со расизмот на социјалниве мрежи, посебно на твитер каде се оди до екстреми секогаш. Прво, за книгите и историски филмови кои опфаќаат време на нормализирано ропство и расизам (како со Gone With the Wind што ќе го тргаа од HBO), сметам дека ништо не се постигнува. Ваквата литература и филмови сведочат за реалната извитоперена ситуација во некогашно општество, и доволно е просечно познавање историја и основен морален компас за да се сфати историскиот контекст.
  Исто така, на белите артисти и јутјубери им се поставуваат превисоки критериуми и мислам дека ако некој го прогласат дека нешто згрешил, потоа што и да направи нема да им чини на публиката. Мене Лана Дел Реј ми е една од all-time омилените пејачки, можеби некои од вас ја имате ѕирнато драмата минатиот месец. Накратко, имаше пишано персонален rant околу тоа како ја критикуваат за романтизирање дрога, алкохол, токсични врски, daddy issues и слично, спомнувајќи неколку други изведувачки и тоа не во непријателски и лош контекст, и ја направија расист само ради тоа што имаше women of colour меѓу нив. Потоа имаше и неколку поста за поддршка на протестите против расизмот и полициската бруталност, беше на протестите, и ја распнаа зашто постирала слики од луѓе таму (иако со маски, плус од оние што мирно протестираат, па и позираат очигледно за слика). И сето тоа ми беше толку petty и патетично...
  Исто, не беше до исклучување работата ама за спот на Флоренс Велч видов као дека имало blackface, а тоа е всушност уметнички претставена темнината и воопшто нема врска со раса, не е ни реален лик во човечка форма.
  Мислам дека со овие барања влакно во јајце и дискредитирање луѓе безвезе само може да се разводени значењето на цели движења, инаку сосема етички и со важна кауза. Можеби има улога и тоа што се во прашање опседнати фанови со огромни очекувања и идеализирање на своите идоли, па разочарување при нешто најмало што не им се поклопува со своите критериуми, таа stan culture која исто така е токсична.

  Не се touchy topics и никако не треба да бидат прашањата за нечие постоење и еднакви права, ама надвор од тоа за некои поттеми не смее да се задушува секое различно мислење како проблематично и привилегирано.
   
  На irrelevant, Autumn_, Purplelilac и 6 други им се допаѓа ова.
 16. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски

  Како шо гледам ми текнува да приклавам вака работи.
  Порелевантни точки:
  upload_2020-7-30_20-50-11.png
  upload_2020-7-30_20-50-31.png
  На еден начин цело видео можи да се примени и за темава ама и на еден начин не... ама овие точки шо ги пишав се релевантни за тука ако некој е заинтересиран да слушни поќе. Има уште едно шо не ми е гледано, али дур утре ќе го гледам па не го клавам „на слепо“.

  Пошто ова видео е концентрирано на драма, збора како настанва драмата и после 9:46 дека драмата можи да се искористи за учење на туѓи грешки и едукација, шо можи да се примени при култура на исклучвање. Потака како драмата можи да премини во булинг ( иако тука уште не збора за култура на исклучвање, култура на исклучвање е „вооружана“ политичка коректност и можи да дојди до несакан булинг или она погоре шо го зборавме за агресивни реакции на публика и драма канали кон некој, без разлика дали има пресилна или помалку силна агресивна реакција).
   
 17. Nausicaa

  Nausicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2013
  Пораки:
  3.405
  Допаѓања:
  19.644
  J. K. Rowling

  Еве ај објаснете ми ја целата драма, целото канселување околу people who menstruate. Озбилна сум, не се контрам, ако некој подобро ја разбира целата таа дискусија нека ми објасни што толку страшно кажала женава. Пошто според таа sjw логика, и јас сум TERF. Охооооо, и тоа како TERF сум, зошто сум и против тоа транс лица да се натпреваруваат во женските категории во спортските дисциплици.

  Разбирам толку врева и драма и разочарување да кажала дека транс лицата се .....(празните места пополнете ги со сите навреди што сте ги слушнале упатени на адреса на ЛГБТ+ популацијата), да повикувала на насилство кон нив, да лобирала да им се уникат стекнатите права ама..people who menstruate= жени. Уште фалеше да ја каменуваат во живо, зошто виртуелно буквално ја растргнаа. Тоа дека се многу толерантни и полни со љубов, очигледно 8)
   
  На CameliaMiller, Biljarkata, candy.cane и 3 други им се допаѓа ова.
 18. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски
  Буквално то. :D

  Плус оти сакаше да дај и дава глас на детранзитори и кажа дека иако дисфорија постои, голем дел имаат грешна дијагноза и транзицијата се користи како gay conversion therapy ( има и примери кога геј деца се форсираат во транзиција).

  Да си дојдам од пц можам и подетално да пишам оти инает ме фати и се имам зачувано на Твитер. :D
   
  На Bezimenka90 и Nausicaa им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.847
  Cancel culture ти е пандан на онакога потпишуваат петиција да се забрани H2O.
  Пола немаат појма зошто се таму, пола се таму затоа што сите се таму.
  Редовно преминува во булинг, повици на насилство, закани по живот. Знам за една жена, самохрана мајка, што ја пријавија на социјалните служби за негрижа. Ич ништо да не се случи, доволно е стресот што го поттикнува таквото истражување и мислата дека можеш децата да ги изгубиш оти некој од некој подрум смета дека си рекол нешто лошо на интернет.

  Their dicks fell off because a woman wrote words on the internet.
   
  На Biljarkata, Bezimenka90, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  11.225
  Допаѓања:
  142.812
  Пол:
  Женски
  И ова се случи? :rofl: