1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Култура на исклучување (Cancel Culture)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од theowndemon, 29 јули 2020.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Cancel културата највеќе удира и има влијание врз јутјубери, инфлуенсери и други social media stars. Они зависат од публиката и кариерата може многу лесно да им пропадне. Додека пејачи, глумци, продуценти кои секогаш се најшејди, кариерата никогаш не им завршува, па и 20 пати да се canceled.
    Не знам дали ви текнува кога во 2014 Кеша започна правна постапка кон тогашниот продуцент и менаџер Др. Лјук, поради сексуално вознемирување и ред други работи, ова беше уште пред #MeToo и иако беше исто така huge deal, Др. Лјук не беше обвинет и еве во 2020 повторно има број 1 хит. Ова ме тера да мислам, колку ќе пропаднеше кариерата на Харви, доколку не го ставеа во затвор?
     
    На Angie1432, Srckata28, Someonespecial и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.288
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Ах, ама како е тоа повеќе дехуманизирачко од изедначување и дефинирање на жената преку нејзините репродуктивни карактеристики? Нели се боревме да бидеме повеќе од тоа, да не сме обврзани да ги следиме патеките кои ни ги одредила еволуцијата, а сега одеднаш се навредуваме кога некој ќе ни ја одземе менструацијата. Нели повеќе работи те прават жена од само половиот орган меѓу нозе?

    Trans-exclusionary radical feminist. Навистина сметаш дека транс жените не се жени и не заслужуваат место во феминизмот? Одбивам да верувам. Бидејќи тоа значи.

    Темава не е за тоа, ама реторикава има голем број сличности со all lives matter. Поточно, кога се случуваше looting на протестите имаше луѓе што сфаќаа дека не е во ред, ама не го обвинуваа blm движењето за тоа бидејќи нема контрола, и такви што само за тоа збореа како причина зошто blm движењето не е во ред. Терфовите се од типот на вторите. Одземаат од одредена кауза со тоа што се фокусираат на неизбежните исклучоци. За жал... Како беше она, правата не се пита, не значи дека ако јас имам повеќе ти ќе имаш помалку. Терфовите баш како пита ги гледаат.

    Инаку, да се вратам на темава. Џ. К. Ролинг не треба да се претставува како жртва бидејќи не е, нема буквално ништо загубено од богатството кое го има, и кенслнувањето на интернет и' нема предизвикано рил лајф последици. Притоа, мора да напоменам потсетување бидејќи ја заборавивме поентата, колку напади некој претрпел на интернет не треба да влијае на нашата перцепција за она што го направил. Ова ко јутуберите што плачат и викаат "I'm getting death threats". Океј, не треба да добиваш, ама тоа не ги брише и оправдува твоите постапки. Беклешот кон Ролинг не е погрешен бидејќи таа е во право и не направила ништо лошо (фала богу и тоа како има направено), туку бидејќи е дел од непродуктивно дејство што само додава масло на огнот. А инаку не е цвеќе за мирисање и далеку е од невина жртва на клевети и кенслнување како некои други примери.
     
    На Scott Weiland му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Баш ме интересира, што те прави жена ако не биолошкиот пол?
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.756
    Допаѓања:
    17.251
    Пол:
    Женски
    Да. На пример искуствата кои ги имаме. Кога сме растеле во општество каде од најмали години ти се наметнува начин на однесување за да бидеме "женствени".

    Како тие транс луѓе ќе го искусат сето тоа кога општеството од секогаш ги перцепирало како биолошки мажи што и реално се? Што и секогаш тоа искуство ќе го имаат, пошто не планираат да земат хормони и да имаат операција.

    Нели е логично ако се чувствуваат како жени да сакаат да го променат полот?
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.070
    Пол:
    Женски
    Никој не може ништо да одзема.Менструацијата и целиот репродуктивен систем на жената е само женски и точка.Нема луѓе што менструираат, има жени што менструираат.Не ми се верува дека треба да објаснуваме што е биолошки пол и уште да се објаснуваме и правдаме зошто секој пол ги има карактеристиките што ги има и дека не може да бидат универзални.
     
    На candy.cane, burthdaykake, Biljarkata и 6 други им се допаѓа ова.
  6. nemooooj

    nemooooj Нов член

    Се зачлени на:
    1 август 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Изгледа денешниот феминизам има за цел да ја уништи жената и избрише.

    Жените креираат живот, да живот, единствено тие и планетата земја можат да напават живо суштество, и тоа е прилично важна работа. Кому жените ке кажат ДА, таков ке биде светот, многу не се свесни за ова.

