Културното присвојување

Дискусија во 'Мода и стил' започната од The Saturdays, 6 јануари 2021.

 1. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  *Мислењата се одвоени од Инста Блогерки во нова посоодветна тема од страна на модератор

  Културното присвојување е усвојување на елемент или елементи на една култура или идентитет од припадници на друга култура или идентитет. Ова може да биде контроверзно кога припадниците на доминантна култура припаѓаат на загрозените малцински култури.(превземено од интернет) (@sweet-cherry)


  Maryse Jolene ми е супер, предобро се облекува и многу позитивна енергија шири, ама имам една забелешка за неа, а кај нас како не едуциран народ гледам никој не забрлежува. Јас Maryse мислев дека е mixed, поточно дека татко и не е бел, бидејќи немав видено слика од него ама кога видов слика од цела фамилија сфатив дека не е. Тоа што го прави не е во ред се вика cultural appropriation, ако не сте запознаени. На тик ток луѓе од странство и посочија за проблемот таа ги исклучи коментатите, во странство да беше веднаш ќе беше cancelled. Не се случило само еднаш, таа се почесто и почесто ги прави тие фризури.
   
  Последна измена од модератор: 8 јануари 2021
  На buba4e89, Frestonia и Pixi5 им се допаѓа ова.
 2. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.751
  Допаѓања:
  20.498
  Пол:
  Женски
  Имав пишано баш за ова пред некое време, поголемиот дел од светот критички гледа на ова, како што и треба, а кај нас добива слава, пофалби и следбеници. Жално е да користиш раса која е маргинализирана, а како бел човек да добиваш од тоа.
   
  На Ketchup, Frestonia, Pixi5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  726
  Допаѓања:
  1.297
  Значи сите белци со природна таква коса се всушност црнци?
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. redhead

  redhead Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  397
  Или за црнците забрането пеглање на косата или фарбање плава:D
   
  На BlackNight, Chickadeer, Emilija97mk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  726
  Допаѓања:
  1.297
  Тие се опресирани, па затоа им е дозволено, ние белите сме лошите колонизатори.
   
  На BlackNight, CoverGirl10, xxx-ba и 4 други им се допаѓа ова.
 6. redhead

  redhead Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  397
  Ама па и кај нас колку модерни имаме, се е дозволено ама плетенки не, ги вреѓало.
   
  На Emilija97mk и asdas им се допаѓа ова.
 7. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  60.026
  Пол:
  Женски
  Глупости бе. Може со фризурата сака да искаже восхит и почит спрема црната раса. Зошто мора на се негативно да се гледа? Нејзина коса е и може што сака да и прави и како сака да ја носи, а ако некој се најде навреден тоа е негов проблем. Зошто се фарбате, може да ги навредите Египјаните што први почнале да ги бојадисуваат косите, зошто носите пирсови, обетки? Што е со твоите стереотипни претпоставки дека ако имала виткана коса мора еден од родителите да и е црн? Белите луѓе не можат да имаат виткана коса или црните права?
   
  На dunika, MeowMeow, GrimTheReaper и 25 други им се допаѓа ова.
 8. sweet-cherry

  sweet-cherry Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 јануари 2011
  Пораки:
  2.751
  Допаѓања:
  20.498
  Пол:
  Женски
  Културното присвојување е усвојување на елемент или елементи на една култура или идентитет од припадници на друга култура или идентитет. Ова може да биде контроверзно кога припадниците на доминантна култура припаѓаат на загрозените малцински култури.(превземено од интернет)

  Ако за вас е ова океј за некои луѓе не е. Има на интернет еден куп текстови за cultural appropriation и зошто треба да сме малку поосетливи на овие теми.
   
  На Ketchup и The Saturdays им се допаѓа ова.
 9. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  726
  Допаѓања:
  1.297
  Значи 21-вековна верзија на фашизмот. Евреите со жолта трака, црнците со виткана коса.
   