    Транс луѓето треба да си најдат своја категорија, придавката ТОА е веќе резервирана за секој што сака да ја користи и да биде што сака без да ги чепка улогата на мажот и жената.
     
  7. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Ја меркав темава кога се отвори и сакав да пишам поголемо мислење, ама сѐ што сакав да пишам е горе-долу сумирано во овој пасус.

    Уште нешто, многу ми е без врска кога ќе се фатат на некој комичар за некој твит или некој стенд ап каде е очигледно дека станува збор за шега. Ако треба да го ставаме во рамка хуморот, ќе треба да не се насмееме во животот. Мислам дека треба да научиме малку да прифаќаме шали на своја сметка, не може да цензурираме се на кое сме осетливи.

    За случајот на Rowling, апсурд. Мислам, треба да се извиниме за карактеристиките на сопствениот пол? Или како? Имам уште многу да дискутирам на оваа тема, ама мислам дека не би било тука местото.

    Уште нешто да дополнам, не гледам дека некој проверува дали филм е излезен од продукција на Вајнстин пред да го гледа. А неспоредливо посериозна е ситуацијата во неговиот случај, отколку многу други, дел спомнати тука.
     
    На candy.cane, Bezimenka90, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.519
    Пол:
    Женски
    Се гледа. Во Америка, Холивуд многу почесто ги нагласуваат продуцентите, режисерите дури се користени како материјал за промоција. И за оскари. Едноставно не ги гајле.
     
  9. Celltica

    Celltica Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2020
    Пораки:
    4.234
    Допаѓања:
    27.787
    Да, ама зборуваме за продуцентска куќа зад која стои. Друго е режисер, јас ако сум почитувач на Аронофски секако ќе знам кој филм е негов. Овде зборуваме за бизнисмен, не за уметник. Зошто не гледам дека некаде се забранети или исклучени нештата кои него индиректно му прават профит сеуште. Поентата ми е, оваа култура има ефект само на оние кои се директно изложени на публиката, не на луѓето во позадина.
     
    На Bezimenka90 и Srckata28 им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.435
    Пол:
    Женски
    Денојве ја гледам Kat Blaque, онака new find ми е. Црна, транс- жена, посвоена. И шо забележав во темите за расизам збора за „Ако некој не се поклопва со твоите гледишта, едноставно не го гледаш. Ако некој те навреди во живо, едноставно преќинваш контакт и не се асоцираш со него. Не бараш сите да го мразат, само бараш тие кои те почитуваат, а тоа шо го збора те повредува, само тие да застанат на твоја страна.“ шо е башка нели со ширење омраза и опасни идологии доколку има кај тој кој е „исклучен“ ама онака само сакав ова да го напишам ми остај впечаток. Пошто на ова гледам култура на исклучување ама помирна. На кој не му одговара, не мора да продолжи да гледа/ поддржува некој друг. Кажва зошто и заминва, за тој некој друг да знај зошто ако некогаш реши да се смени. Ама во исто време се избегнува моментот булинг од толпа. И ова ептен ми се допаѓа. Едукација, и заминваш и тргаш токсични луѓе од животот паралелно.

    И ако некој сака да ја гледа, ќе клам тема шо е баш сега актуелна во темата Феминизам, а шо почна од тука:

    Видеото сега го почнувам, ме интересира шо има да кажи, така да немам коментар пошто сега само шо го почнав. Али ја клавам како канал шо има коментаторство на темава, па за да не се мачите да ја барате, видео за да после лесно наоѓате друго.
     
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.723
    Не им завршува?:?:
    Кевин Спејси- исфрлен од продукцијата на Хаус оф кардс во 2017.
    Aug. 20, 2018: Spacey's latest movie, "Billionaire Boys Club," reportedly takes in a record low gross of $618 from 11 theaters in several states during its opening weekend.

    Не следам доволно да знам зошто најпосле сите обвинувања против него се отфрлени, ама ми се чини дека веќе нема да го видиме на филм.
     
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Тоа кариерата не им завршува никогаш ми беше највеќе наменето за продуценти, менаџери, режисери... сите оние што имаат голем удел behind the scenes.
    На актери и пејачи и те како завршува, ама ретко поради cancel културата.
    Еве неодамна, Леа Мишел беше обвинета од поранешни колеги дека се однесувала лошо со нив поради бојата на кожата. Брендот со кој соработувала Леа, го раскина партнерството со неа додека уште се немаа сите искажано. И сега си мислам, не продолжуваат да работат со неа затоа што не го поддржуваат нејзиното однесување и ја слушаат публиката, или затоа што Леа Мишел нема никакво влијание откако заврши Glee, па твитот во кој го соопштија тоа ќе им донесе повеќе заработка, отколку што Леа им донела последниве неколку години?

    Мојата поента всушност се поклопува со твојот пример. Индустријата го има последниот збор, а не публиката.
     
    На Celltica, Bezimenka90 и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.723
    Халјалт на болдираното. Никогаш нема да знаеме што се случува behind the scene. А токму тоа си мислев, предатори, дискриминатори и останати диктатори ги има во секоја сфера, колкумина постојат и ќе продолжат да си постојат и функционираат непречено. А нас ќе ни ги ретушираат историските филмови и книги и ќе ни продаваат чувство дека светот станал подобро, поправедно, похумано место:(
     
    Последна измена: 3 август 2020
    На CameliaMiller, Nausicaa, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  14. Laufinam

    Laufinam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2020
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    мислам дека таквите постапувања се само гребење пари, се прозива некој за да даде и ако не даде, бојкот.
    контроверзи има насекаде.

    има и кај нас вакви случаи.
     
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.435
    Пол:
    Женски
    upload_2020-8-3_16-55-22.png
    Изгледа пукна тиквата и тука. :D
     
    На Biljarkata, Konfetka, RainBow и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.542
    Допаѓања:
    21.519
    Пол:
    Женски
    Амин. :D
     
    На Konfetka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    За мене cancelling culture не е само оно што се случува на интернет, кај мене има cancelling culture на вистински работи затоа што “некој” се чувствуваат навредено од нешто што нив не им се допаѓа.
    Тука сме доминантна христијанска држава ама нема веќе Merry Christmas туку Happy holidays зошто некој се чувствува навреден од тоа, нема nativity scenes веќе никаде зошто некој се чувствувал навреден од тоа, нема Christmas show на училиште зошто некој бил навреден. За мене е сево ово bullshit не зошто сум верник, секако мојот Божиќ не се поклопува со католичкиот туку од аспект на тоа ако си дошол да живееш во оваа држава треба да се адаптираш на оваа држава, не да славиш Божиќ ама да ја почитуваш верата на друг а не да се наоѓаш offended, да бараш начин како да биде исклучена таа вера поради твојата навреденост која секако никаде ка нема освен фактот што тие навредените не се христијани.

    Сериозно оној болесникот Шејн има 20 милиони следбеници????
    Некому им е интересен, таква стока само за во затвор е, може и на бесилка, во однос на него само ме чуди зошто до сега нема criminal charges.
    До вчера не знаев ни дека постои ама и тоа малку што го изгледав на видеото што го постави @theowndemon ми се згади и дојдов до закључок дека сите followers му се за во затвор како што и самиот е а не пари да прави од гнасотиите што ги пласира на својата платформа.

    Мене од секогаш ми била злобна Елен, не ми е гајле колку дава, што дава се гледа дека ги подјебава сите околу себе, вклучувајќи ги гостите и слично на овој гореспоменатиот Шејн константно прави inappropriate jokes за деца и ги маскира како да е нешто многу смешно и само зошто е Елен she can get away with it и иако не сум по природа сеирџија баш ми е мерак дека ја игнорираат сите сега.

    Инаку со cancel culture се има превише двојни стандарди а и почесто и скроз нелогичности, пр што ми е мене гајле што Тајгер ја изневерувал сопругата, што има врска тоа со неговата игра, тотална нелогично е во неговиот случај.

    Розен Бар си доби многу полош третман од социјалните мрежи и од холивудските продуценти за истата работа, ксенофобичност од Мел Гибсон, тој сеуште е суперстар а таа ја изгуби улогата во обновената серија.

    Мајкл Џексон не доби cancel culture и неговите деца сеуште профитираат од неговата музика иако е обвинет за педофилија и иако недокажано 99% знаеме дека е вистинито и да не е за тоа обвинување доволно беше што за малку ќе го испуштеше бебето од прозор од 8 ми спрат, за тоа требаше во затвор да лежи а не да биде cheered on.

    Многу случаеви има кај што требало да има cancel culture па не се случиле а превише каде требало не се случило ради суперстар статусот, како кај Tom Cruise.