  На BlackNight и Emilija97mk им се допаѓа ова.
 10. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Не е работата за виткана коса работата е за box braids итн. Гледам не си запознаена со културата и дека тоа ги навредува, фарбање коса никој не навредува отвори google едуцирај се. Плус ти си бела така да немаш право да зборуваш дека било глупост, кога другите ги навредува, ако има малку црнци во нашата држава не значи дека не треба да се почитува нивната култура, а и другите култури, но дека Maryse e инфлуенсерка ја наведов за пример .
   
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.010
  Допаѓања:
  130.362
  Пол:
  Женски
  А ти си црнка па те навредува?!
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Не, но имам другарка црнка и ја навредува баш со неа зборувавме за ова ...
   
 13. burthdaykake

  burthdaykake Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2020
  Пораки:
  334
  Допаѓања:
  2.293
  Пол:
  Женски
  Што би рекла Карди Би, "Why would I hop in some beef when I could just hop in a Porsche?" алииии не могу у Порше, so... не си реална ејјј :drunk:
   
  Последна измена: 7 јануари 2021
  На asdas му/ѝ се допаѓа ова.
 14. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.010
  Допаѓања:
  130.362
  Пол:
  Женски
  И што сега?! Треба да не ја витка?!
   
  На tinka-mace и Emilija97mk им се допаѓа ова.
 15. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Не е за витканата коса за овие фризури е
   

  Прикачени фајлови:

  На Srckata28 и Pixi5 им се допаѓа ова.
 16. asdas

  asdas Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  726
  Допаѓања:
  1.297
  Викинзите биле први што ја носеле косата како на втората слика, што значи дека другарка ти црнка всушност ја краде викиншката култура и треба да се срами од тоа.
   
  На MeowMeow, faye, BlackNight и 4 други им се допаѓа ова.
 17. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.118
  Допаѓања:
  13.174
  Пол:
  Женски
  Знам дека тоа ги навредува али сеа што? Се што ќе започне од нивната култура као забрането е за другите?
  Како тоа е непочитување?
  Се вреѓале зошто бела девојка направила box braids boo hoo.
   
  На Nausicaa, CameliaMiller, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.010
  Допаѓања:
  130.362
  Пол:
  Женски
  Абе секоја втора овде е со коса ко втората слика. 90% од девојките во Мкд ја обожаваат.
  Така да,мислам дека претерувате малку.
   
  На Emilija97mk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. The Saturdays

  The Saturdays Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2015
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  1.132
  Пол:
  Женски
  Се сложувам, подобро успешна кариера како девојчето што е спортистка што ја спомна и никој да не ја знае одколку вака, ама тоа е пола од нив и се прославиле оти немаат ни грам срам и сегде молат за да им праќаат секакви работи за да им ја "зголемиле" продажбата. Секогаш сум била против тоа, тие да добиваат бесплатна облека, храна, секакви производи наместо да донираат кај некои што немаат. Баш пред некој ден една македонска блогерка објави дека наместо да и праќаат неа да пратат таму каде што има потреба и затоа ја почитувам, а и следам и некои други од македонските блогерки и ми се супер ама има многу што се катастрофа.

  Па тоа е проблемот дека секоја втора има, ама во ред секој има различно мислење и различни сфаќања :)
   
  Последна измена од модератор: 8 јануари 2021
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  13.494
  Пол:
  Женски
  Па искрено не знам дали би се осеќала баш убаво ако рандом жени од другата страна на светот почнат да вметнуваат на пр. мотиви од македонски носии во модата притоа немајќи поим од каде потекнува тоа ама битно им е тренд.:D

  Не дека не се претерува со беспотребно означување на многу работи како cultural appropriation, ама за некои работи си се во право што им пречат и сакаат да си ги зачуваат.

  Исто така според мене од авион се гледа дека девојкава плаче што не се родила црнкиња. :D
   
  На Bezimenka90, theowndemon, Pixi5 и 2 други им се допаѓа ова.