    Ако ништо друго ми ги отворивте очите да внимавам многу повеќе на тоа што ќе гледаат децата за некоја година, ово инфлуенсериве се по мое 90% за во затвор а не да имаат влијание било какво врз деца.
     
    На Angie1432, Biljarkata и Konfetka им се допаѓа ова.
  18. BlackAndWhiteSwan

    BlackAndWhiteSwan Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    3.227
    Пол:
    Женски
    Ептен е scary оваа cancel culture. Во некои случаи неизбежно е а да не бидат казнети одредени луѓе на ваков начин. Баш како во онаа епизода на Black Mirror каде што владее "Game of Consequences" и употребата на #DeathTo, по малку слично на #MeToo само што во BM оваа култура е прикажана на мошне екстремен начин. А се што е екстремно е поразително. Онака дистописки делува ако ова премине во нова нормала, затоа што негативниот ефект би бил: секој може да биде казнет, без оглед дали заслужува или не..
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    IMG_20200815_235630.jpg
    Извадок од книга што моментално ја читам. И сметам дека авторите се во право. Сепак е ефект на tribalism, us vs. them mentality, кај што се смета дека ако не се приклучиш во нападот на групата, автоматски ја поддфжуваш истата. Нешто што и на форумот се гледа, па и секаде околу нас, ама дефинитивно е најизразено на социјалните мрежи затоа што таму е "статусот" моментално. Колку лајкови, споделувања, ретвирови ќе добиеш, кој reach ќе постигнеш.
    Call out culture е напад на слободата на говор:
    IMG_20200816_000358.jpg
     
    На CameliaMiller и theowndemon им се допаѓа ова.
  20. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.088
    Допаѓања:
    163.456
    Пол:
    Женски
    Ее вчера баш на твитер посведочив една типична пренапумпана cancel culture ситуација што ме потсети на темава и морам да ја пишам. Не знам колку ги слушате Alex Turner и неговиот бенд Arctic Monkeys, мене и сега сѐ уште ми се доста омилени, затоа се напнав и не ми се веруваше што читам. Ако ви се чита драма и го пребарате неговото име на твитер ќе ви искочи во трендинг ама денес веќе е повеќе расчистена ситуацијата, па ќе пробам да доловам накратко.

    Значи пазете сеа, вчера рандом твитер акаунт објавува принтскринови од разговор на инстаграм со рандом соговорник, соговорников вика дека негова/нејзина другарка тврди (без никакви докази освен спомнат некој блог пост што бил избришан) оти у 2013 на нејзини 17 години Алекс Тарнер (кој патем е познат по тоа дека нема акаунти на ниедна социјална мрежа, дури ни најпознатите како инста и твитер, и отворено ги презира сите нив ко појава) ја манијачел, секстал и ѝ барал nudes на Тамблр. :drunk: Разговорот беше скроз конфузен и со дупки и неточни податоци и општо околу неговиот живот (ко на пример дека бил у врска со Alexandra Savior, пејачка со која соработувале на нејзиниот деби албум, и се знае дека и двајцата биле у врска со други луѓе). Али без разлика на сето ова, луѓе земаа да споделуваат ко луди без трошка сомнеж, фанови да се траскаат од земја дека толку било од Арктик Манкис и никој веќе не смее да ги слуша, постов отиде вирален и толку требаше за човекот на некој саат леџит да го прогласат за педофил на твитерон и да биде трендинг ко "nonce". :drunk::drunk::drunk:

    Што испадна на крај? Дека и со сѐ коректно верување на жртвите како што се стремиме нели, она на што девојкава била уствари жртва е измама т.е. catfishing - некој рандом манијак ја намамил претставувајќи ѝ се како пејачот, а таа поверувала. Не дека е таа виновна и помалку жртва на едно злодело иако не бил тој, ама целава ситуација ми е скроз лудило и загрижувачка, не само зашто се работи за позната личност што поприлично си ја сакам ко што спомнав. Испаѓа дека веќе секој може да се претстави како некој друг со било колкаво влијание кого го хејта или пак е нездраво опседнат со него, да прави гадости под негов идентитет, па тоа и по x години да се открие и луѓе екшли на момент без збор да поверуваат на сешто, од екстремна восхит да преминат на исклучување ко прва опција. Ова не е верување на жртви, туку баш контрапродуктивно однесување кое штети на сериозното сфаќање на вакви случаи.

    Не верувајте на сѐ што ќе прочитате на интернет, а м а н.
     
    На Biljarkata, Lella, CameliaMiller и 2 други им се допаѓа ова.